anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Od 2008 roku konkurs Sony World Photography Awards pomaga w spełnianiu marzeń

jaylward
Użytkownik
Użytkownik
6 631 wyświetleń
 

 

Autor: Sony Europe

claire 1.jpg

©Nicolas Moulard

 

Kiedy w 2009 r. Claire Martin zgłosiła swoje zdjęcia do konkursu Sony World Photography Awards, fotografia była dla niej jedynie hobby. „Kiedy zgłosiłam się do konkursu, pracowałam na pełnym etacie jako kucharka, a w wolnym czasie przygotowywałam, własny projekt fotograficzny” — mówi Claire, która mieszka w Perth w Australii. Wtedy właśnie po raz pierwszy postanowiła wystartować w SWPA, w kategorii amatorskiej: wysłała na konkurs zdjęcie Tony'ego, wyniszczonego narkomana uzależnionego od heroiny. Zdjęcie było wstrząsające, ale niezwykle szczere. Claire zasłużenie zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii „Portret”.

 

W ten sposób Claire niespodziewanie znalazła się w świecie bardzo odległym od kuchni, w której pracowała na co dzień. Chwalono ją za talent do robienia zdjęć i ustawiano w jednym szeregu z doświadczonymi fotografami z całego świata. „Choć byłam zwyciężczynią w tylko jednej z kategorii amatorskich, traktowano mnie z taką samą uwagą jak profesjonalistów” — opowiada. „Poznałam wtedy wielu wspaniałych fotografów. Perth leży bardzo daleko od świata fotografii. Możliwość zaprezentowania portfolio, była dla mnie niezwykłą okazją do pokazania swoich prac przedstawicielom róznych agencji, właścicielom galerii i wydawcom.”

 

To właśnie podczas prezentacji portfolio podszedł do niej Aiden Sullivan z agencji Getty Images, który od razu dostrzegł potencjał tkwiący w zdjęciach Claire. „Aiden aktywnie wspierał moją karierę, umieszczając moje zdjęcia w sekcji młodych talentów reporterskich Getty Images. Bardzo pomogła mi także firma Sony, która niestrudzenie promowała zwycięzców SWPA, a moje prace regularnie pojawiały się w mediach”.

 

claire 2.png

© Claire Martin/INSTITUTE  

 

Od tego momentu, dzięki rozgłosowi związanemu z konkursem, kariera Claire zaczęła nabierać przyspieszenia. Obecnie Claire należy do znanej australijskiej grupy fotograficznej Oculi, jest członkinią agencji artystycznej INSTITUTE, jej zdjęcia można kupić za pośrednictwem Agence VU, cały czas pracuje także nad własnymi projektami.

 

„Interesuję się antropologią, kwestiami sprawiedliwości społecznej i ochrony środowiska. Lubię opowiadać historie, lubię uczyć się przez poznawanie nowych środowisk i odmiennych sposobów na życie” — mówi Claire. Te zainteresowania sprawiły, że na swoich zdjęciach dokumentowała najróżniejsze zjawiska i wydarzenia: od skutków trzęsienia ziemi na Haiti po niezwykłe wspólnoty osób homoseksualnych funkcjonujące na wybrzeżach Australii.

 

claire 4.jpg

© Claire Martin/INSTITUTE  

 

Obecnie Claire pracuje nad najodważniejszym projektem w całej karierze. W 2010 r. została laureatką Inge Morath Award — dorocznej nagrody przyznawanej fotografkom, które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia. W ubiegłym roku zaangażowała się w projekt Danube Revisited (dosł. „Powrót nad Dunaj”), w ramach którego razem z poprzednimi laureatkami nagrody podróżowała wzdłuż Dunaju, od jego źródeł do ujścia, poznając i fotografując tereny, które odegrały ważną rolę w życiu Inge Morath. Obecnie razem z pozostałymi uczestniczkami pracuje nad przygotowaniem wystawy, na której zaprezentują efekty tej podróży. Wystawa ma zostać otwarta w lipcu 2016 r. „To była wspaniała, fotograficzna wyprawa, mająca podkreślić dokonania kobiet-fotoreporterów” — tłumaczy Claire. „Na wystawie pokażemy nasze prace obok historycznych zdjęć Inge z tych samych terenów”.

 

Claire wielokrotnie podkreślała, że udział w konkursie SWPA był katalizatorem, który pozwolił jej rozpocząć karierę — a dziś zachęca każdego, kto choćby przez chwilę rozważał zgłoszenie się do konkursu, aby z tego nie rezygnował:

 

„Zróbcie to! Niczym nie ryzykujecie, udział w konkursie nic nie kosztuje. Kariera składa się z pojedynczych kroków, z małych decyzji — nie każda z nich od razu zmieni wasze życie, ale ich suma może sprawić, że marzenia staną się rzeczywistością. Liczy się każda próba i każde, choćby niewielkie osiągnięcie”.

 

claire 3.jpg

© Claire Martin/INSTITUTE