anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Recenzja telewizora KD-55XD8505

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Recenzja telewizora KD-55XD8505

Witam,

Pół roku temu przez miesiąc miałem okazję zapoznać się z telewizorem Sony KD-55XD8505 wyposażonym w system AndroidTV. Seria XD85 została wydana w 2016 roku zastępując serię X85C z roku 2015. Choć wiem, że od momentu kiedy używałem ten telewizor minęło trochę czasu i wydano dla niego nowe aktualizacje, które mogły wpłynąć na jego funkcjonalność niemniej jednak chciałem się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami na temat jego właściwości oraz działania.

 

Wstęp

Na początek chciałbym ogólnie wytłumaczyć osobom niewtajemniczonym czym jest telewizor wyposażony w AndroidTV, nie każdy przecież kto kupuje telewizor zna to pojęcie. Producenci telewizorów opierają się na różnych systemach operacyjnych zazwyczaj autorskich, które udostępniają podstawowe funkcje telewizora jak odbiór sygnał z tunera, wyświetlenie obrazu, obsługę urządzeń peryferyjnych itp. Często uzupełniając jego działanie o wbudowane aplikacje typu SmartTV takie jak VOD (wideo na żądanie), przeglądarkę internetową. Firma Google, która jest twórcą Androida - mobilnego systemu operacyjnego stosowanego w smartfonach - postanowiła rozszerzyć działanie systemu Android o możliwość stosowania go przez producentów w swoich telewizorach - nazywając go AndroidTV. Co oznacza w konsekwencji przejęcie w większości zalet i wad systemu Android. Chyba niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że daje to możliwość zainstalowania na telewizorze aplikacji stworzonych przez zewnętrznych producentów. Przy czym należy pamiętać, że nie wszystkie aplikacje stworzone na smartfon/tablet z systemem Android są przystosowane dla  AndroidTV (choć nie znaczy, że nie będą działać o czym wspomnę później). Jest to często spowodowane budową telewizora, który nie posiada ekranu dotykowego z obsługą więcej niż dwóch palcówi jednocześnie, GPS-u, akcelerometru itp. Jak również decyzją producenta aplikacji czy ma być ona dostępna w sklepie dla AndroidTV . Z kolei największą wadą systemu AndroidTV podobnie jak systemu Android jest jego stabilność, która trzeba przyznać jest ciągle dopracowywana w kolejnych jego wersjach i na chwilę obecną naprawdę rzadko występują jakieś jej problemy choć chciałem zaznaczyć, że nie twierdzę że ich nie ma.

Obudowa

 

Specyfikacja

https://www.sony.pl/support/pl/content/cnt-specs/KD-55XD8505/list

 

Obudowa i złącza

Sony KD-55XD8505 charakteryzuje cienka aluminiowa ramka otaczająca ekran. Sama jakość spasowania poszczególnych elementów nie pozostawia wiele do życzenia. Telewizor stoi na jednej stopce, która ładnie komponuje się z resztą ekranu co może się podobać. Niestety wystająca dość daleko z przodu stopka powoduje brak możliwości postawienia bardzo blisko niektórych modeli soundbara. W tylnej części Hdmi23obudowy są podstawowe przyciski do jego obsługi – włącz/wyłącz, zmiana kanału, regulacja głośności, wybór źródła oraz TV. Telewizor posiada trzy złącza USB, z których jedno w szczególności przeznaczone jest do podłączenia nośnika danych do nagrywania. Przy czym wszystkie mogą być dowolnie rozdysponowane do innych urządzeń takich jak np. klawiatura czy też pamięć USB. Jeśli dla kogoś taka ilość złącz jest niewystarczająca skorzystać z huba USB. Cztery złącza HDMI wystarczają do podłączenia urządzeń peryferyjnych takich jak odtwarzacz BD, konsola do gier czy też zewnętrzny tuner telewizji satelitarnej. Sony w przypadku tego modelu nie zrezygnowało z gniazd ComponentHdmi1 IN oraz Scart, co w szczególności może być przydatne w przypadku starszych urządzeń bez złącza HDMI takich jak np. konsola Play Station 2. W przypadku podłączenia TV do kina domowego/amplitunera/soundbara możemy wykorzystać złącze HDMI z funkcją ARC lub cyfrowe wyjście optyczne. Telewizor posiada wbudowaną kartę WiFi oraz gniazdo złącza Ethernet co w dzisiejszych czasach jest już standardem.

 

Obsługa

Oprócz wspominanych wcześniej przycisków umieszczonych na obudowie telewizora służących do podstawowej obsługi do TV dołączony jest jeden pilot zdalnego sterowania. Sam pilot sprawia wrażenie solidnego. Górna część pilota zyskała nowy wzór klawiszy względem zeszłorocznej wersji. PilotKlawisze działają płynie i ich skok jest dobrze wyczuwalny. Wciśnięcie klawisza charakteryzuje specyficzny dźwięk, który w moim zdaniem może denerwować podczas wieczornych seansów, ale to kwestia gustu. Z kolei dolna część pilota została pokryta wzorzystym plastikiem przez co pilot nie rysuje się od spodu. Pilot posiada dedykowane klawisze do Netflix-a oraz GooglePlay. Dodatkowo pilot został wyposażony w funkcję poleceń głosowych, która naprawdę działa bardzo dobrze i jest konfigurowalna z poziomu ustawień TV. Do sterowania KD-55XD8505 można też użyć dedykowanej aplikacji TVSideView, która oprócz podstawowej obsługi telewizora oferuje również dodatkowy przewodnik po programach i wiele innych dodatkowych funkcji. Co istotne aplikacja ta pozwala również na zdalne ustawienie programatora będąc poza domem. Funkcję tą mogą docenić osoby które np. muszą zostać dłużej w pracy, a chcieliby obejrzeć jakiś program. Nie muszą już prosić kogoś w domu (o ile mają kogo) o ustawienie programatora z poziomu TV, tylko wystarczy, że uruchomią aplikację TVSideView, wybiorą odpowiedni program i gotowe. Oczywiście rozwiązanie to wymaga, aby TV w domu był zasilony z gniazdka oraz posiadał dostęp do internetu. Sama aplikacja TVSideView działa bardzo dobrze choć muszę przyznać, że po zaimportowaniu listy kanałów z TV nie wszystkie wczytały się poprawnie i trzeba było dokonać ręcznej korekty niektórych nazw kanałów.

 

Działanie

Po włączeniu telewizora ekran powitalny informuje nas z jakim systemem operacyjnym mamy do czynienia. Po pierwszym uruchomieniu TV musimy przejść przez proces konfiguracji początkowej. Możemy w niej zaprogramować kanały w zależności z jakich tunerów będziemy korzystać (telewizji naziemnej, kablowej, satelitarnej), skonfigurować połączenie z Internetem, konto w Google. W moim przypadku sam proces konfiguracji przebiegł sprawnie i szybko. Po wstępnej konfiguracji Sony KD-55XD8505 jest gotowy do pracy. Przy zmianie poszczególnych kanałów mamy informacje o jego numerze, nazwie, aktualnym programie, formacie obrazu, dźwięku itp. (układ charakterystyczny dla telewizorów Sony).

Info

W moim przypadku nie korzystałem z tunera telewizji naziemnej i niestety nie maiłem okazji sprawdzić jak zachowuje się telewizor z modułami CAM dla telewizji kablowej lub satelitarnej.  Podczas oglądania telewizji z tunera, materiału z wejścia źródła zewnętrznego i innych czynności zawsze do dyspozycji mamy dodatkowe tzw. menu akcji, dzięki któremu mamy szybki dostęp do niektórych funkcji telewizora takich jak Informacje o programie, Nagrywanie, sterowanie multimediami itp. Wszystko działa sprawnie i płynie.ActionMenu Jedyne do czego można mieć zastrzeżenia to, że po wybraniu przewodnika po programach (przycisk Guide) na chwilę znika obraz i dźwięk. Myślę, że trzeba się do tego przyzwyczaić. KD-55XD8505 to telewizor pozwalający wyświetlać obrazy w rozdzielczości 4K. Ja korzystałem z materiałów z YouTube i trzeba przyznać, że robi to wrażenie. Szkoda, że nie miałem okazji podłączyć telewizor do anteny satelitarnej, gdyż tam są już dostępne kanały nadające w 4K. Nie sprawdzałem również TV z materiałami 4K umieszczonymi na nośniku danych USB lub z sieci DLNA, ale korzystałem z komputera PC z kartą graficzną z wyjściem 4K i muszę przyznać, że fajnie się pracuje na tak dużym monitorze.

Jeśli chodzi o jakość obrazu to każdy ma inny gust, poza tym TV z podświeltlaniem krawędziowym nie mają powtarzalności co powoduje, że trudno być subiektywnym. Dla osób mniej wymagających polecam plansze testowe np .Calman Fields. Inna sprawa to fakt aby sprawdzić jakość obrazu trzeba najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do pomiarów matrycy, ja takiego nie mam ale są fora na których poszczególne modele są testowane właśnie pod tym kątem. Jedynego czego mi brakowało tak brak obsługi PIP/PAP który był dostępny w modelach z 2015. Mam nadzieję, że funkcjonalność ta powróci z kolejnymi aktualizacjami. Telewizor umożliwia nagrywanie Nagrywanietransmisji z tunerów na podłączony nośnik danych  i choć zalecanym jest twardy dysk nagrywanie na pamięć masową USB jest też możliwe. Aby nagrywać audycje na pamięć masową wymagany jest nośnik danych o pojemności nie mniejszej niż 32GB i szybkim zapisie.  W moim przypadku do testów używałem dysku WD Blue 500GB. Niestety sam proces konfiguracji musiałem przeprowadzić kilka razy gdyż dysk przy początkowych próbach nie chciał się zarejestrować. Przy okazji też mam uwagę dla osób które chcą zarejestrować pamięć masową USB z napisem 32GB. Często pamięć nie może być zarejestrowana przez TV, gdyż jego rzeczywista wielkość bywa często minimalnie mniejsza niż ta umieszczona na etykiecie. Dlatego zalecam użyciem pamięci masowej 64GB. Jedną z ciekawych funkcji telewizora jest kopia lustrzana, która pozwala na powielenie obrazu smartfona/tabletu na ekran telewizora. W moim przypadku kopię lustrzaną w testach Kopia lustrzanawykonywałem z telefonu Xperia Z5 Compact i działo to bardzo dobrze. Nie wiem jak wygląda to w przypadku telefonów innych producentów. Sony KD-55XD8505 wyposażony jest w Bluetooth, dzięki któremu możemy m.in. sparować smartfon lub klawiaturę. Jedyne do czego można mieć zastrzeżenia, że za jego pomocą nie możliwości podłączenia słuchawek bezprzewodowych i w tym przypadku musimy się posłużyć się zewnętrznym transmiterem Bluetooth wpiętym np. do wyjścia słuchawkowego. Przy wpisywaniu tekstów np. w YouTube przydatna staje się możliwość podłączenia do KD-55XD8505 klawiatury. W moim przypadku korzystałem z klawiatury firmy Microsoft z nadajnikiem podłączanym do USB. Jedyne do czego można mieć zastrzeżenie to Klawiaturabrak obsługi polskich znaków, która wynika z tego, że firma Google do chwile obecnej nie zaimplementowała jej w systemie Android, a Sony w tym przypadku nie ma na to wpływu. Oczywiście istnieją aplikacje, które pozwalają się na pozbycie tej niedogodności. Telewizor jak większość TV Sony ma wsparcie dla komunikacji z urządzeniami zgodnymi z „BRAVIA” Sync (np. odtwarzacz BD, kino domowe, soundbar) poprzez HDMI CEC, dzięki czemu uzyskujemy z poziomu pilota nie tylko funkcję włączania/wyłączania podłączonego urządzenia, ale także np. w przypadku soundbara możliwość zmiany pola akustycznego, aktywnego wejścia i wielu innych funkcji. Menu AndroidTV jest przejrzyste i podzielone na sekcje takie jak Wejścia, Aplikacje, Gry i Ustawienia.

Menu

Każda z pozycji przedstawiona jest za pomocą ikony dzięki czemu łatwo się po nich poruszać. Najbardziej rozubudowana jest sekcja Ustawienia, która podzielona jest na podsekcje. Podsekcja TV pozwala ustawić kanały, przypisać lub wyłączyć poszczególne wejścia zewnętrzne, ustawić zachowanie diody podświetlania, dopasować wygląd ekranu, skonfigurować opcje związane dźwiękiem, ustawić opcję aktualizacji i uzyskać informacje o systemie jak również skorzystać z pomocy technicznej. W ustawieniach ekranu może np. ustawić zakres dynamiki dla poszczególnych wejść HDMI. Z kolei w przypadku dźwięku możemy np.  włączyć funkcję ClearAudio, która na podstawie odtwarzanego dźwięku dobiera scenę muzyczną, aby uzyskać najlepsze brzmienie.  Podsekcja Sieć i akcesoria jak nazwa wskazuje odpowiada łączność TV z światem zewnętrznym, czyli odpowiada za konfigurację sieci WiFi/Ethernet, parowanie urządzeń Bluetooth, pilotów głosowych, padów do gier jak również rejestrację nośników do nagrywania.  Inne  podsekcje odpowiadają za ustawienie daty, godziny, języka, konta Google itp.

Ustawienia

 

Aplikacje

Telewizor KD-55XD8505 fabrycznie wyposażony jest podstawowe aplikacje takie jak Netflix, Ipla, vod, TVN Player, tvp.pl. Dodatkowo Sony preinstaluje autorskie aplikacje do obsługi plików z pamięci masowej, dysku zewnętrznego albo domowej sieci DLNA takie jak Album – do przeglądania zdjęć, Video – do przeglądani filmów, Music – do odsłuchu muzyki.

Audio Jeśli chodzi o aplikacje Album i Music to uważam, że aplikacje te działają naprawdę dobrze i spełniają swoje funkcje prawidłowo, tak w przypadku aplikacji Video niestety jest kilka niedogodności takich jak np. brak obsługi napisów po DLNA, brak możliwości zmiany obrazu rzutowanego np. z laptopa po WiFi przez co obraz niestety jest nienaturalnie rozciągnięty. I choć zapewne wszelkie rodzaju błędy zostaną poprawione w przyszłości, na chwilę obecną w przypadku AndroidTV możemy wesprzeć się aplikacjami zewnętrznych producentów do obsługi wideo. Oprócz w/w aplikacji w telewizorze możemy zainstalować wszelkiego rodzaju gry jak również oglądać filmy ze sklepu GooglePlay. Co powoduje, że telewizor ten staje się prawdziwym centrum domowej rozrywki. Ilość aplikacji w sklepie GooglePlay telewizora jest mniejsza od tej w sklepie GooglePlay na laptopie/smartfonie/tablecie i wynika z tego czy dostawca oprogramowania odpowiednio przygotował ją pod system AndroidTV. Najlepiej jest instalować aplikacje na TV za pomocą sklepu GooglePlay na laptopie gdyż nie wiadomo dlaczego niektóre aplikacje kompatybilne z AndroidTV nie pojawiają się na liście w sklepie GooglePlay telewizora. Istnieje też sposób aby GooglePlaykażdą aplikację (nawet tą niekompatybilną) ze sklepu GooglePlay smartfonu zainstalować na AndroidTV. Jednak wymaga to poświęcenia dodatkowego czasu i niektóre jej funkcje mogą w ogóle nie działać lub działać nieprawidłowo. Wyobraźmy sobie np. aplikację która jest tylko przygotowana dla pionowego widoku telefonu uruchomioną na TV, który ma widok poziomy. Dodatkowo użytkownik robi to na własne ryzyko co może np. skutkować uszkodzeniem TV jak również utratą gwarancji oczywiście jest to mało prawdopodobne, ale niewykluczone. Dodatkowo instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł spoza sklepu Google Play może narazić nas na wgranie wirusa. Polecam też zainstalować na telewizorze jakąkolwiek aplikację antywirusową. 

 

Aktualizacje

Jak każdy sprzęt oparty na systemie Android producent co pewien czas wydaje aktualizację wbudowanego oprogramowania wprowadzające nowe funkcje jak i poprawiającą błędy oraz stabilność działania. Podczas kiedy używałem tego modelu zdarzyła się jedyna sytuacja kiedy TV przestał reagować na polecenia pilota, ale z tego co się orientuje przypadłość ta została wyeliminowana podczas jednej z aktualizacji. W moim przypadku telewizor pracował na wersji oprogramowania V3.473, która działa na systemie Android 5 (Lollipop).

Aktulizacje

W chwili pisania tej recenzji dostępna jest aktualizacja V3.533. Zapowiadana jest również aktualizacja systemu do wersji Android 6 (Marshmallow), która zapewne wprowadzi wiele nowości.

 

Podsumowanie

Wprowadzenie przez Sony systemu AndroidTV do swoich telewizorów zwiększyły ich możliwości. Czas jaki miałem okazję testować Sony KD-XD8505 był niewystarczający, aby sprawdzić wszystkie jego funkcje ale mam nadzieję, że mojej spostrzeżenia na temat wyżej wymienionego modelu w jakikolwiek sposób przybliżyły Wam jego właściwości, działanie oraz obsługę. KD-XD8505 uważam za dobry produkt, a jego wybór pozostawiam Wam.

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
matrbis
Użytkownik

Recka dobra,ale bardzo ogólna. W sumie może dotyczyć modelu wspomnianego na początku KD55x8509c np. Różnice? Ja widzę na plus zmiana wyglądu i funkcji pilota. Myślę że ważne by wspomnieć jaką matrycę i uplynniacz ma? Starszy model ma 100htz, 1000 uplynniacza, pip/PAP, 3d 4k HDR. Wiem że w necie można poszukać ale jak recka to jakieś parametry podstawowe zalecane. Wyjaśnienie plusów i minusów andka dobre. Co do apk to antywir zalecany jak ktoś się bawi(a grzech nie). Ciekawe że jak ja zainstalowałem apk pionową to miałem taki ekran powitalny,a reszta w poziomie była. Nie ma dotyku ale myszka w androidzie zastępuje dotyk. Co do stabilności dobrze odblokować panel programisty i ustawić np ANO by widzieć co ma problem bieżący. Widząc ten opisany model nie żałuję kupionego wcześniej.

profile.country.PL.title
misiek1955
Użytkownik

 

                Witam

Parę informacji dodatkowych.XD8505 posiada marrycę IPS ,poprzednik miał VA,którą osobiście preferuję.

Android ok.daje na prawdę dużo możliwości,ale wydaje mi się,że podstawą dobrego telewizora jest obraz

a o tym informacj brak.Odwzorowanie kolorów,kontrast,płynność ruchu no i oczywiście czerń to moim

zdaniem podstawa w ocenie telewizora.Uważam,że model XC był w mojej subiektywnej ocenie lepszy.

profile.country.PL.title
djrychu
Expert

Witam,

 

Dziękuję Panowie za cenne uwagi.

 - wspomniałem kilka słów o obrazie w sekcji działanie.

- wyjaśniłem w opisie co miałem na myśli przez ekran dotykowy.

Dodałem także link do specyfikacji bo nie widzę sensu przepisywania poza tym jak specyfikacja się zmieni lub jest błędna na stronie producenta to w przypadku gdyby coś było poprawione ja na to nie mam wpływu i musiłbym za każdym razem to poprawiać w recenzji.

 

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
Krzysztof_B
Poszukiwacz

Dzień dobry, 

Jestem szczęśliwym (w miarę :-)) posadaczem sprzętu Bravia KD-55X8505B od prawie 2 lat. Nie ma on wprawdzie wbudowanego Androida, ale cechuje go wiele innych funkcji typu smart, które faktycznie sprawiają, że telewizor można uznać za "wypasiony". Jedną z bardzo przydatnych funkcji jest "Kopia lustrzana", która ma umożliwiać kopiowanie ekranu zdalnego urządzenia na ekran telewizora. Funkcja bardzo przydatna, wielokrotnie z niej korzystamy "rzucając" ekran ze smartfonów czy to zdjęcia, czy filmy - praktycznie bez probemów i wizja i dzwięk jest "online" odtwarzana na ekranie telewizora.

I tutaj dochodzę do meritum mojego problem.

Mianowicie, o ile dobrze ta funkcja działa z telefonami, to nie udaje mi się zrobic tego samego z laptopami. Na laptopach mamy zainstalowane najnowsze wersje Windows 10. W czasie inicjacji połaczenia (w Win 10 jest to: Ustawienia > Ekran > Połącz z ekranem bezprzewodowym) znajdowany jest mój telewizor i co więcej na ekranie w menu telewizora Kopia Lustrzana równiez zaraz pojawa się komunikat "Przygotowanie kopii lustrznej obrazu. proszę czekać..." . tak samo, jak w przypadku łączenia się z telefonu, ale... w przeciwieństwie do telefonu, nic się nie wyświetla i po jakimś czasie pojawia się następny komunikat: "Nieudane połączenie z urządzeniem".  Próbowałem tą procedurę wiele razy i  to z wykorzystaniem różnych laptopów i niestety z takim samym negatywnym efektem. Nawiasem mówiąc problemem jest też "rzucanie" multimediów z komputera na telewizor poprzez menu Win z Explorera: czasami działa, czasami nie udaje się. Trochę to dziwne.

Prośba o pomoc w tej sprawie, bo myślę, że sprzęt tej klasy powienien to bezporoblemowo umożliwiać, a nie mogę sobie z tym dać rady.

Pozdrowienia Krzysztof

profile.country.PL.title
przebinda
Użytkownik

Wszystko zależy od laptopa, karty graficznej i sterownikow.

Della w żaden sposob nie moglem połączyć z TV, natomiast Lenovo poszedł od strzała. Akurat w tym przypadku to wina komputera. 

profile.country.PL.title
Krzysztof_B
Poszukiwacz

Niestety ten sam problem mam akurat na trzech różnych modelach laptopów: Dell, Hp i ...Lenovo. Tak jak napisałem, w kazdym przypadku telewizor zarejestrował próbę połączenia, na ekranie pojawia się niebieska ikonka informująca o podłączeniu jednego urządzenia. Po czym jednak ona gaśne i pojawia się komunikat o próbie połączenia z urządzeniem i przygotowywaniu kopii ekranu, który w końcu zmianie się w info o niepowodzeniu połączenia. Może trzeba zmienić ustawienia w Windows? Albo w telewizorze?