anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A 77 i blokada ekspozycji (AEL)

profile.country.pl_PL.title
romakow83
Nowicjusz

A 77 i blokada ekspozycji (AEL)

Witam !!!!
Cóż, mam pewien drobny problem, mianowicie z wykorzystaniem blokady ekspozycji. Bardzo dokładnie zapoznałem się z instrukcją obsługi A77 w tym również z tematem dotyczącym blokady ekspozycji. Generalnie jest dla mnie wszystko jasne, rozumiem zagadnienie, sposób wykonania zdjęcia. Z uwagi jednak na dyletanctwo i brak doświadczenia mam problem z właściwym wykonaniem foty w praktyce przy zastosowaniu tej funkcji. Całkowity paradoks, umiem a nie potrafię wykonać właściewej foty, wychodzi mi albo bardzo ciemna albo prześwietlona. Stąd też moja prośba o poradę. Jak robić zdjęcia przy zastosowaniu blokady ekspozycji np. na plaży, w lesie, w nasłonecznionym pokoju. Bardzo prosze o pomoc i podanie jakiegoś przykładu, to chyba najbardziej do mnie przemawia.

12 ODPOW. 12
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj,

Może opisz jak robisz zdjęcia. Jakie ustawienia, kiedy przyciskasz AEL i jak go masz skonfigurowany.

Możesz też wstawić przykładowe zdjęcie, które wg Ciebie jest nieudane.

Póki co nie bardzo jestem w stanie Ciebie zrozumieć.
umiem a nie potrafię



:c63

profile.country.pl_PL.title
romakow83
Nowicjusz

Przykładowo - robię zdjęcie w dniu słonecznym w pokoju mieszkania i mam zamiar zmniejszyć jego jasność. Nastawiam ekspozycję na niebo przez okno następnie wciskam przycisk AEL po czym aparat ponownie do pokoju, przy wcisnietym AEL ustawiam ostrość wcisnięciem przycisku migawki do połowy i robię zdjęcie. Inny przykład, powiedzmy w lecie, robie tak samo. Jak mam zamiar przyciemnić, ekspozycja na miejsce jasne, po czym ustwienie ostrości na przedmiot przy wcisnietym AEL, i robię zdjęcie. Zawsze wychodzi mi za ciemno. Odwrotnie robię jak mam zamiar zdjęcie przyciemnić, zawsze wychodzi mi za jasne. Pewnie ekspozycję ustawiam na zbyt jasne lub zbyt ciemnie miejsca i jak mam to wypośropdkować.

profile.country.pl_PL.title
romakow83
Nowicjusz

Może powienienem dodatkowo po zablokowaniu ekspozycji jeszcze ustawić jej kompensację ?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Avalon napisał(a):

Witam !!!!
Cóż, mam pewien drobny problem, mianowicie z wykorzystaniem blokady ekspozycji.



Aby stosować blokadę ekspozycji z powodzeniem trzeba wiedzieć jak działa który pomiar światła, jaki mamy zastosowany w danej sytuacji, jakie jest pole pomiarowe danego systemu i oczywiście, jaki efekt chcemy uzyskać.
Najlepsze, najbardziej przewidywalne nastawy do stosowania blokady ekspozycji to pomiar punktowy (oczywiście nie znaczy to, że nie można stosować blokady w innym przypadku ale najbardziej przewidywalne efekty uzyskamy stosując blokadę przy pomiarze punktowym). Blokadę ekspozycji najczęściej stosuje się w sytuacjach gdy główny obiekt, który wiemy jak naświetlić znajduje się poza centrum kadru. Wtedy dokonujemy pomiaru światła na danym obiekcie, włączamy blokadę ekspozycji, ustawiamy właściwy kadr i wykonujemy zdjęcie. Główny obiekt będzie naświetlony tak jak chcemy, oczywiście pozostała część kadru może być mocno prześwietlona lub niedoświetlona.
Przykład (taki prozaiczny).
Chcemy wykonać zdjęcie całującej się pary nad morzem w słoneczny dzień i para stoi pod słońce. Ale nie chcemy wykonywać typowego zdjęcia sylwetkowego. Kadrując ludzi centralnie zdjęcie nie będzie ciekawe (zauważamy, że morzem popyla stateczek i jego też chcemy ładnie wkomponować). Aby było widać szczegóły twarzy ludzi należy zmierzyć światło na twarzach. Włączamy pomiar światła punktowy, wprowadzamy korektę (wiadomo, że skóra białego człowieka odbija o około 1 EV światła więcej niż średnia szarość dlatego ustawiamy korektę na +1 EV), mierzymy światło na twarzach ludzi i włączamy blokadę ekspozycji. Następnie ustawiamy właściwy kadr (ludzi są kadrowani w 1/3 długości kadru po lewej stronie a statek płynie za nimi po prawej stronie kadru, na środku jest morze) i wykonujemy zdjęcie. Ludzie będą dobrze naświetleni, twarze i szczegóły twarzy dobrze widoczne. Oczywiście jeżeli różnica w jasności twarzy a tła (morze, stateczek) będzie duża to tło będzie mocno prześwietlone lub niedoświetlone (w zależności, w którą stronę będzie ta różnica). Ale nam zależało na twarzach i te mamy dobrze naświetlone. W opisie może wygląda to na skomplikowane i długie nastawianie ale w rzeczywistości robi się to błyskawicznie. To oczywiście tylko przykład. Blokada ekspozycji będzie zawsze potrzebna gdy chcemy aby główny obiekt był dobrze naświetlony a różnica ekspozycji pomiędzy obiektem a tłem jest duża.

profile.country.pl_PL.title
romakow83
Nowicjusz

Oki, rozumiem ten przykład z ludzmi na plaży. Dodatkowo faktycznie masz rację nie miałem nastawionego aparatu na pomiar punktowy a jest to nawet opisane w instrukcji, jestem całkowita gapa. Dzięki za pomoc, będę dalej walczył.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Avalon napisał(a):

Przykładowo - robię zdjęcie w dniu słonecznym w pokoju mieszkania i mam zamiar zmniejszyć jego jasność. Nastawiam ekspozycję na niebo przez okno następnie wciskam przycisk AEL po czym aparat ponownie do pokoju, przy wcisnietym AEL ustawiam ostrość wcisnięciem przycisku migawki do połowy i robię zdjęcie. Inny przykład, powiedzmy w lecie, robie tak samo. Jak mam zamiar przyciemnić, ekspozycja na miejsce jasne, po czym ustwienie ostrości na przedmiot przy wcisnietym AEL, i robię zdjęcie. Zawsze wychodzi mi za ciemno. Odwrotnie robię jak mam zamiar zdjęcie przyciemnić, zawsze wychodzi mi za jasne. Pewnie ekspozycję ustawiam na zbyt jasne lub zbyt ciemnie miejsca i jak mam to wypośropdkować.



Blokada ekspozycji nie służy do przyciemniania lub rozjaśniania zdjęć. Jeżeli chcesz wykonać zdjęcie, na którym chcesz aby poprawnie oddać walory i tych jasnych i tych ciemnych partii powinieneś zmierzyć światło jasnych partii potem ciemnych partii, zobaczyć jaka jest różnica pomiędzy jasnymi a ciemnymi miejscami i odpowiednio ustawić ekspozycję albo uśredniając pomiary gdy widzisz, że scena zmieści się w rozpiętości matrycy albo przesuwając naświetlanie troszkę prześwietlając jasne partie (gdy zależy Ci na ciemniejszych obszarach) bądź niedoświetlając ciemne obszary (gdy ważniejsze dla Ciebie są jasne partie zdjęcia).

profile.country.pl_PL.title
romakow83
Nowicjusz

Jeszcze tylko słówko..... ludzie na plaży stoją pod słońce, czyli rozumiem, że słońce świeci im w twarz a ja mam je za plecami. I jeszcze jedno, po przyciśnięciu blokady ekspozycji automatycznie włącza się pomiar punktowy, czyli wydaje się zasadne, że nie muszę już wcześniej przed zrobieniem foty go ustawiać ??

profile.country.pl_PL.title
romakow83
Nowicjusz

piotruso - dzięki za wytłumaczenie i pomoc, jestem bardzo wdzięczny....

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Avalon napisał(a):

po przyciśnięciu blokady ekspozycji automatycznie włącza się pomiar punktowy, czyli wydaje się zasadne, że nie muszę już wcześniej przed zrobieniem foty go ustawiać ??


O ile ustawisz taką opcję w menu (czyli pomiar punktowy z AEL) to nie musisz przestawiać.

I w głównej mierze ja tak właśnie pracuję. Tryb A, pomiar centralnie ważony, a jak scena "oszukuje" światłomierz to ja decyduję za pomocą AEL co ma być poprawnie naświetlone. :)