anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Dolby Vision - zbyt ciemne (fatalny obraz)

profile.country.PL.title
Phyrafin
Użytkownik

Dolby Vision - zbyt ciemne (fatalny obraz)

Witajcie!

 

Pytałem o ten problem w innym temacie, ale myślę, że tamten post zniknie w gąszczu innych. Liczę na to, że moderacja w jakiś sposób pomoże.

 

Wydaje mi się, że problem z Dolby Vision jest dość poważny i chętnie poznam jego rozwiązanie (o ile takowe istnieje). Przeszukałem również tematy na zagranicznych forach gdzie użytkownicy (nie tylko Sony - ale w większości) skarżą się na ciemny DV.

 

Mój TV: Sony KD-49XG9005

Android 9.0 , firmware (najnowszy chyba kwiecień 2021)

 

Nowy Batman na HBO Max wygląda tak:

 

20220425_155854.jpg

Na ekranie głównym Androida czy w aplikacjach Netflixa lub HBO - obraz wygląda świetnie. Kolory są soczyste, obraz jest jasny. Jak tylko włączam film który został nagrany w DV to dostaję półmrok (tak jak powyżej). Pomaga tylko oglądanie w nocy. Tutaj oczywiście zdjęcie trochę przekłamuje (i wyszło wszystko jakieś zielone). Kolory są trochę jak za mgłą, ale najbardziej dobija ta wszechogarniająca ciemność. W miarę normalnie z ostatnich produkcji oglądało mi się tylko Wiedźmina czy Króla, ale nawet tam, w scenach dziennych (w filmie) przy mocnym słońcu wszystko było jakieś nienaturalne i przygaszone.

 

Co ciekawe. Jak tylko nacisnę PAUZĘ, obraz robi się taki:

20220425_155900.jpg

Jasne, jest to trochę monochromatyczna klatka, ale nareszcie cokolwiek widać. Dopiero jak zrobiłem te zdjęcia, to zauważyłem, że tam stoi Batman (^^). Przez DV dosłownie nie widać połowy scen.

 

Najprostszym rozwiązaniem byłoby wyłączenie Dolby Vision (i na przykład korzystanie z HDR10), niestety... nie ma takiej możliwości. W opcjach tryb obrazu jest domyślnie ustawiony na DV i wyszarzony.

20220425_155923.jpg

 

Próbowałem różnych ustawień i niewiele pomagają. Najwięcej dobrego przyniosła zmiana temperatury barw z Ekspert1/Ekspert2/Ciepły na Neutralne, ale nadal jest to wszystko dalekie od ideału. Jak sobie z tym poradzić? Przecież na obecnym trybie to się najzwyczajniej w świecie fatalnie ogląda. Wolałbym już nawet zwykły SDR bo DV to kompletne rozczarowanie. Przyszło mi do głowy żeby zrezygnować z pełnego pakietu Netflixa (a tym samym z HDR/DV) i oglądaniu filmów w 1080p - ale chyba nie tędy droga prawda, Sony?

 

Gdzieś na zagranicznym forum pisali o dwóch trybach Dolby Vision "Ciemny" i "Jasny" - ale u mnie nic takiego nie występuje. Być może pomogłoby podłączenie poprzez HDMI (może wtedy odblokowałyby się jakieś opcje), ale ja korzystam z aplikacji na Androidzie (i nie mam nic z zewnętrznym softem co mógłbym podłączyć).

 

Może ktoś kojarzy czy któryś firmware nie wprowadził takich problemów? Wydaje mi się, że nie od zawsze miałem z tym kłopoty, ale te 2-3 lata temu treści z DV nie było jeszcze tak wiele. Najpewniej oglądałem po prostu bez tej funkcji i było super. Pozostaje mi jedynie przywrócenie telewizora do ustawień fabrycznych i zablokowanie jakichkolwiek aktualizacji (o ile będzie tam poprawnie).

 

Liczę na pomoc forumowiczów i jeśli nie znajdzie się rozwiązanie to po majówce robię reset. Oby to coś dało.

 

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
Piotr.Kummer
Użytkownik

Ustaw gammę
  1. menu -> ustawienia obrazu ->jasność -> gamma,
  2. ustaw „-2” lub „-3” do ciemnego pomieszczenia; „-2” to wartość domyślna;
  3. ustaw „0” lub więcej do jasnego pomieszczenia.
profile.country.PL.title
Phyrafin
Użytkownik

Dzięki za sugestię, ale niestety i tego próbowałem. Realnie niewiele to wnosi, nawet różnice między gammą na minimum a maksimum nie są aż tak bardzo drastyczne. W ciemnym pokoju nawet gamma na maks to jak dla mnie nadal za ciemny obraz. Poziom czerni to jedyny parametr który realnie robi sporo z obrazem, ale tam jest wybór między czarno a "oglądaniem przez firankę".