anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z ruchem (szarpaniem obrazu) w Sony KD-55XE9005 (film) + porównania modelu XE i XF

profile.country.PL.title
simoplpl
Użytkownik

Problem z ruchem (szarpaniem obrazu) w Sony KD-55XE9005 (film) + porównania modelu XE i XF

Nie wiem czy jestem nienormalny czy ten telewizor po prostu tak ma. A może teraz wszystkie telewizory 4K ze średnio-wyższej półki cierpią na taką przypadłość, ale mnie to strasznie wkurza. Chodzi mi o odwzorowanie ruchu i problem z migającym obrazem (szarpanie obrazu) przy przesuwaniu kamery (flickering?). Do TV mam podłączone PS4 pro. W grach działających w 30fps problem jest szczególnie widoczny. Obiekty nieco dalej oddalone "migają" dość intensywnie i powoduje to wręcz u mnie ból głowy i lekką dezorientację. W pokoju obok mam starszy model Sony W755C i jest to duuuużo mniej odczuwalne. 

TV jest dobrze skalibrowany - korzystam z trybu Gra, HDR jest włączony, pozostałe ustawienia jak bozia nakazała - wyłączone wszelkie upłynniacze i inne zbędne bajery.

Po przejściu w tryb z upłynniaczem obraz jest duuużo bardziej płynny, ale powstają artefakty. Zwiększa się też input lag, więc korzystanie z niego wykluczam.

Dodam jeszcze, że w grach działających w 60fps problem praktycznie nie występuje i wszystko jest w porządku.

Czy można coś z tym zrobić? Czy nowszy model XF9005 ma lepsze odwzorowanie ruchu?

Poniżej krótki film z zaistniałej sytuacji. Zwróćcie uwagę w szczególności na drewnianą wieżę i drewniane, pionowe bale.

 

https://photos.app.goo.gl/DiMKhEBQnAOk8pzz2

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

@simoplpl zgłosiłem Twój problem do supportu Sony - oto ich odpwiedź:

W przypadku wyłączenia wszystkich opcji upłynnienia obrazu naturalnym jest, że nie będzie tak płynnych przejść jak w przypadku włączonych opcji - zostały dodane, by upłynniać obraz. Dodatkowo, jak klient zauważył, przy grach z bazowym 60fps problem nie występuje, ponieważ sygnał bazowy ma wyższą płynność, co również jest normalnym zjawiskiem. Proszę jednak o dodatkową informację dotyczącą artefaktów, które pojawiają się podczas korzystania z płynniejszych trybów obrazu - czy klient również może załączyć krótkie video?

Seria telewizorów z 2018 ma ulepszoną technologię Motionflow, więc w stosunku do modeli z lat

poprzednich ruch będzie lepiej odwzorowany.

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
simoplpl
Użytkownik

Dziękuję za odpowiedź. Poniżej 2 krótkie filmy nagrane tym razem z telewizora XF9005 + PS4 pro + gra Bloodborne (tytuł ten działa w 30 klatkach na sekundę).

 

Bez upłynniacza (tryb Gra): https://photos.app.goo.gl/cFlh45WVRpC6LA6s1

 

Z upłynniaczem (tryb Standardowy): https://photos.app.goo.gl/Sy2Yam2mf2fnAsdQ2

 

W trybie z upłynniaczem widoczne są błędy (artefakty) w wyświetlanym obrazie. Uwidaczniają się w szczególności wokół postaci i innych obiektów przy szybszych ruchach kamerą. Jest to jednak normalne zjawisko i nie powinno dziwić.

 

Tak czy inaczej wracając do problemu - przy grach w 30fps i trybie Gra telewizory te radzą sobie średnio. Występuje naprawdę duże szarpanie obrazu (judder). 

 

Porównując bezpośrednio modele XE9005 i XF9005 nie stwierdzam jakiejś znacznej różnicy na korzyść tego drugiego modelu. Na minus nowszego modelu dodam jeszcze nieco słabsze kąty widzenia w porównaniu z serią XE. Nawet przy lekkim kącie następuje degradacja czerni. Mam wrażenie, że bardziej widoczne są też poświaty wokół jasnych elementów na czarnym tle i to mimo korzystania z opcji lokalnego wygaszania na poziomie małym lub średnim. XE radzi sobie z tym lepiej. Co doskwiera mi jeszcze w modelu XF to nieco słabsze podświetlenie ekranu przy treściach HDR. Model XE świeci po prostu mocniej o jakieś 10-20% co może być sporą zaletą w jasnych pomieszczeniach. Szkoda. Być może zostanie to jednak poprawione w nadchodzącej aktualizacji, która ma też dodać wsparcie dla Dolby Vision?

 

/edit

Z tym słabszym świeceniem modelu XF o jakieś 10-20% to chyba przesadziłem. Ta różnica jest niestety większa na niekorzyść nowszego modelu. Gram właśnie w Horizon Zero Dawn w trybie HDR późnym popołudniem i... jest po prostu ciemno. Uzyskanie podobnej jasności co w modelu XE daje dopiero włączenie opcji "Żywy kolor", która oprócz podkoloryzowania obrazu i nadania im dość nienaturalnych barw, podbija także podświetlenie ekranu. Wykluczam jednak możliwość korzystania z niej - zbyt przekłamuje kolory. 

 

Niestety, jak na razie w większości przypadków model XF jest gorszy od swojego poprzednika. Kwestia podświetlenia prawdopodobnie zaważy na tym, że telewizor będę zwracał. Różnica ta jest zauważalna głównie w trybie HDR, a na tym zależy mi najbardziej. Co z tego, że telewizor potrafi niby zaświecić mocniej o te kilka nitów, jeśli ogólny odbiór treści jest dużo gorszy.