anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z ruchem (szarpaniem obrazu) w Sony KD-55XE9005 (film) + porównania modelu XE i XF

profile.country.PL.title
simoplpl
Użytkownik

Problem z ruchem (szarpaniem obrazu) w Sony KD-55XE9005 (film) + porównania modelu XE i XF

Nie wiem czy jestem nienormalny czy ten telewizor po prostu tak ma. A może teraz wszystkie telewizory 4K ze średnio-wyższej półki cierpią na taką przypadłość, ale mnie to strasznie wkurza. Chodzi mi o odwzorowanie ruchu i problem z migającym obrazem (szarpanie obrazu) przy przesuwaniu kamery (flickering?). Do TV mam podłączone PS4 pro. W grach działających w 30fps problem jest szczególnie widoczny. Obiekty nieco dalej oddalone "migają" dość intensywnie i powoduje to wręcz u mnie ból głowy i lekką dezorientację. W pokoju obok mam starszy model Sony W755C i jest to duuuużo mniej odczuwalne. 

TV jest dobrze skalibrowany - korzystam z trybu Gra, HDR jest włączony, pozostałe ustawienia jak bozia nakazała - wyłączone wszelkie upłynniacze i inne zbędne bajery.

Po przejściu w tryb z upłynniaczem obraz jest duuużo bardziej płynny, ale powstają artefakty. Zwiększa się też input lag, więc korzystanie z niego wykluczam.

Dodam jeszcze, że w grach działających w 60fps problem praktycznie nie występuje i wszystko jest w porządku.

Czy można coś z tym zrobić? Czy nowszy model XF9005 ma lepsze odwzorowanie ruchu?

Poniżej krótki film z zaistniałej sytuacji. Zwróćcie uwagę w szczególności na drewnianą wieżę i drewniane, pionowe bale.

 

https://photos.app.goo.gl/DiMKhEBQnAOk8pzz2

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
lukashaaa
Poszukiwacz

Potwierdzam, że ten problem występuje również na XE93 + PS4Pro. Przetestowane na:

- assassin creed origins

- horizon zero dawn

Kilka szczegółów:

Problem występuje gdy Motionflow jest wyłączone (a tak jest w trybie GRA).

Gdy zmieni się tryb na inny np. animacja wówczas powstają atrefakty wokół poruszanej postacji oraz rośnie input lag jednakże wówczas obraz jest ultra płynny. Co do artefaktów obawiam się, że nie można ich się pozbyć - tak działa algorytm i tyle - znam to z mojego starego Samsunga - tam przy statycznych obiektach gdy wokół wszystko poruszało się też występowały.

Jednakże myślę, że występowanie tego zjawiska nie jest winą telewizora, a gry (algorytmy optymalizujące grę poświęcają mniejszą moc obliczeniową na obiekty znajdujące się dalej od gracza) wnoszę to po teście na: second son first light. Mianowicie gdy zablokuję licznik klatek na 30 i włącze renderowanie w wysokiej rozdzielczości to efekt jest słabozauważalny (ale jest) gdy odblokuję licznik klatek i włącze renderowanie w full HD (wg telefizora sygnał z konsoli w dalszym ciągu jest 4K) wówczas nie występuje powyższe zjawisko.

 

Także rozwiązania są 2:

- przyzwyczaić się 😞 - przyznam szczerze, że dopóki nie zobaczyłem Twojego postu to nie zwracałem uwagi na ten fakt

- zaczekać - być może któraś z kolejnych wersji oprogramowania obniży w innych trybach niż GRA input lag do poziomu akceptowanego.

 

Łukasz

 

profile.country.PL.title
simoplpl
Użytkownik

Dzięki za szczegółową odpowiedź. Co do innych gier to jest dokładnie tak jak piszesz. Przetestowałem telewizor na Infamous w 60fps i w The Last of Us Remastered (także 60fps) i wygląda to pięknie. Praktycznie zero szarpania obrazu, jest mega płynnie. Gry w 30fps takie jak Horizon mają cudną grafikę, ale wspomiana już płynność niestety leży.

 

Na obniżenie input laga w innych trybach raczej bym nie liczył niestety jeśli Sony nie zrobiło tego do tej pory.

 

Mam jeszcze możliwość oddania telewizora i ewentualnej zamiany na wersję XF, ale boję się, że nie będzie w tej kwestii znacznej poprawy. Telewizor posiada niby jakąś nową wersję poprawy płynności X-motion clarity, ale jak się sprawuję w grach - tego niestety nie wiem...

profile.country.PL.title
lukashaaa
Poszukiwacz

XE i XF są na jest samej platformie sprzętowej.

Zauważ, że problem występuje wówczas gdy wyłączone jest polepszanie płynności ruchu także niezależnie od serii myślę, że będzie dokładnie to samo. Zresztą na tym polega tryb GRA - nie wpływać na obraz, żadnej obróbki aby inputlag był jak najniższy...

 

Łukasz

 

 

profile.country.PL.title
simoplpl
Użytkownik

Ok, w piątek będę miał u siebie XF9005. Będę więc robił porównanie. Ciekawe czy w nowej serii coś się poprawiło :wink:

profile.country.PL.title
lukashaaa
Poszukiwacz

Daj koniecznie znać choć pewnie będzie to samo...

 

Łukasz

profile.country.PL.title
simoplpl
Użytkownik

Nie ukrywam, że bardzo podpieram się tym filmem - https://www.youtube.com/watch?v=t0GzpKxakZM

Jest to porównanie 3 modeli - XE90, XF90 i XE93. Testujący (Vincent) wspomina o dość znacznej przewadze modelu XF90 jeśli chodzi o odwzorowanie ruchu i to właśnie gracze powinni wybrać ten model. W modelu XF jest też najniższy input lag na poziomie 25ms. Model XE93 zwycięża natomiast m.in. jasnością HDR i czernią. Po obejrzeniu tego testu wiążę większe nadzieje z nową serią jeśli chodzi o ruch. Każda poprawa, nawet o te 10-20% mnie zadowoli. Ponoć możliwe jest też wykorzystanie niektórych upłynniaczy w trybie "gra" (nie mogę tego nigdzie potwierdzić). Zobaczymy. Dam znać.

profile.country.PL.title
lukashaaa
Poszukiwacz

I jak przebiegly testy?

Jest lepiej?

Łukasz 

profile.country.PL.title
simoplpl
Użytkownik

Mam właśnie postawione te dwa telewizory obok siebie (XF9005 i XE9005). Różnica między nimi jest naprawdę minimalna. Jeśli chodzi o ruch to jestem teraz jeszcze bardziej załamany bo szarpanie obrazu (judder) jest w XF identyczne. Te drgania są dla mnie mega denerwujące. Żadne ustawienia motionflow ani trybu kliszy nie eliminują ich całkowicie, chyba, że ustawi się wszystkie suwaki na maksa, ale wtedy upłynniacze powodują zakłamania, artefakty, itp. Drgania występują bez względu na podłączone źródło. Telewizory są dobrze skalibrowane, mam o tym jakieś tam pojęcie. Korzystam głównie z ustawień z Rtings i AVforum. W chwili obecnej na dwóch telewizorach uruchomiłem ten filmik https://www.youtube.com/watch?v=-Ht8EIAOrj8

Różnicy brak. Przy wyłączonych upłynniaczach nie idzie na to patrzeć. Nie wiem już co robić. Zastanawia mnie czy inne telewizory o rozmiarze 55 cali cierpią na taką przypadłość. Ciekawe też jak się ma sprawa z Oledami. Jestem już w stanie sporo poświęcić z innych parametrów telewizora, byleby to szarpanie nie było tak intensywne.

profile.country.PL.title
lukashaaa
Poszukiwacz

Dziś u kumpla przetestowałem na oledzie a1. I sytuacja wygląda identycznie. Moim zdaniem zresztą tak jak pisałem wyżej jest to wina gry... Bez uplyniaczy wychodzą braki mocy obliczeniowej konsoli/optymalizacji gry... A gdy się włączy uplyniacze to pohawiaja się artefakty - i niestety to jest bolaczka również innych producentów TV - ten sam problem tyczy się również mojego drugiego TV - Samsunga.