anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

jaki obszar AF? porada

tom.basiak
Początkujący

jaki obszar AF? porada

witam

proszę o pomoc w kwestii wyboru obszaru AF. zastanawiam się który wybrać! czy np. do zdjęć krajobrazu czy architektury (tutaj czaro-białe) należy zastosować inny wybór obszaru AF niż np. do portretu?

obecnie cały czas mam ustawiony szeroki, czy to jest optymalne rozwiązanie?

dzięki za porady . Alfa200+kit

10 ODPOW. 10
Creatoor
Początkujący

Witam
Osobiście używam tylko i wyłącznie punktowego AF. Taki ustawienie umożliwia mi decydowanie o charakterze zdjęcia.
Przy portretach ostrość musi być ustawiona na oczy (lub inny ważny punkt kompozycji) więc szeroki AF mija się z celem.
Przy krajobrazach to przysłona przede wszystkim decyduje o GO, a ostrość ustawiamy na 1/3 odległości więc i tu szeroki AF wydaje się nie mieć sensu.
W szerokim AF, to aparat decyduje, który z obszarów będzie użyty podczas ustawiania ostrości, więc Ty nie masz wpływu na ostateczny efekt, a chyba nie o to chodzi?
Pozdrawiam

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Dokładnie, szeroki AF włącza się przy wszystkich automatycznych programach (oprócz PASM), bo w tych progrmach aparat "myśli" za operatora. I to on decyduje co ma być ostre i jak naświetlone.
Ja, podobnie jak Creatoor, używam wyłącznie centralnego punktu pomiaru ostrości.
Jak lubisz zabawę, możesz jeszcze skorzystać z lokalnego autofokusa i wybierać ręcznie punkt pomiaru. Ale - dla mnie - wygodniejszy jest środkowy (czyli punktowy) i po zablokowaniu ostrości - przekadrowanie. Oczywiście tryb AF-S lub AF-A.
Do fotografowania obiektów ruchomych AF-C. Tu, wyjątkowo może się sprawdzić szeroki AF, ale obiekt musi być duży (zajmować większą część kadru), przy czym należy pamiętać, że w tym wypadku aparat zdecyduje, czy ostro ma być np. na łbie końskim, dżokeju czy końskim ogonie. Jak chcesz sam decydować - tylko centralny.

------------------------------
fotoamator
ripride
Początkujący

Creatoor napisał(a):


W szerokim AF, to aparat decyduje, który z obszarów będzie użyty podczas ustawiania ostrości



a wiadomo może na podstawie jakich kryteriów?

pzdr.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

ripride napisał(a):

Creatoor napisał(a):


W szerokim AF, to aparat decyduje, który z obszarów będzie użyty podczas ustawiania ostrości



a wiadomo może na podstawie jakich kryteriów?

pzdr.


O ile wiem, dokładne specyfikacje algorytmu nie zostały opublikowane, ale można sie domyślać - np. bardziej kontrastowy cel będzie być może pierwszy.

Prosty test: program "portret" i dwoje ludzi obok siebie (klasyka nieostrych zdjęć amatorskich). W alfach program częściej wyostrzy na osobach (głównie, jak tło bedzie neutralne), ale czasem zdarzy mu się "trafić" pomiędzy i wyostrzy na tło - szczególnie jak tam będzie coś kontrastowego.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
Filipski-----
Początkujący

Ja się kiedyś głąboko zastanawiałem nad szerokim AF, czemu on może służyć?Myślałem, czy to nie tylko bajer pokazujący "czego to aparat nie potrafi".
Jedyne uzasadnienie, jakie wymyśliłem jest takie, że przydać się może jeżeli robilibyśmy zdjęcia nie mając czasu na "celowanie" centralnym AF, a jedynie kadrowanie to wtedy szeroki AF by nas wyręczył ustawiając się na czymś.
Ale to rzadkość, poza tym chyba tylko centralny AF wchodzi w rachubę.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

od tego służy Lokalny AF - wybierasz sobie samemu, na który punkt AF aparat ma ustawić ostrość ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
Filipski-----
Początkujący

Chodziło mi o sytuację, w której dynamika utrudniałaby precyzyjne celowanie :) .
Myślałem, myślałem i wymyśliłem.... :rolling_eyes:

ripride
Początkujący

Filipski napisał(a):


Jedyne uzasadnienie, jakie wymyśliłem jest takie, że przydać się może jeżeli robilibyśmy zdjęcia nie mając czasu na "celowanie" centralnym AF, a jedynie kadrowanie to wtedy szeroki AF by nas wyręczył ustawiając się na czymś.



zauważ, że stosowanie funkcji szerokiego AF w przypadku osoby oblatanej w temacie, która nie miałaby czasu na celowanie w pierwszej kolejności wymuszało by zmianę ustawień z lokalnego lub centralnego na szeroki a to pożera dodatkowe sekundy :slight_smile:

według mnie sprawa jest prostsza - szeroki AF to funkcja właściwa trybowi pełnej automatyki tak jak samo otwierająca się lampa. wszystko dla takich first time DSLR buyers. w innym przypadku szeroki AF może przydać się w miejscach niedoświetlonych gdzie nie zawsze na punkcie który aktualnie mamy ustawiony zostanie potwierdzona ostrość - w tym wypadku szybciej ustawić szeroki AF niż sprawdzać kolejno każdy czujnik.

pzdr.

michul3k
Nowicjusz

Witam,

 

Może odgrzeje trochę "kotleta". Mam pytanie - jestem posiadaczem sony slt-a58 - chce wybrać obszar AF - klikam przycisk Fn - jednak tam nie ma opcji obszar AF - którym przyciskiem wyświetla się więcej opcji? mam tylko:

tryb pracy

tryb błysku

tryb autofokusa

af z podążaniem

uśmiech

automat kadrowanie