anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A7r, inne obiektywy, inne przyzwyczajenia...

profile.country.pl_PL.title
jalu63
Użytkownik

A7r, inne obiektywy, inne przyzwyczajenia...

Natknąłem się na Dyxum na coś takiego:

http://www.dyxum.com/dforum/sony-a7r-field-notes-with-canon-ef-lenses_topic105161_post1259485.html#1...

jeszcze nie przejrzałem zdjęć, które autor oferuje do wglądu, ale po przeczytaniu tekstu stwierdziłem że warto rozpropagować go tutaj, albowiem jest to spojrzenie na ten aparat człowieka który:

- silnie jest/był związany z innym systemem (firmą) aparatów,

- kocha fotografię krajobrazową

ponieważ generalnie zachłysnął się (i nie dziwota) A7r, a jego spostrzeżenia są bardzo ciekawe, wykonał bardzo dużo zdjęć testowych nietypowymi dla nas szkłami (no może nie dla każdego z nas nietypowymi) warto poczytać i popatrzeć.

Jedyna trudność to język obcy, ale nie jest źle...

 

Ciekaw jestem Waszych opinii, oraz miejsc gdzie ten aparat jest testowany jako zatyczka do przedziwnej szklarni.

Po polsku testy prowadzi Michał z Łodzi o tutaj:

http://per-analogia.blogspot.com/
ale Michał jest jakby ze strony Sony, a tu mamy całkowicie osobę zdaje się nigdy nie związaną z naszym systemem.

24 ODPOW. 24
profile.country.pl_PL.title
jalu63
Użytkownik

Postanowiłem dalej rozwijać ten wątek.

Jestem fanem innej szklarni, więc moje doświadczenia będą pozbawiane np. autofokusa..

Mam nadzieję, że rozwinie to temat:

http://community.sony.pl/t5/Aparaty-%CE%B1-z-wymiennymi-obiektywami/A7-R-M%C3%B3j-pierwszy-raz/m-p/1...

 

 Jestem posiadaczem A7 od piątku.

ale tydzień wcześniej:

http://community.sony.pl/t5/Lu%C5%BAne-rozmowy/Zaproszenie-na-II-Og%C3%B3lnopolski-Plener-Mi%C4%99dz...

 

nacieszyłem się zestawem a7 +24-70/4
szkło miodzio, nudne jak flaki z olejem. Co nie robisz robi to dobrze. Ale ja zoomów nie kocham, więc bez opamiętania używałem moje stare manuale.

w tym miejscu:

http://jaroslawkurek.zenfolio.com/p133631040

hasło: plener

 

znajdziecie moje foty – uwaga część jest z A900, kilka sztuk dosłownie.

Przetestowałem:

Rokkor 135/2,8

Rokkor 58/1,2

Rokkor 35/1,8

Takumar rybie oczko 17/4

Obiektywy są zachipowane miałem przejściówkę przenoszącą elektronikę LA-EA3.

Piotr Parvi, który przywiózł sprzęt, strzelił wykład o A7 i przypomniał jak to na plenerze w Kościerzynie dopytywałem się o pełnoklatkowego nex’a.
Cztery lata tęskniłem za nexem z pełną klatką i mimo zapewnień, że nie ma takich możliwości technicznych wiedziałem że to marketingowa ściema.

Możecie mój przypadek podawać jako ślepą ufność w możliwości firmy Sony, która została nagrodzona A7 i A7r.

Moje dotychczasowe doświadczenia na temat tego aparatu to współpraca z obiektywami manualnymi, nie mam przejściówki przenoszącej elektronikę tylko manualną chińszczyznę, a po zakupie dokupiłem jeszcze kilka przejściówek w większości z opcją tilt (cena nie przekracza 100 zł na ebaju), i tu dygresja jak ktoś lubi efekty tilt to jest to najtańszy sposób posiadania takich szkieł. Przejściówka shift jest droższa - około 300 złotych,  kombo tilt shift to wydatek powyżej tysiąca, aliści to i tak taniej niż samyang 24mm tilt schift.

 

W ostatnią sobotę fotografowałem Zawody Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Dynamiczne układy focone  Samyangiem 85/1,4 i Rokkorem 58/1,2.

Zdjęcia w opracowaniu.

 

Tu przydatne są możliwości robienia zdjęć seryjnych, oraz pojemności bufora i szybkości na kartach SD.

Ja stosuję test następujący:

Przyciskam spust i czekam na którym zdjęciu bufor się zatnie/zapcha.

A7 Karta 95Mb/s wynik 31 zdjęć.

W mojej starej A900 miałem wynik 11 zdjęć.
Wniosek: do takich zabaw potrzebna jest pełna kieszeń kart SD.

 

Akumulatory...
Pominę ten fakt milczeniem, chyba kupię sobie grip, albo większą kieszeń na zapasowe baterie. Miniaturyzacja ma swoje prawa.

 

Wifi i inne ficzery ze smartfonem.

 

Rewelacja, o tym marzyłem. Aparacik ukrywamy w pudełeczku i udajemy, że bawimy się telefonem focąc wszystko wokół.

Przy okazji nie zapomnimy pilota do samowyzwalacza, chyba że zapomnimy zabrać telefon.

moje motto:

Witaj archeologio optyczno-fotograficzna.

 

Moim marzeniem związanym z tym aparatem to by powstały lensturbo (reduktory optyczne) pod Hasselblada i PSIX i inne większe formaty...

profile.country.pl_PL.title
jalu63
Użytkownik

To jeszcze o nieszczęsnych bateriach...
Instrukcja pisze, że bateria wytrzymuje:

Około 270 zdjęć (wizjer),

około 340 zdjęć (ekran LCD)

 

No myślałem, że to ekranik jest pożeraczem energii a tu wizjer pali energię.

Pierwsze co wyłączyłem to WiFi. Jak się zdjęcia robi to funkcja jest potrzebna sporadycznie, gdy zaczynamy sterować aparatem telefonicznym nasze działania.

Jest jeszcze jeden energożerca.

 

Jak już wspomniałem ostatnio fociłem obiektywami manualnymi Zawody Polskiej Ligi Walk Rycerskich.

Zużyłem według wskazań 50% energii i zrobiłem około...

1700 zdjęć.

 

To obiektywy z silnikami tak wcinają gro energii aparatu...

Instrukcja opisuje jedno akcesorium związane z energią: zasilacz sieciowy AC-PW20.

Lubicie kabelki zwisające z aparatu i zakotwione w jakimś gniazdku. Pewnie nie, ale może być to czasem jedyne wyjście.

A gdyby tak ten z kabelkiem do aparatu, a kabelek do jakiegoś akumulatora, a ten do paska i biegniemy na zawody sportowe...
A i owszem jest coś takiego...
Nie możemy jednak niniejszego przedmiotu reklamować z racji braku logo SONY na niniejszym produkcie, a i czynności objęte ryzykiem przepięcia nie wypada rekomendować...

 

Na ebaju za ok 300,-

Ja se nie kupię bo mam obiektywy manualne, ale gro wielbicieli przyciskania spustu aparatu do oporu może powinno rozważyć tą opcję. :wink:

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Jest jeszcze inne rozwiązanie, cenowo podobnie wychodzi (a można i taniej jak się dobrze poszuka) - dodatkowe (-y) akumulatory (-y) i ładowarka. Ja mając lustrzankę nie tak prądożerną zawsze mam akumulator zapasowy naładowany na full ze sobą a gdy idę fotografować wiedząc, że będę używał obiektywu z silnikiem lub gdy wiem, że fot będzie dużo to biorę dwa zapasowe akumulatorki.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Często słyszę ździwnienie "jak to - wizjer jest bardziej prądożerny?", ale to przecież oczywiste. 

LCD ma ok.1mln pixeli, a wizjer niemal dwa i pół raza więcej. To musi czerpać więcej energii :slight_smile:

 

 

Zapasowe aku to podstawa. Zawsze. 

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
jalu63
Użytkownik

Kris, mała żarówka to i mało prądu, więc zdziwienie, że ten wizjer...
Zapasowe aku, to oczywiste, podobno zasada mówi: jeden w aparacie drugi w kieszeni trzeci na ładowarce...

:slight_smile:

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Jak już jesteśmy na ładowarce.

Owszem dziwi fakt braku ładowarki do baterii w zestawie. Przecież to nie jest aparat za 1000zł, tylko za 7000zł. Pseudo oszczędność. 

Niemniej jednak skoro taki jest stan rzeczy nie ma się co załamywać - na alledrogo ładowarki chodzą po mniej niż 30zł :slight_smile:

 

 

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
jalu63
Użytkownik

Ciekawym elementem jest ładowarka/adapter ładujący baterię przez aparat.
na wyjściu mamy - 5V 0,5A
ładowarka do telefonu 5V 1A

 

a na plenerku dostałem ładowarkę która miała 5V 1,5A

podobno im dłużej ładuje tym dłużej trzymie...
czekam na ładowarkę i baterie, bo otwieranie klapki na port USB zaczął mnie irytować. Sam jednak ficzer, że jest możliwość ładowania w ten sposób baterii podoba mi się, zawsze awaryjnie łatwo znaleźć taką ładowarkę.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Tak. Jako dodatek jest ok.

Przykładowo jestem w górach. Nie ma problemu z prądem. Mała ładowarka solarna ma wyjście microUSB :slight_smile: 

Jalu, czy u Ciebie również aparat nie informuje o tym, że ładuje oraz że jest już naładowany? 

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
jalu63
Użytkownik

W czasie ładowania zapala się mała żółta diodka przy łączu USB. Nieźle się trzeba nabiedzić ale jak wiesz czego szukać to dostrzega się ją, gaśnie po naładowaniu.

 

Mruganie lampki - coś nie gra, instrukcja mówi, aby wyjąć i włożyć ponownie  aku. Aparat przegrzał się przy ładowaniu też mruga.

A teraz ja mam pytanie, bawiłeś się sterowanie aparatu smartfonem, ja bawiłem się, czad...