anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Moduł CAM CI+ ( NC+ ) a Sony 65XE9005 - problemy

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
czacha79
Poszukiwacz

Moduł CAM CI+ ( NC+ ) a Sony 65XE9005 - problemy

Posiadam kilkumiesięczny telewizor jak w tytule - Sony 65XE9005. Dwa dni temu zdecydowałem się na podpisanie umowy z NC+ i zamiast dekoderu wybrałem Moduł CAM CI+ co wydawało mi się dobrym pomysłem bo zniknie dodatkowy pilot od dekodera. Niestety...

 

Nie jestem zadowolony z mojego wyboru, dziś co kilka minut (wczoraj wieczorem co kilka godzin, a w ciągu dnia również co kilkanaście minut) następuje brak sygnału i wyświetlany jest komunikat:

 

"Wybrana usługa jest kodowana lub nie można jej odblokować. Sprwadź czy moduł CA i karta Smart są włożone prawidłowo."

 

Po paru sekundach dodatkowo wyświetlany jest komunikat "Moduł wyjęty" po czym pare sekund później samoczynnie pojawia się komunikat "Moduł włożony", trwa WERYFIKACJA URZĄDZENIA i kanał znowu odbiera.

 

Moc sygnału z anteny jest na maksa (wysoka) a jakość średnia. Po włożeniu karty telewizor resetowałem do ustawień fabrycznych, moduł jest zaktualizowany. 

 

Jakieś pomysły?

41 ODPOW. 41
profile.country.PL.title
4446-----
Poszukiwacz

"Wybrana usługa jest kodowana lub nie można jej odblokować. Sprwadź czy moduł CA i karta Smart są włożone prawidłowo."  chodzi dokladnie o ten komunikat

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

@4446-----  skierowałem Twój problem do supportu - oto odpowiedź:

Pojawianie się tego komunikatu może świadczyć o tym, że moduł CAM nie jest w pełni kompatybilny z odbiornikiem telewizyjnym i jego oprogramowanie może nie wykrywać faktu uruchomienia telewizora z trybu stand-by. W tej sytuacji zaleciłbym kontakt z operatorem telewizyjnym z zapytaniem, czy byłby w stanie zaproponować inne rozwiązanie, np. wymianę modułu na inny. Ponadto zaleca się, aby poprosić operatora o możliwość przedstawienia deklaracji zgodności modułu z posiadanym modelem telewizora.

Pozdrawiam

wojciech.nieciag
Poszukiwacz

Dzien dobry,

 

mam troche inny Problem z karta CI+ Vectry. 

W moim TV Sony KD-55XF9005B, dioda kontrolna, mruga naprzemiennie zmienijac kolor z zielonego na czerwony. TV potrafi wyswietlic mi  informacje o karcie i module CAM, sprawdzic aktualizacje oprogramowania modu CAM natomiast nie znajduje mi zadnego kanalu. Po podlaczeniu dekodera sa wszystkie kanaly.

 

Moze ktos ma jakis pomysl, co moglbym sprawdzic, zmienic jeszcze?

 

Pozdrawiam,

WNi

profile.country.PL.title
leczech
Użytkownik

@wojciech.nieciag  Z tego co się orientuję Vectra podobnie jak UPC  posiada dostęp do około 30 kanałów , które nie są kodowana. Więc nawet bez modułu powinny działać. Po podłączeniu kabla antenowego do gniazda dvb-t/c w telewizorze należy przeszukać kanały telewizji kablowej. Zdarza się, że dopiero za trzecim,czwartym razem kanały zostaną wyszukane. Trzeba pokombinować z wyszukiwaniem pełnym, szybkim, próbować wpisać częstotliwość itp.

profile.country.PL.title
micihol
Użytkownik

Co to za miejska legenda z tym wyszukiwaniem za 3, 4-razem?

 

Jeśli nic się nie grzebie, instalacja jest sprawna i pozwoli się telewizorowi dokończyć proces, to zawsze powinien wyszukać kanały. Przy braku podanej częstotliwości początkowej, może to po prostu dłużej potrwać, zanim trafi na pierwszą częstotliwość DVB-C i odbierze parametry sieci.

 

Moduł CI nie ma też wpływu na zdolność wyszukiwania kanałów, więc tak jak zostało to wcześniej powiedziane - telewizor i bez modułu powinien być w stanie wyszukać wszystkie dostępne kanały, niezaszyfrowane wyświetli, zaszyfrowanych bez modułu nie wyświetli i wyrzuci stosowny komunikat.

 

Jeśli kanały w TV się nie wyszukują, to raczej wina leży w instalacji antenowej lub sposobie jej podłączenia do TV.

profile.country.PL.title
leczech
Użytkownik

@micihol  Kolego nie wymądrzaj się, bo nie masz racji. Jaka niesprawna instalacja, skoro na innym telewizorze, czy dekoderze podłączonym do tej samej anteny wszystko jest w porządku. Kiedyś z mojej propozycji skorzystał jeden z forumowiczów i okazało się ,że miałem rację. Chodziło o ustawienie dwóch satelitów Astry i Hot Birda. Np. w telewizorze EX725 przy Astrze sygnał był pokazywany , a przy Hot Birdzie pokazywał się na 2 sekundy i znikał. I tak w kółko. Za 3-4 razem telewizor wyszukał nie jedną a dwie satelity. A siła sygnału i jakość na wszystkich kanałach po wyszukaniu była od 80/100 do 100/100.  Przy wybraniu satelita preferowany wyszukiwanie trwa kilkanaście sekund. Przy kablówkach mamy do wyboru szybkie , pełne,a w niektórych telewizorach i sieciowe. Nieraz wystarczy ustawienie na automat, niekiedy trzeba wpisać częstotliwość, a w wielu przypadkach należy również wpisać identyfikator sieci. Co z tego ,że przy wyszukiwaniu pełnym i wpisaniu częstotliwości poczekamy dłużej , skoro na końcu wyskoczy wiadomość ,że wyszukano zero kanałów.

A skoro jesteś wybitnym znawcą ,to wytłumacz mi taki problem. Telewizor Sony V4500 od 2008 roku przez kilka lat wyszukiwał bez problemów ponad dwieście kanałów UPC. Od czterech lat wyszukuje tylko ponad 30 z pakietu Start. Natomiast nowsze telewizory nie mają z tym problemów. Czy mają inny tuner dvb-c ? Dlaczego naziemne kanały w tym starym telewizorze kanały są numerowane w kolejności wyszukiwanych częstotliwości, a w nowym najpierw polskie , a czeskie od numeru 121 ? A przy telewizorze LG czeskie kanały są od numeru 801.

profile.country.PL.title
micihol
Użytkownik

@leczech, to że dekoder pracuje poprawnie, nie oznacza, że instalacja jest prawidłowo przygotowana pod TV (vide kanał zwrotny, który skutecznie może zakłócać odbiór w telewizorach), kolega nie podał też, czy podłącza TV do tego samego kabla, co dekoder, czy do innego  wyjścia w rozgałęźniku (co też ma znaczenie - znów KZ).

 

Co do reszty Twojego posta, ciężko mi się odnieść, bo mieszasz technologie i problemy. Nie za bardzo też rozumiem, co ma piernik do wiatraka i jak sposób wyszukiwania kanałów albo krotność powatarzania tej czynności może wpłynąć na pracę prawidłowo skonfigurowanego konwertera satelitarnego i chętnie dowiem się, jak ominąłeś problem "zanikającego" sygnału. 😉

Mój post odnosił się do Vectry. Vectra ma praktycznie zunifikowaną sieć w Polsce pod względem standardu nadawania i telewizory Sony serii XE nie mają problemu z wyszukiwaniem kanałów i współpracą z ich siecią i modułami CI+. Wyszukiwanie działa prawidłowo, zarówno pełne, jak i sieci (zakładając, że wszystko jest prawidłowo podłączone i nie ma zakłócen z KZ).

 


@leczech  napisał(a):

A skoro jesteś wybitnym znawcą ,to wytłumacz mi taki problem. Telewizor Sony V4500 od 2008 roku przez kilka lat wyszukiwał bez problemów ponad dwieście kanałów UPC. Od czterech lat wyszukuje tylko ponad 30 z pakietu Start. Natomiast nowsze telewizory nie mają z tym problemów. Czy mają inny tuner dvb-c ? Dlaczego naziemne kanały w tym starym telewizorze kanały są numerowane w kolejności wyszukiwanych częstotliwości, a w nowym najpierw polskie , a czeskie od numeru 121 ? A przy telewizorze LG czeskie kanały są od numeru 801.


Tunera DVB-C może nie mają innego, ale jak raczyłeś zauważyć - telewizor ma 11 lat. Przez ten czas sposób nadawania w UPC mógł się zmienić i telewizor zwyczajnie ignoruje kanały, których nie będzie w stanie odebrać. Nie wiem też, czy nie pozmieniałeś jakichś ustawień (np. pomijanie kanałów szyfrowanych). Według Twojej teorii, spróbuj wyszukać trzy, cztery razy i pojawią się wszystkie 😉 V4500 nie wspiera CI+, teoretycznie nie powinien więc współpracować z modułem MediaModułem CI+ od UPC.

W kwestii numeracji, najwidoczniej stary Sony nie wspiera prawidłowo LCN albo jego oprogramowanie nie identyfikuje prawidłowo któregoś z krajów (co nie dziwi, skoro pierwsze pozwolenia zostały w Polsce wydane w 2009 roku), a pozostałe telewizory już tak. Dlaczego w różnych miejscach wrzucają kanały zagraniczne? To kwestia oprogramowania. Przestaw oba telewizory na region "Czechy" i kanały czeskie wskoczą przed kanały Polskie. Każdy kraj dla DVB-T ma nadany unikalny identyfikator sieci (ONID) przez DVB Services i w ten sposób telewizor może identyfikować pochodzenie sygnału, a dla lepszego user experience dostosować numeracje do swoich ustawień regionalnych - kwestia oprogramowania. Więc dlaczego raz 121, a raz 801? Zapytaj producenta konkretnego oprogramowania - moim zdaniem LG rozwiązało to lepiej, wrzuca główny kraj zgodnie z LCN, a "obcy" od setki najbliższej 999, żeby wszystko się zmieściło i numer kanału na najmniej zanczących pozycjach był zachowany. Dalej nie rozumiem, co to ma do wielokrotnego powtarzania wyszukiwania kanałów, jako sposobu na problemy z odbiorem...

profile.country.PL.title
leczech
Użytkownik

@micihol  No właśnie. Co ma piernik do wiatraka. Skoro telewizor wyszukuje bezproblemowo kanały z satelity preferowanego,to  już oznacza ,że sygnał jest w porządku.A zamiana telewizora, czy podłączenie dekodera jest tylko potwierdzeniem. A Ty wyskakujesz z kanałami zwrotnymi, rozdzielaczami itp. Jak sobie poradziłem z problemami przy satelicie ogólnym dawno temu opisywałem i teraz Tobie powtórzę. Po ustawieniu satelitów Hot Bird i Astry po prostu rozpoczynam wyszukiwanie. Po rozpoczęciu wyszukiwania od razu telewizor pokazuje mi zero kanałów z Hot Birda. Więc powracam ,czekam na pojawienie się te krótkie sygnału  i rozpoczynam od nowa. I za którymś razem telewizor rozpoczyna wyszukiwanie kanałów z Hot Birda co jest widoczne na ekranie telewizora.Potem odbiór bez  żadnych problemów.Problem dotyczy telewizora EX725.

W nowym telewizorze W755 przy kablówce i wybraniu UPC bez problemów wyszukiwane są kanały.Natomiast przy wybraniu inne wyszukuje najczęściej te ponad trzydzieści z pakietu Start. Ale kilkukrotna zamiana wyszukiwania na pełne , a potem szybkie powoduje znów może się zdarzyć  ,że za którymś razem uda się wyszukać wszystkie kanały.Mnie się to udało. Podobnie może być w niektórych telewizorach Sony korzystających z Vectry, lub innych operatorów.

Piszę ,że właśnie ten stary telewizor nie ma problemów z kolejnością kanałów(polskich i czeskich)  przy wyszukiwaniu z naziemnej. Natomiast problemy są przy W755,który jest nowszy. Przestawienie nowego telewizora na region Czechy , to znacznie więcej problemów.Np. EPG pokazuje pod jedynką TVP 1, a następnie znów pod jedynką jakieś czeskie radio. Przestawienie na region Czechy ma sens tylko przy kablówce , gdy brak jest polskich liter,lub brak możliwości edycji kanałów. Dotyczy to głównie telewizorów LG i Samsung, gdyż Sony nie mają z tym problemów. Dawniej  przestawialiśmy telewizory Sony na region Niemcy, gdy funkcja hbbtv nie była jeszcze  aktywna w telewizorach Sony na nasz kraj.

Ja podchodzę do takich problemów praktycznie, a Ty teoretycznie.

Wiele razy pisałem, że bez ścisłej współpracy firmy Sony z naszymi operatorami nie rozwiąże się problemów.

profile.country.PL.title
micihol
Użytkownik


@leczech  napisał(a):

@micihol  No właśnie. Co ma piernik do wiatraka. Skoro telewizor wyszukuje bezproblemowo kanały z satelity preferowanego,to  już oznacza ,że sygnał jest w porządku.A zamiana telewizora, czy podłączenie dekodera jest tylko potwierdzeniem. A Ty wyskakujesz z kanałami zwrotnymi, rozdzielaczami itp.


Kolego, słowo klucz: kablówka. Czemu uparcie dyskutujesz o preferowanym satelicie i przykładzie z przełącznikiem DiSEqC? Tak, w kablówce obecność kanału zwrotnego ma znaczenie dla wielu telewizorów Sony i negatywny wpływ na odbiór kanałów cyfrowych i zmiana telewizora, czy podłączenie dekodera nie jest potwierdzeniem niczego 🙂 Tak właśnie wygląda praktyka bez teorii - metoda prób i błędów, niewłaściwe założenia.


@leczech  napisał(a):

W nowym telewizorze W755 przy kablówce i wybraniu UPC bez problemów wyszukiwane są kanały.Natomiast przy wybraniu inne wyszukuje najczęściej te ponad trzydzieści z pakietu Start. Ale kilkukrotna zamiana wyszukiwania na pełne , a potem szybkie powoduje znów może się zdarzyć  ,że za którymś razem uda się wyszukać wszystkie kanały.Mnie się to udało. Podobnie może być w niektórych telewizorach Sony korzystających z Vectry, lub innych operatorów.

 


Wiesz, dla mnie technologia i technika cyfrowa mają to do siebie, że przy założeniu, że poda się te same parametry wejściowe i nie zmieni nastaw prawidłowo zaprojektowanego układu, to produkt będzie zawsze taki sam. Z tego, co opisujesz, to albo nie zapewniasz tych samych parametrów wejściowych (masz zakłócenia), zmieniasz jakieś kluczowe ustawienie, o którym nie mówisz, albo w oprogramowaniu jest błąd, który powoduje różny rezultat tej samej czynności. W znanych mi telewizorach Sony 4k z przestrzeni 3 lat nie spotkałem się z takim zachowaniem zarówno w UPC, jak i Vectrze :slight_smile:

 


@leczech  napisał(a):

Piszę ,że właśnie ten stary telewizor nie ma problemów z kolejnością kanałów(polskich i czeskich)  przy wyszukiwaniu z naziemnej. Natomiast problemy są przy W755,który jest nowszy. Przestawienie nowego telewizora na region Czechy , to znacznie więcej problemów.Np. EPG pokazuje pod jedynką TVP 1, a następnie znów pod jedynką jakieś czeskie radio.

 


No jak dla mnie, to problem z kolejnością ma właśnie stary telewizor (przynajmniej z tego, jak to opisałeś - wrzuca kanały według przeskanowanych częstotliwości multiplexów), a nowy robi według LCN. Co do EPG, to ja tu widzę problem użytkownika w zrozumieniu zasady działania telewizora, a nie w samym sprzęcie. (EPG może wyświetlać kanały radiowe na pierwszych pozycjach przy ustawieniu Guide>Cyfrowy>Wszystkie).

 

Nie rozumiem też teorii, o przestawieniu na region Czechy, celem uzyskania polskich znaków w kablówce (chyba, że mówisz o kablówce czeskiej, to ma to sens i nie widzę w tym nic nienormalnego).

Co do HbbTV, tak było, rzeczywiście. Było też tak z samą aktywacją tunera DVB-T w niektórych TV sprzed lat, opcja wyszukiwania cyfrowego nie była w ogóle dostępna przy ustawieniu regionu Polska... ale to było dekadę temu - wszystko poszło do przodu, technologia, standaryzacja, rynek :slight_smile:

 

Serio, nie przekonasz mnie, że Twoja praktyka ma cokolwiek wspólnego z rozwiązywaniem realnych problemów technicznych, bo Twoje wypowiedzi sugerują, że tych problemów po prostu nie rozumiesz, tylko działasz hasłowo - "jest problem z wyszukiwaniem - robimy wyszukiwanie kilkanaście razy, bo według mnie, na jakimś sprzęcie to pomogło". Powtórze się, praktyka bez teorii jest tylko metodą prób i błędów.

 

Wracając do problemu kolegi @wojciech.nieciag , to jest jeszcze jeden symptom - migający LED zielony/czerwony. To zazwyczaj sugeruje błąd systemu, możliwe, że moduł jest po prostu uszkodzony albo z jakiegoś powodu nie chce się prawidłowo zainicjować. Jaki soft masz w tym TV?

profile.country.PL.title
leczech
Użytkownik

@micihol  Kolego,skoro jesteś taki szczegółowy ,to zobacz najpierw pod jakim wątkiem piszesz. Pisze jak byk: moduł cam ci+ (nc+).  NC+ to operator satelitarny , a nie kablowy.

Po prostu niektóre telewizory Sony mają niedopracowane tunery dvb-t/c/s.  I wtedy trzeba sobie pomagać innymi metodami.

Stary telewizor  po wyszukaniu 44 kanałów układa mi je od 1 do 44 . A nowy część kanałów od 1 do 23 , a reszta od 121. Dla mnie , a pewnie i dla większości ,ten układ ze starego jest lepszy. Jeżeli dla Ciebie ten drugi układ jest lepszy, to już twoja sprawa.

Na stronie UPC ma rozwiązanie , co zrobić w przypadku braku polskich znaków. Temat ten na forum media świat wałkowany jest od kilku lat. Czego Ty nie rozumiesz? po wybraniu kraju Polska w niektórych telewizorach zamiast np. ą wyskakują jakieś krzyżyki w EPG. Przestawiasz na Czechy i problem znika. Mając również telewizor konkurencji też tak zrobiłem.

Ale ja nie chcę Ciebie przekonywać. Inni forumowicze niekiedy korzystają z moich rad. Rok temu posiadacz telewizora XE miał podobne problemy.  Wyszukiwał nie kilka, ale kilkanaście razy i udało Mu się.   Nie usłyszałem pretensji do mnie z jego strony.  Mniejszych operatorów kablowych jest w Polsce wiele. Na tym forum zgłaszali uwagi do działania tunera dvb-c w telewizorach Sony klienci kablówki Inea.  

Jeszcze raz powtarzam ,że w niektórych telewizorach Sony tunery są niedopracowane. Nie mają problemów z wyszukaniem kanałów z jednego satelity , czy dedykowanego operatora UPC. Problem zaczyna się przy wyszukiwaniu z kilku satelitów  i szukaniu kanałów kablowych od innych operatorów.To ,że Ty nie masz problemów , to tylko możesz się cieszyć. Różnice w tunerach w poszczególnych telewizorach też niekiedy są znaczące.  W telewizorze konkurencji(niska półka cenowa) mogę odbierać jednocześnie kanały kablowe i naziemne  z tunera dvb-t/c , który posiada telewizor. W telewizorach Sony takiej możliwości nie ma. Albo kablówka, albo naziemna.