anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Balans bieli - kłopot/problem

profile.country.pl_PL.title
Quartz.
Użytkownik

Balans bieli - kłopot/problem

Witajcie, kolejny wątek z moimi problemami ;d Mam nadzieje że i tym razem pomożecie. Dziś wybrałem się z Alfą na zewnątrz porobić zdjęcia pieska. Jednak nie potrafię ogarnąć balansu bieli dobieranego przez A330`stkę. Pokaże wam to na zdjęciach. 1 chyba jest OK. Największy problem mam ze zdjęciem 2 i 3 . Zrobione w tej samej chwili, wartości ISO, ogniskowej, przysłony te same. Jednak 3 jest jaśniejsza. Pomijając fakt kadrowania i kompozycji zdjęcia, to czy mam jakiś problem ;) ? Proszę o porady, jak zawsze na wysokim poziomie.

Fotki w załączniku

5 ODPOW. 5
profile.country.pl_PL.title
doslav.
Poszukiwacz

Na moje to 2 i 3 wcale nie są na tej samej ogniskowej i przysłonie :)

2 - 35mm i f/10
3 - 28mm i f/11


Poza tym balans bieli a jaśniejsze/ciemniejsze zdjęcia niekoniecznie muszą być ze sobą powiązane. Zdjęcia robione na automacie więc to aparat dobiera ustawienia i jak to maszyna - nie zawsze działa idealnie, a jeszcze częściej działa niekoniecznie tak jak my chcemy ;)
Ponieważ oba zdjęcia wykonane z tym samym czasem otwarcia migawki - masz piękny przykład wpływu przysłony i ogniskowej na końcowy rezultat. :D

profile.country.en_GB.title
Michal.
Poszukiwacz

No właśnie... z balansem bieli na tych zdjęciach to całkiem w porządku jest :rolling_eyes:

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Quartz, prawdopodobnie mylisz pojęcia: balans bieli z poprawnym naswietleniem.
Śnieg jest biały, więc z WB jest raczej OK. Sądzisz, że pies jest za ciemny? No cóż, śniegu jest więcej i jest jaśniejszy, więc aparat ustawił automatykę na śnieg raczej.
Spróbuj się pobawić np. tak. Program "A", ustaw przysłonę jaką potrzebujesz, i pomiar punktowy na piesku. Po zablokowaniu parametrów ekspozycji możesz przekadrować i zrobić zdjęcie.
Inny sposób: program j/w, pomiar matrycowy i korekta wg uznania - prawdopodobnie ok. +1,0. Powinno być lepiej.
Poćwicz!

------------------------------
fotoamator
Azazel-----
Początkujący

Tadeusz napisał(a):

Poćwicz!



:smileyarrow:

wratislavian
Początkujący

i poczytaj w instrukcji o pomiarze światła.

zdjęcie się samo nie zrobi. trzeba trochę poczytać:)