anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Fotki grzybów- stałką 50 czy tele 55-200?

profile.country.pl_PL.title
andrewpl
Nowicjusz

Fotki grzybów- stałką 50 czy tele 55-200?

Mam zamiar wybrać się do lasu porobić parę fotek grzybów ( nie tych pod papierami ) ;-)
Lepiej stałką 50 1.8 czy dt 55-200 ?

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Zabierz oba i sam oceń, który Tobie bardziej odpowiada.
Te obiektywy są lekkie więc się nie przemęczysz.

:-)

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

kilka słów ode mnie :D

andrewpl napisał(a):

Mam zamiar wybrać się do lasu porobić parę fotek grzybów ( nie tych pod papierami ) ;-)
Lepiej stałką 50 1.8 czy dt 55-200 ?


Nie będę ukrywać, że w pierwszej chwili po przeczytaniu tego wątku wyglądałem mniej więcej tak: :c7 lub tak : http://klubkm.pl/forum/images/smilies/blink.gif

Powiedz mi skąd te wątpliwości? To od Ciebie, a nie od forumowiczów powinno zależeć czym fotografujesz. Jedno jest dla mnie pewne: ja bym użył stałkę ponieważ:
- uwielbiam stałki (zmuszają do myślenia, do przewidywania, do pracowania nad kadrem)
- w lesie jest ciemno, więc jasna stałka się przyda

Ale ostateczny wybór powinien należeć do Ciebie. Z drugiej strony dobrze mieć pod ręką tele, bo być może spotkasz jakiegoś zwierza leśnego i 50tka okaże się zbyt krótką ogniskową.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
andrewpl
Nowicjusz

Tu nie chodzi o przemęczanie się.
Po prostu chciałem uzyskać podpowiedź, radę od bardziej doświadczonych.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

andrewpl napisał(a):

chciałem uzyskać podpowiedź, radę od bardziej doświadczonych.

Ale co tu radzić?
Weź 55-200 i będziesz zadowolony. Jak chcesz zobaczyć, czy da się i jaka będzie różnica z przysłoną f/1,8, weź dodatkowo 50/1,8.
Już.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

andrewpl napisał(a):

Mam zamiar wybrać się do lasu porobić parę fotek grzybów ( nie tych pod papierami ) ;-)
Lepiej stałką 50 1.8 czy dt 55-200 ?



Nie wiem czym lepiej ale ja patrząc na czyste dane techniczne wybrałbym 55-200. A dlaczego? Grzybki gdy nie są jakimiś okazami są raczej niewielkie. W przypadku obydwu obiektywów na prawdziwe makro nie mamy co liczyć natomiast skala odwzorowania 50-tki to 1:5 a 55-200 1:3,4 a więc uda nam się zrobić tym obiektywem większe powiększenie. Natomiast jest jeszcze inny aspekt jak światło (czyli możliwość operowania GO, czasy możliwe do uzyskania itp.). Dlatego ja wybrałbym się do lasu fotografować grzyby ze statywem, 55-200 i ewentualnie lampą błyskową (może jeszcze filtr szary aby pokombinować ze światłem).

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja używałem standardowego obiektywu NEX-a czyli 18-55.

Efekty poniżej.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Lajam napisał(a):

Ja używałem standardowego obiektywu NEX-a czyli 18-55.

Efekty poniżej.



No i fajnie :smileythumbsup: . Dla andrewpl będzie to jakiś punkt odniesienia bo skala odwzorowania tego obiektywu zbliżona jest do skali odwzorowania 55-200 (oczywiście jeżeli korzystałeś z największej, dostępnej skali odwzorowania).

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Krótsze ogniskowe też się przydają...

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

piotruso napisał(a):

(oczywiście jeżeli korzystałeś z największej, dostępnej skali odwzorowania).


Raczej tak. Grzybek nie był gigantem ;)