anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Porada; zdjęcia z rajdu samochodowego

Cylin-----
Początkujący

Porada; zdjęcia z rajdu samochodowego

Witam serdecznie. Chciałbym abyscie doradzili mi co można było zrobić inaczej (lepiej) żeby ostrosć obejmowała całe samochody a nie tak jak na przykładowych fotkach. Czy na rajdach znajduje zastosowanie ustawienie odległosci hiperfokalnej? Pozdrawiam

43 ODPOW. 43
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cylin napisał(a):

Witam serdecznie. Chciałbym abyscie doradzili mi co można było zrobić inaczej (lepiej) żeby ostrosć obejmowała całe samochody a nie tak jak na przykładowych fotkach. Czy na rajdach znajduje zastosowanie ustawienie odległosci hiperfokalnej? Pozdrawiam


Proponuję rozsądniej dobierać parametry naświetlania.

W szczególności czas...1/40 to zdecydowanie za długi czas naświetlania służący raczej technice panoramowania niż łapania całych samochodów w głębii ostrości. Przy takim czasie mimo, mocno przymkniętej przysłony większość samochodu będzie po prostu rozmazana przez ruch...dokładnie jak na zdjęciach.

Cylin-----
Początkujący

No własnie o to chodzi że to były moje próby panoramowania. Nie chciałem zamrażać samochodów. Miałem AF ustawiony na centralnie i zdjęcia seryjne.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cylin napisał(a):

No własnie o to chodzi że to były moje próby panoramowania. Nie chciałem zamrażać samochodów. Miałem AF ustawiony na centralnie i zdjęcia seryjne.


No to trzeba było choć spróbować zejść z czasu 1/40 np. do 1/100?

Cylin-----
Początkujący

Lajam dzięki za opinie. Wygląda na to że masz rację. Tutaj mam zdjęcie z czasem 1/100. Samochód jest cały nieostry (brak wprawy) ale przynajmniej wygląda że jest nieostry w każdym miejscu tak samo. Są jeszcze jakies dodatkowe wskazówki co do zdjęć z rajdów? Pozdrawiam

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cylin napisał(a):

Są jeszcze jakies dodatkowe wskazówki co do zdjęć z rajdów? Pozdrawiam


Dobra miejscówka to podstawa.

Poza tym jak dla mnie zdjęcia z dużych ogniskowych są bardziej atrakcyjne, ale podkreślam - to dla mnie. :)

profile.country.pl_PL.title
mitech
Poszukiwacz

Cylin napisał(a):

Są jeszcze jakies dodatkowe wskazówki co do zdjęć z rajdów? Pozdrawiam

:c37
Ano kilka się znajdzie :smileymrgreen:

Pierwsza sprawa to trzymanie auta ,że tak powiem w zakresie ostrości.Jeśli nie dysponujesz w miarę szybkim i sprawnym sprzętem to i tak dasz sobie radę odpowiednio się przygotowując.
Np ustawiasz sobie ostrość wcześniej na jakiś element trasy gdzie będzie jechał samochód. Może to być jakiś kamień ,słup czy inny płot i czekasz na auto.W momencie gdy pojawi się ono w miejscu gdzie ustawiłeś ostrość zaczynasz robić zdjęcia. Najlepiej stać nie dalej jak kilkanaście metrów od auta. I przy ogniskowych góra 200 mm spokojnie dasz sobie radę. Ja swego czasu trochę jeździłem na rajdy i miałem do dyspozycji D7D Minolty oraz MAF 70-200/2,8 SSM oraz Vario Flintara i musze powiedzieć ,że ów Vario Flintar spisywał się lepiej niż SSM. A to dlatego ,że jest właśnie wolny jak żółw. Jak przy podanej wyżej metodzie zacząłem prowadzić auto i jak ono uciekło mi z kadru to po ponownym złapaniu go w kadr obiektyw daleko nie odjechał z ostrością. Z tej metody z powodzeniem korzystał Piotr Parvi z SFT kilka lat temu na rajdzie w Mikołajkach pracując aparatem Sony R1.

Przykład z tego rajdu.Seria kilku zdjęć robione D7D + Vario Flintar gdzie wiadomo ,że AF D7D nie powala a i szybkość obiektywu nie należy do szczytowych osiągnięć w tej dziedzinie :smileymrgreen:

Na razie tyle w temacie :c37

Ps
Mam jeszcze jedno z tej serii ale nie mogę powiesić więcej jak trzy fotki

Cylin-----
Początkujący

Lajam czy dobrze rozumiem; bardziej Ci się podoba kiedy samochód wypełnia większosc lub nawet cały kadr? Cos jak zdjęcia mitecha? Mitech super fotki; faktycznie widok ludzi stojących obok trasy nie jest zbyt potrzebny. Ale odrazu widać że dobry obiektyw robi swoje. Te kolory, ostrosć i kontrast. Super. Dzięki panowie za porady

wratislavian
Początkujący

Cylin
Twoim problemem nie jest czas a płaszczyzna po jakiej porusza się samochód. na zdjęciu 1. widać na przykład, że tył samochodu jest wypychany na zewnątrz. stąd jest on nie tyle nieostry co poruszony i nie chodzi tu o czas bo 1/40 jak najbardziej jest do ogarnięcia.

panoramowanie najlepiej sprawdzi Ci się na prostych odcinkach kiedy masz obiektyw nacelowany pod kątem około 90 stopni do kierunku jazdy samochodu.


po zdjęciach mitecha wcale nie widać, że są one robione lepszym czy gorszym sprzętem. są one po prostu dobrze obrobione. Twoje są prosto z puszki. to widać.

profile.country.pl_PL.title
sedziak1983
Początkujący

:c37 i na pewno nie f25