anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A99 i ja cz.11 - AF

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

A99 i ja cz.11 - AF

Autofokus. Bywa większą kontrowersją od technologii SLT. Reaguje błyskawicznie czy rusza z poślizgiem? Trafia czy lubi przelecieć kilkukrotnie zakres? Jak to z nim z jest w A99? Zapraszam do jedenastej części mojego opisu A99.


cz7_13.jpg


Jakość systemu AF i jego prędkość to sprawa bardzo subiektywna.Bo każdy ma inną percepcję postrzegania prędkości, czy też celności. Często zdarza się, że ktoś przekreśla dany korpus za niecelny AF w sytuacji, kiedy brak ostrości w punkt jest winą fotografa, mikroregulacji lub regulacji serwisowej (Back Focus/Front Focus). Zawsze najwięcej wymagam od siebie. Jeśli sprzęt działa, to każdy błąd jest przede wszystkim z mojej winy i tylko do siebie mogę mieć pretensje. Nigdy nie ukrywałem, że przede wszystkim pracuję na obiektywach bardzo jasnych, a większość moich zdjęć zostało wykonanych na minimalnej wartości przysłony (f/1.4 – f/1.8). Więc ostrość musi być ustawiona dokładnie tam, gdzie ja tego chcę. Korzystanie z tak małej Głębi Ostrości wymaga dużego skupienia, by nie przesunąć aparatu od momentu ustawienia ostrości do wyzwolenia migawki. Jedną z metod, która stała się odruchem bezwarunkowym jest wstrzymywanie oddechu. Jak snajper. Bo przy tak małej GO precyzja musi być na najwyższym poziomie.


W systemie AF poza prędkością i celnością ważne jest rozmieszczenie czujników. A99 jest krytykowane za zebranie punktów w centrum kadru. Wiele aparatów miałem w rękach i z mojego doświadczenia wynika, że z korpusami pełnoklatkowymi już tak jest, że punkty nie wybiegają poza centrum kadru. Na tym polu A99 nie jest wybitnie gorsza lub lepsza. Jest (niestety) w połowie stawki. Z moich obserwacji wynika, że takie rozmieszczenie spowodowane jest dwa razy większą płaszczyzną rejestrującą obraz. Aparat korzysta z dwa razy większej powierzchni obiektywu, a im dalej od centrum, tym ciemniej, czego najlepszym dowodem jest obiektyw SAL 500mm f/8 (jedyna lustrzana konstrukcja z systemem AF), który bez względu na korpus i ustawienia, będzie wykorzystywać jedynie centralny czujnik.

Porównanie rozmieszczenia czujników w A850/A900 i A99:

compare.jpg


Specyficzne rozmieszczenie pól AF w korpusach FF szczególnie boli mnie w sytuacji, kiedy wykonuję bardzo ciasno skadrowany (po mojemu :dizzy: ) portret. Wtedy wyostrzenie centralnym punktem i przekadrowanie powoduje przesunięcie osi GO (która oczywiście jest bardzo płytka).

Więc projektanci pracujcie nad jakimś oryginalnym rozwiązaniem problemów z ilością wpadającego światła, tak by czujniki dosięgały co najmniej mocnych punktów :slight_smile:

Standardowy czujnik AF tego aparatu składa się z 19 pól AF, z czego 11 jest krzyżowych:

af_1.jpg

af_2.jpg




A99 – tak, jak i A77 – posiada 4 pozycje pól AF:

- szeroki – aparat decyduje, który punkt lub które punkty AF są wybrane (nie korzystam, bo nie pozwolę sobie na to, by aparat decydował co jest istotniejsze w kadrze),

- strefowy – 19 czujników podzielonych jest na 3 grupy (lewa, centralna, prawa). Uwielbiam z tego korzystać na rajdach oraz podczas fotografii lotniczej:

af_strefa.jpg




- punktowy – czyli tylko jeden (centralny) punkt AF (bardzo często z niego korzystam),

- lokalny – do wyboru 1 z 19 pól (korzystam przede wszystkim w studio).


W przypadku korzystania z punktowego AF wybór pola możemy dokonać albo za pomocą josticka, albo za pomocą cichego kontrolera (moim zdaniem jest to szybsza metoda) z przodu korpusu.

cz7_19.jpgcz7_18.jpg


cz7_20.jpg



W A99 do dyspozycji są 4 tryby AF:

1. AF-S – pojedynczy.

2. AF-A – automatyczny (aparat sam wybiera między AF-S i AF-C).

3. AF-C – ciągły.
4. AF-D – ciągły z asystą mapy Głębi Ostrości.
No i oczywiście MF, czyli ręczne ostrzenie, ale nie o tym dziś :slight_smile:



AF-S
- reaguje od razu,
- jest celny,
- w 95 procentach sytuacji wie, w którym kierunku kręcić – w pozostałych 5 procentach polecam korzystać z
limitera

af-s.jpg

af-s-2.jpg


AF-A

Nigdy tego nie używam, bo wolę sam decydować z jakiego trybu korzystam. Więc niestety niczego więcej się ode mnie nie dowiecie w tym temacie.


AF-C

W skrócie:
- czuły,
- sprawnie reaguje,

- celny (średnio 9,8/10 moich klatek jest trafionych),

- dzięki technologii SLT zachowuje się, jakby miał bardzo wysokorozwiniętą tzw. dobiegaczkę, czyli aparat cały czas wie, w którym kierunku (bliżej/dalej) podąża fotografowany obiekt.

Długo zastanawiałem się, jak pokazać prędkość i celność systemu AF-C w A99. Przede wszystkim polecam wszystkim Wam po prostu wziąć ten aparat i wypróbować w naturalnym dla Was fotograficznym środowisku. Czy jesteście fotografami sportowymi, studyjnymi, czy też amatorami ze skłonnością do wielu tematów – polecam po prostu skorzystać z możliwości na wypróbowanie tego aparatu (plenery SONY, plenery lokalne, spotkania ze mną, wypożyczalnie foto itd.) właśnie w takich sytuacjach, w których będziecie z niego korzystać.

To jednak nie rozwiązuje mojego problemu w pokazaniu możliwości A99. Wybrałem dwie metody: foto i video. Obie prezentują zdjęcia w trybie AF-C z bardzo szybko poruszającym się obiektem, który oprócz tego, że pędzi prosto na mnie, to jeszcze pod wpływem wyboistej trasy zmienia trajektoria jazdy w nieprzewidywalny dla mnie sposób – zwłaszcza, że prędkości są naprawdę duże (są to zawody, gdzie liczy się tylko i wyłącznie czas przejazdu).

A99 + Carl Zeiss 135mm f/1.8, AF-C, tryb seryjny (Hi: 6 kl./s), środkowe punkty (tryb strefowy)

AF135m.jpg

większe: http://bit.ly/15BsVPB




A99 + SAL 500mm f/8, AF-C, tryb seryjny (Hi: 6 kl./s), środkowy punkt AF
AF500m.jpg

większe: http://bit.ly/123NkIV


Video. 8 różnych przejazdów, obiektywy i ustawienia takie, jak na zdjęciach powyżej.




Wiem, że nie są to sytuacje w 100 procentach wyczerpujące temat, ale moje panny młode nie są tak szybkie, jak samochód lub motocykl rajdowy :wink:


A99 jest to mój pierwszy zawodowy korpus, z którym używam trybu AF-C. Nie będę ukrywać – w A850 ten tryb jest bezużyteczny. Po przejściu na A99, fotografia sportowa nabrała w moich oczach nowych barw :slight_smile:


AF-D

19 czujników to mało czy dużo? A 19+102 to dużo, czy za dużo?
Dual AF System to autofokus ciągły oparty o standardowy czujnik AF (klasyczny dla DSLR) z 19 punktami oraz dodatkowymi 102 punktami AF, które zostały umieszczone na matrycy. Ilość punktów robi wrażenie nawet na mnie. Nie słyszałem wcześniej, by jakikolwiek aparat tej klasy posiadał czujniki AF na matrycy. AF-D jest kolejnym udogodnieniem, z którego warto korzystać w naprawdę trudnych i szybkich sytuacjach.
Lista obiektywów, z którymi możemy używać AF-D stale się powiększa i na dzień dzisiejszy wygląda tak:

- obiektywy stałoogniskowe: 24F20Z, 35F14G, 50F14, 50M28, 85F14Z, 85F28, 100M28, 135F18Z, 300F28, 300F28GII i 500F40G,
- obiektywy zmiennoogniskowe: 1635Z, 2470Z, 2875, 70200G, 70300G i 70400G

af_3.jpg


Niestety nie możemy wybierać spośród dodatkowych 102 pól. Są to czujniki, które wspomagają wybrane przez nas 19 klasycznych punktów AF. Zresztą nie wyobrażam sobie ile czasu trwałoby wskazanie konkretnie wybranego punktu :wink:

AF-D świetnie sprawdza się ze strefowym polem AF. Wtedy to wsparcie jest najlepiej widoczne.

Czy AF-D ma sens? Wszystko co poprawia prędkość ustawiania ostrości na szybko poruszających się obiektach ma sens. Więc jeśli o mnie chodzi, to polecam korzystać z tego rozwiązania :slight_smile:



W tej części skupiłem się wyłącznie na systemie AF podczas fotografowania. Ponieważ aparat ten głównie wykorzystuję do zdjęć. Na temat AF w trybie video napiszę w części mojego opisu, która będzie dedykowana filmowaniu za pomocą A99.



Pamiętajcie, że prędkość AF zależy nie tylko od korpusu, ilości światła, płaszczyzny na jaką ustawiamy ostrość, ale i od obiektywu. Korpus A99 (wraz z A77) to kolejny, zdecydowany krok projektantów SONY w przyśpieszeniu nawet najwolniejszych obiektywów dając im tzw. kolejne życie (pod względem prędkości). Kto pamięta przeskok między A100, a A700 lub między A700 i A55, ten wie, jak sporo różni zestawione czujniki AF.

Choć A99 korzysta z tego samego czujnika AF co A77, różnią je 3 aspekty:

- czujniki mają dwa razy mniejszy rozmiar (moja największa bolączka A77 to właśnie te ogromne pola AF),
- limiter,
- 102 wspomagające czujniki.
Z porównaniem A77 i A99 jest często tak, że korzystają one z tych samych elementów (wizjer, AF, ekran itd.), jednak w A99 wprowadzono zmiany lub dodano funkcje, które powodują, że ten aparat nie tylko dzięki rozmiarowi matrycy jest wyższym modelem. Dlatego wart jest wyższej kwoty.

To co ja bym zmienił w AF A99, to możliwość wyłączenia 8 czujników, które nie są krzyżowe. 11 krzyżowych w zupełności mi wystarcza :slight_smile:


Mieliście okazję sprawdzić prędkość i celność AF w tym aparacie? Jakie są Wasz odczucia? A może chcielibyście coś usprawnić lub zmienić w tym temacie?


------------

edit kris :

Zapraszam do dwunastej części, w której opisałem udogodnienia podczas manualnego ostrzenia_




Message was edited by: kris..

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
8 ODPOW. 8
profile.country.pl_PL.title
thomasx
Poszukiwacz

: ) to ja pomarudzę : )

"- celny (średnio 9,8/10 moich klatek jest trafionych), "


rozumieć to jako 9 celnych klatek i jedna ostra w połowie, no prawie cała, ale nie do końca ?? : ) " celnych" jest 9 klatek : )


ale do meritum - A99 ma również tryb 'śledzenia' jak w A77 ?? wybieramy na wyświetlaczu co ma być śledzone (wybieramy punkt ostrzenia poprzez ustawienie patykiem szczęścia prostokątny obszar na wyświetlaczu) i aprata próbuje utrzymać ostrość w danym punkcie - w A77 działa to licho, co by nie napisać, że nie działa, bo działa, ale tak, jakoś, w gupiki nie trafia, gubi, se ten markier ucieka z kadru - może z AF-D to jakoś lepiej bangla ??

Jak konfiguracja AF wygląda w trybie 'sterowania z PC' ?? Przy zdjęciach produktowych ?? A77 nie ma tej opcji (za to należy się konstruktorom manto :wink: )

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

thomasx wrote:



rozumieć to jako 9 celnych klatek i jedna ostra w połowie, no prawie cała, ale nie do końca ?? : ) " celnych" jest 9 klatek : )



To chyba znaczy, że 98 na 100 jest trafionych. :laughing:


Pozwolę nie zgodzić, że AF-C w A850/900 jest bezużyteczny.

Umiejętne prowadzenie obiektu w środkowym czujniku pozwala na wykonanie ostrych i ciekawych ujęć nawet przy użyciu obiektywów z dostojnym AF (jak np. 135/1.8).


Oczywiście tak doskonałego wyniku 9,8/100 nie mam szans osiągnąć, ale w moim przypadku mam do czynienia z małym obiektem, który porusza się bardzo dynamicznie i mniej przewidywalnie niż ogromy motocyklista czy gigantyczny quad czy samochód :wink:


Oto obiekt.


zwrot.jpg


Nie chcę oczywiście budować tu opinii o tym jaki wspaniały jest tryb AF-C w lustrzankach Sony, ale jednak twierdzenie o jego bezużyteczności jest w moich oczach nadużyciem.


Z moich wrażeń z SLT-A99 wynika, że AF-C działa na podobnym poziomie co w przypadku SLT-A77.









profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Lajam. wrote:


Nie chcę oczywiście budować tu opinii o tym jaki wspaniały jest tryb AF-C w lustrzankach Sony, ale jednak twierdzenie o jego bezużyteczności jest w moich oczach nadużyciem.


Z moich wrażeń z SLT-A99 wynika, że AF-C działa na podobnym poziomie co w przypadku SLT-A77.

Na samym początku (wydawało mi się to czytelne : ( 😞

"Jakość systemu AF i jego prędkość to sprawa bardzo subiektywna.Bo każdy ma inną percepcję postrzegania prędkości, czy też celności. "


Dla mnie AF-C w A850 jest beużyteczny i szkoda mi było kadrów i migawki by go używać. Czas reakcji jak dla mnie nieakceptowalny. Cieszę się jednak, że Tobie ta prędkość odpowiada lub, że masz nadludzkie umiejętności używania tego trybu. Ja prosty człowiek jestem i wolę jak aparat po prostu reaguje od razu :smileygrin:


thomasx wrote:


: ) to ja pomarudzę : )

"- celny (średnio 9,8/10 moich klatek jest trafionych), "


rozumieć to jako 9 celnych klatek i jedna ostra w połowie, no prawie cała, ale nie do końca ?? : ) " celnych" jest 9 klatek : )


ale do meritum - A99 ma również tryb 'śledzenia' jak w A77 ?? wybieramy na wyświetlaczu co ma być śledzone (wybieramy punkt ostrzenia poprzez ustawienie patykiem szczęścia prostokątny obszar na wyświetlaczu) i aprata próbuje utrzymać ostrość w danym punkcie - w A77 działa to licho, co by nie napisać, że nie działa, bo działa, ale tak, jakoś, w gupiki nie trafia, gubi, se ten markier ucieka z kadru - może z AF-D to jakoś lepiej bangla ??

Jak konfiguracja AF wygląda w trybie 'sterowania z PC' ?? Przy zdjęciach produktowych ?? A77 nie ma tej opcji (za to należy się konstruktorom manto :wink: )


9,8/10 - czyli w skócie 98 na 100. Innymi słowy bardzo rzadko zdaży się, że nie trafi i nie wiem, na ile te 2 procent jest z mojej winy, a na ile z winy aparatu


Jest śledzenie obiektu, ale ja tego nie używam, więc nie mogę Ci odpowiedzieć, czy jest lepiej.

Zwróć jednak uwagę, że poza AF-D jest jeszcze limiter. Co naprawdę wiele daje.


Nie mam pojęcia, jak jest ze sterowaniem z PC, bo nigdy tego nie robiłem. Nie mam kabelka, ani płyty, ale jak będę mieć czas to poszukam kabelka i jeśli na stronie supportu jest stosowny soft to sprawdzę.


____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
thomasx
Poszukiwacz

9,8/10 to nie to samo co 98/100 - matematycznie to samo w zapisie ale jednak - 9,8 klatki - nie ma czegoś takiego więc mamy 9 klatek na 10 - czyli 10PERCENTAGESIGN zdjęć w pole poszło, 98/100 - raptem 2PERCENTAGESIGN (taka sama demagogia jak 'podniesienie podatku vat z 22 o 1PERCENTAGESIGN - nie jeden procent tylko punkt procentowy - 22 * 1PERCENTAGESIGN = 22.22 a nie 23PERCENTAGESIGN :wink: czy zadania matematyczne na fejsie w stylu 6 * 3 (2 -1) itd ...


Sprawdzenie AF - polecam Zoo i klatkę z małpiatkami albo inne króliki w pośpiechu, albo porównanie jawnie 2 puszek (weź 5DMK3 albo 7D) ten sam cel, czasy, iso - burst w to samo miejsce i porównać wyniki ...


6kl/s to nie jest szalony wynik - A700/850/900 miały podobny 'rate' ale musiały 'biegać' pomiędzy ustabilizowaniem lustra, SLT jadą w trybie ciągłym.


Kolejna sprawa - piszesz, że czujnik AF jest ten sam ale dwa razy mniejszy - nie jest mniejszy - i to dwa razy - zależy od szkła - FF - taki sam - zajmuje ciut ponad dwa razy mniejszą powierzchnię na 'matrycy' czy 'wizjerze' (APSC ~370mm2 FF 860mm2) ale krążek wyjściowy z obiektywu jest ten sam - nie ma różnej odległości pomiędzy FF i APSC w Sony - jest ta sama, między tylnią soczewką a matrycą.



Sony wraz z Minoltą odziedziczyło naprawdę fajne opcje AF - AF-S - sto razy lepszy niż Single w C (większość używała swojego czasu AI-Servo bo trafienie Single graniczyło z cudem).


AF w Sony poprawia się z modelu na model - sam pamiętam zapiętą moją Sigmę 70-200/2.8EX2 do A55 - celność i szybkość szkła w porównaniu do 700 czy 850/900 powalała ...


Przetestować AF ? na stadion i razem z C i N focić piłkarzy ... nie kasować zdjęć z nośnika i sprawdzićile zdjęć 'trafionych' a nie przygotowany na przejazd prostopadle do osi ...


profile.country.pl_PL.title
thomasx
Poszukiwacz

HAHAHAHAHAHAHAHA PERCENTSIGN :smileygrin: :smileygrin: :smileygrin: :smileygrin: SQL INJECTION MASTERS :smileygrin: :smileygrin: :smileygrin:



ROTFL :smileygrin:

profile.country.pl_PL.title
thomasx
Poszukiwacz

jeszcze jedno - na uwagę zasługuje celność wraz z pińcetą refleksem - w 700 trafienie w sarnę - 1 klatka na 10 ... 77 - 6 - 7 klatek ostrych (pomijając jakość jpgów z dziwnymi artefaktami - nie wiem, może korpus i tak stosuje jakieś 'wyostrzanie' mimo wyłączonej opcji w menu)

profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

Lajam. wrote:

[...] ale w moim przypadku mam do czynienia z małym obiektem, który porusza się bardzo dynamicznie i mniej przewidywalnie...

Obiekt rzeczywiście niezwykle wymagający. Fajne i zabawne zdjęcie i wiele mi przypomina dobrego. Super.


kris.. dzięki za kolejny felieton. Skuteczność autofokusa wydaje się być bardzo wysoka.

Odnosząc się do α77, tutaj też nie miałem nigdy powodów do marudzenia.

Trochę laicko zapytam, ale nie bardzo rozumiem, o co chodzi z wielkością czujników. Masz na myśli wielkość tych kwadracików widocznych w wizjerze, które po potwierdzeniu wyostrzenia zmieniają kolor na zielony?

Message was edited by: JagiS-----

[α77]
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Nie jestem kris ale postaram się odpowiedzieć.

Te kwadraciki w wizjerze tylko obrazują mniej więcej, w którym miejscu i co mogą objąć czujniki AF. Samych czujników nie widać. W zależności od technologii zastosowanego autofokusa czujniki mogą być jako oddzielny element pomiarowy znajdujący się w aparacie, mogą być na matrycy obrazowej (tzn matryca ma do wykonania kolejne zadanie - ustawienie AF). A wielkość czujników ma znaczenie na precyzję ostrzenia. Chodzi o to, żeby cujnik był jak najbardziej selektywny, aby w obszarze jego pracy znajdował się tylko ten obiekt, tylko ten element, na którym chcemy ustawić ostrość. A tą dokładność można zrealizować właśnie poprzez zmniejszenie obszaru działania pojedynczego punktu. Gdy punkt AF będzie duży, będzie brał pod uwagę większy obszar może się zdarzyć, że w polu jego działania znajdą się obiekty w różnej odległości od aparatu. A fotografując z bardzo małą GO może się okazać, że ten obszar, na ktróry chcieliśmy wyostrzyć jest już poza obszarem ostrości bo aparat (czujnik) wziął pod uwagę inny fragment obrazu znajdujący się w obszarze pomiarowym czujnika ale będący w innej odległości od aparatu niż ten element, na który chcieliśmy wyostrzyć. Tak więc dla precyzji działania lepiej gdy czujniki są małych rozmiarów.