anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A7r iii ustawienia apartu podczas wakacji

profile.country.GB.title
Rad87ta
Nowicjusz

A7r iii ustawienia apartu podczas wakacji

Witam, wraz z żoną wybieramy się na wakację i zamierzamy uchwycić jak najwięcej wspomnień. Jak wspomniałem jedziemy tylko we dwoje i żeby zrobić wspolnę zdjęcie będziemy się wspomagać statywem, pilotem i samowyzwalaczem. Niezbyt jednak wiem jakich ustawień używać żeby zdjęcia były jak najlepsze względem ostrości, a dokładnie o to żebyśmy oboje wychyodzili ostro na zdjęciach. Mam nadzieję że zrozumiecie o co mi chodzi bez problemu 😁 z góry dzięki i czekam na podpowiedzi.

6 ODPOW. 6
Tomek_Sony
Nowicjusz

Warto zwrócić uwagę na głębię ostrości i punkt ustawienia ostrości.

1. Głębia

W Waszym przypadku - jak się domyślam - chodzi głównie o zdjęcia, na których będziecie nie tylko Wy, ale także ważną rolę będzie odgrywało tło (zabytki, przyroda itp.), a zatem głębia ostrości musi być dość duża. Dlatego warto przymknąć przysłonę obiektywu, z jakiego będziecie korzystać, np. do f/8 albo f/11, pracując w trybie P (Program)( lub A (Priorytet przysłony).

2. Ostrość

Żeby mieć 100% pewności, że ostrość zostanie ustawiona prawidłowo, najlepiej będzie poprosić żonę, aby stanęła już w odpowiednim miejscu, a następnie ustawić na niej punkt ustawiania ostrości, posługując się np. dotykiem (A7R III ma ekran dotykowy) lub dżojstikiem. Następnie uruchom samowyzwalacz lub po prostu dołącz do żony i wyzwól aparat z pomocą pilota.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Co do ustawiania ostrości możesz zrobić zdjęcie sobie i żonie i ustawić detekcje waszych twarzy wtedy AF będzie najpierw szukał was żeby ustawić ostrość, ewentualnie ustawić autofocus na oczy eye-af wtedy będzie ostrzył na oczy.

profile.country.GB.title
Rad87ta
Nowicjusz

Wielkie dzięki, sprawdzę to przy najbliższej okazji, a możesz mi coś powiedzieć o dodatkowych ustawieniach np. Ekspozycji i czasu naświetlania tak żeby zrobić ostre zdjęcie nas oraz tła znajdującego się za nami?
 
Dzięki. Jeżeli chodzi o typ zdjęć jakie chcę wykonywać to typowe zdjęcia par z instagrama oraz do bloga tyle, że bez fotografa. Jak słusznie zauważyłeś chcę żebyśmy my jak i tło było wyostrzone. Jeszcze raz wielkie dzięki to co napisałeś na pewno nam się przyda.
 
posty połączono
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, do listy możliwości dołożyć możesz wyzwalanie aparatu za pomocą telefonu (kiedyś było camera aps teraz jest wyzwalacz wbudowany jako stała aplikacja, dzięki tej aplikacji masz podgląd na żywo co "widzi" aparat i możesz zmieniać ustawienia).

Co do ustawień idealnych, to nie ma takich. Szczerze mówiąc wybrałeś sobie aparat którym bardzo ciężko będzie zrobić jedno zdjęcie na którym Wy będziecie w obszarze ostrości i np. panorama miasta za wami też.

Generalnie polecam poszukać jakiejś  aplikacji typu DOF kalkulator. Dzięki niej podając ogniskową obiektywu, przysłonę i odległość obiektu fotografowanego od aparatu będziesz mógł określić jak dużą głębie ostrości będziesz miał. Przy odpowiednich ustawieniach możesz uzyskać odległość hiperfokalną, czyli maksymalną głebie ostrości, która będzie się rozciągać np. od 2 m do nieskończoności.

profile.country.GB.title
Rad87ta
Nowicjusz

Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam.
profile.country.PL.title
plus5volt
Użytkownik

jak ktoś ma takie wątpliwości, to na prawde na wszelki wypadek lepiej brać smartfona np. XZ2 lub XZ3 i tym robic zdjęcia, albo przynajmniej mniej w pogotowiu, aby nie uczyć się obsługi w momencie gdy "tu i teraz" trzeba strzelić fotkę