anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A99 i ja cz.10 - Limiter

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

A99 i ja cz.10 - Limiter

cz10_00.jpg


Jest funkcja w A99, której pojawienie się skłoniło mnie ku refleksji, po której zadałem głośno pytanie: dlaczego dopiero teraz! Dlaczego tyle czasu musiałem czekać na cyfrowy limiter. Zapraszam do dziesiątej części mojego opisu A99.



Limiter to bardzo przydatna funkcja, której zadaniem jest ograniczyć zakres AF, w jakim pracuje obiektyw. Każdy obiektyw ma większą skalę pracy przy początkowych wartościach zakresu AF. Dlatego wyeliminowanie początku skali powoduje, że AF ostrzy szybciej i pewniej! I tym właśnie zajmuje się limiter. Podzieliłbym go na dwie kategorie:

- podstawowe- zakresy do wyboru na sztywno np. od początku do nieskończoności oraz od 3m do nieskończoności,
-
manualne- użytkownik decyduje gdzie się zaczyna, a gdzie kończy zakres pracy AF.


Producenci montują limitery w dobrej klasy teleobiektywach i obiektywach makro. Tak się składa, że żaden z moich obiektywów nie posiada takiego udogodnienia :slight_frown:

Kto choć raz używał obiektywu SAL 500mm f/8, ten wie, jak duży zakres AF ma ten obiektyw i jak trudno jest utrzymać punkt AF w wybranym miejscu. To jednak bardzo ekstremalna ogniskowa i nie muszę sięgać po tak specyficzny obiektyw, by czuć brak limitera. Komu choć raz - przez biegnący po całym zakresie AF - uciekł jakiś kadr, ten zrozumie, dlaczego ogranicznik zakresu jest przydatny. Funkcja, której bardzo mi brakowało. Właśnie – brakowało! Bo A99 jest pierwszym aparatem, który posiada limiter. Gdybym musiał wymienić jedną rzecz, którą najbardziej cenię w tym aparacie to byłby właśnie ten limiter. Aparat z limiterem – tak bym go reklamował! Do tej pory nikt nie wpadł na to by wyposażyć aparat w taką funkcję.

Z limiterem jest tak, jak ze stabilizacją. Tam, gdzie inni skąpią i montują ją w niektórych obiektywach, tam ja mam ją z każdym obiektywem :slight_smile: Nawet ultraszerokokątnym.

AF Range – bo tak nazywa się limiter w A99 - to funkcja, która dostępna jest z każdym systemowym obiektywem, ale nie z każdym będzie w pełni współpracować. Wszystko zależy od ilości informacji, jakie dany obiektyw jest w stanie dostarczyć do korpusu (ilość styków). Niemal wszystkie przeze mnie aktualnie używane obiektywy SONY (16-35mm f/2.8, 35mm f/1.4, 50mm f/1.4, 85mm f/2.8, 135mm f/1.8) w pełni współpracują z tą funkcją. Ograniczona współpraca pojawia się z obiektywem 500mm f/8 oraz Minolta 70-210mm f/4. Można z nimi używać AF Range, ale obiektywy te nie przekazują informacji o skali. Niemniej jednak i tak jestem pod wrażeniem, że da się skrócić zakres pracy tak starych konstrukcji :slight_smile:

Konfiguracja limitera jest bardzo prosta:

1.Wciskając przycisk AF Range pojawia się skala, która zależna jest od obiektywu:

cz10_02.jpg

cz10_01.jpg

cz10_03.jpg

Strzałka pokazuje na skali, gdzie w aktualnie ustawiona jest ostrość.

2. Tylnym pokrętłem ustalamy początek zakresu

cz10_04.jpg


3. Przednim pokrętłem ustalamy koniec zakresu

cz10_06.jpg



4. Aktywujemy przez wciśnięcie przycisku AF Range

cz10_07.jpg



5. Dezaktywujemy przez ponowne wciśnięcie przycisku AF Range




Skala zakresu pracy AF z obiektywami, które aktualnie używam:


Carl Zeiss 16-35mm f/2.8

16-35.jpg




SAL 35mm f/1.4 G

35.jpg




SAL 50mm f/1.4

50.jpg



MAF 70-210mm f/4

70-210.jpg




SAL 85mm f/2.8

85.jpg




Carl Zeiss 135mm f/1.8

135.jpg



SAL 500mm f/8

500.jpg






Cyfrowego limitera używam bardzo często. Zarówno przy długich ogniskowych, jak i korzystając z szerokich kątów. Niemal zawsze włączam limiter na rajdach samochodowych i pokazach lotniczych, ale to nie jedyne sytuacje, kiedy korzystam z AF Range. Reportaż ślubny, sesja w plenerze, sesja studyjna, sesja produktowa. W sumie łatwiej byłoby mi wymienić sytuacje, kiedy tej funkcji nie używam. Jeśli tylko mogę przewidzieć, jaki zakres jest mi potrzebny – z przyjemnością korzystam z limitera. Za każdym razem dziwiąc się, dlaczego dopiero teraz taka możliwość się pojawiła. Wielkie brawa dla inżynierów, którzy przyczynili się do mojej wygody, a przede wszystkim do większego komfortu pracy z AF. Bo bez względu na to, jak szybki jest AF, skrócenie jego zakresu pracy daje mi większą pewność na kadr z trafioną w punkt ostrością.



Czy posiadacie obiektyw z limiterem? Czy brakuje Wam w swoich obiektywach limitera? A może nie mieliście okazji korzystać z ogranicznika i nie czujecie potrzeby posiadania?


------------

edit kris:

Zapraszam do jedenastej części, w której dzielę się wrażeniami z systemu AF w A99


Message was edited by: kris..

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
4 ODPOW. 4
profile.country.pl_PL.title
ra.ni-----
Poszukiwacz

Bawiłem się tą opcją na ostatnim plenerze. Mogę się z Tobą kris tylko zgodzić.


Czasem robię zdjęcia na koncertach moim SAL 75-300 sale koncertowe są słabo oświetlone a AF w tym szkle grzecznie mówiąc "nie lubi" takich warunków. Przejazd od początku do końca AF trwa wieki.


Uważam że jest to funkcja, która mocno ułatwia życie.





profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Mam wrażenie, że kluczowych momentach to przelatywanie zakresu AF trwa wieki.


____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Nie mam obiektywów z limiterem. Byłem zachwycony, mogąc korzystać z tego udogodnienia w czasie krótkiego obcowania z A99.

Czekam na ubgrade do NEX6 - może tam też się pojawi? :wink:

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
thomasx
Poszukiwacz

heh, może do 77 dadzą ?? może do 77 'PC Connection' też :wink: