anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Bład własnego balansu bieli..

profile.country.pl_PL.title
musicman80
Początkujący

Bład własnego balansu bieli..

Witam!!
Mam pytanie a za razem prosbe o pomoc. Baardzo czesto jak probuje ustawic wlasny balans bieli wyskakuje mi blad wlasnego balansu bieli i choc bym kombinowal z migawka czuloscia itp to ciagle jest to samo. Pomozcie mi bo nie wiem czy to jest kwestia ustawien czy aparat jest niesprawny??

9 ODPOW. 9
Creatoor
Początkujący

Nie kombinuj bo to nic nie da. Czytaj instrukcję - str. 96

profile.country.pl_PL.title
musicman80
Początkujący

Nie no wszystko fajnie to juz dawno przeczytalem tylko jesli np robie to w pomieszczeniu nie za jasnym ani za ciemnym i robie to np na bialej kartce ktora nie jest przeciez za jaskrawa bo jest biala i zmieniam nawet czulosc czy predkosc migawki zeby nie przeswietlic matrycy a komunikat jak byl tak jest. Ja pracuje w tv i u nas skamerzysci ustawiaja balans bieli w kamerach najezdzajac na biala kartke i owszem jesli ustawia za duza czulosc to kamery tez pokazuja blad ale jak sie zmniejszy iso to powinno byc dobrze a kurcze u mnie nie jest tylko czasami udaje sie to zrobic moze ja cos zle ustawiam?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Próbowałem osiągnąć efekt, o którym piszesz.
Udało mi się w jednym przypadku - ustawiłem maksymalną czułość (ISO3200), otworzyłem maksymalnie przysłonę (f/5,6 dla f=70), włączyłem lampę błyskową - i dopiero wtedy próbowałem ustawić własny balans bieli.
Pierwsze co zauważyłem to to, że w wizjerze migał wskaźnik migawki, co oznacza, że zdjęcie będzie prześwietlone, gdyż przy błysku nie można bardziej skrócić czasu. I faktycznie - wystąpił wtedy "błąd balansu bieli". We wszystkich przypadkach, gdy nie wystąpił motyw prześwietlenia, balans bieli był ustawiany poprawnie. (oczywiście w polu pomiaru punktowego AF winno być wszystko albo białe, albo neutralnie szare i AF powinien być w trybie pomiaru punktowego)
Jeśli robisz wszystko zgodnie z instrukcją, w wizjerze nic nie miga - sygnalizując jakąś nieprawidłowość - balans bieli winien być ustawiony poprawnie. Jeśli tak nie jest być może byłby wskazany kontakt z serwisem SONY.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
musicman80
Początkujący

Dziekuje za podpowiedz. Wlasnie wyslalem aparat do serwisu bo po konsultacji telefonicznej stwierdzili ze to napewno nioe jest prawidlowe zachowanie aparatu. Jak tylko aparat przyjdzie z serwisu to dam znac co sie dzialo.

profile.country.pl_PL.title
musicman80
Początkujący

No i fajnie mnie potraktowali w serwisie:(
Jak zapytalem o moj aparat to powiedzieli ze body jest calkiem sprawne i ze mam sie zapoznac z instrukcja a ja na to ze sie zapoznalem i wiem w jakich przypadkach pownien sie wyswietlac blad wlasnego balansu a oni do mnie jak jakas nagrana automatyczna sekretarka ze mam sie zapoznac z instrukcja wiec ja znowu mowie ze niech mi powiedza w takim razie co mam robic jesli obsluguje aparat zgodnie z instrukcja czy moze moga mi cos poradzic bo jestem amatorem i zaczynam dopiero przygode z fotografia czy mam wybielac na bialej kartce czy na szarej czy wogole bez kartki?? Na takie moje ludzkie zapytanie jak czlowiek do czlowieka dostalem automatyczna odpowiedz jak by ich ktos zaprogramowal "prosze zapoznac sie z instrukcja"" K.... mac co za ludzie. W takim razie ja juz nie wiem kogo mam pytac jesli nie serwis. Moze ktos mi pomoze??

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Też mi się czasem ten błąd pokazuje.
Po prostu biała kartka, na której dokonujemy pomiaru musi być dobrze oświetlona. Nie za jasno, bo błąd BB i nie za ciemno, bo... błąd BB :)
Jak robisz pomiar przy sztucznym świetle, czasem trzeba kartkę do lampy przysunąć trochę, żeby pomiar "zaskoczył". Jak błyskasz lampą, to lepiej kartkę trochę przechylić i nie za blisko, bo będzie za jasno i... błąd BB.
Trzeba kombinować. A funkcja jest bardzo przydatna. Jak robimy zdjęcia z niezmiennym oświetleniem, po jej zastosowaniu, nie ma problemu ze źle dobranym BB i złą kolorystyką.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
musicman80
Początkujący

Dziekuje za wskazowki:)
A co jesli robie np zdjecia noca bez lampy przy sztucznym swietle typu jarzeniowki np jak robilem ostatnio ktedre nasza kielecka to wogole nie dalo sie ustawic tego balansu. Wyczytalem ze kazdy nawet njalepszej klasy aparat ma problemy z swiatlem jarzeniowym. Co w takiej sytuacji??

profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

musicman80 napisał(a):

Dziekuje za wskazowki:)
A co jesli robie np zdjecia noca bez lampy przy sztucznym swietle typu jarzeniowki np jak robilem ostatnio ktedre nasza kielecka to wogole nie dalo sie ustawic tego balansu. Wyczytalem ze kazdy nawet njalepszej klasy aparat ma problemy z swiatlem jarzeniowym. Co w takiej sytuacji??



Nie wiem jak w modelach serii 3x0 ale A700 czasami tak ma, że jak temperatura barwową mieszaniny światła wystaje poza zakres mierzalny przez aparat też wyświetla błąd i przyjmuje parametr skrajny, co najciekawsze aparat ma tylko problem z wyświetleniem właściwych parametrów bo naświetla dobrze - ustawienie ręczne identycznych parametrów nie gwarantuje sukcesu.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

tompac napisał(a):


Nie wiem jak w modelach serii 3x0 ale A700 czasami tak ma, że jak temperatura barwową mieszaniny światła wystaje poza zakres mierzalny przez aparat też wyświetla błąd i przyjmuje parametr skrajny, co najciekawsze aparat ma tylko problem z wyświetleniem właściwych parametrów bo naświetla dobrze - ustawienie ręczne identycznych parametrów nie gwarantuje sukcesu.


Święta prawda. No i czy to nie są mądre aparaty?
;) :D

------------------------------
fotoamator