anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

brudna matryca a6000

erbe2016
Poszukiwacz

brudna matryca a6000

Dzień Dobry

 

   Mam pytanie dotyczące aparatu a6000. W styczniu tego roku kupiłem a6000. Po dwóch miesiącach zauważyłem że na niektórych zdjęciach mam widoczne plamki. Po kilku testach wyszło że plamki są widoczne przy dużej wartości przysłony. W salonie Sony dowiedziałem się że takie objawy są przy brudnej matrycy. Nic niezwykłego gdyby nie to że aparatak kupiłem razem z zamontowanym obiektywem i przez cały okres użytkownia nie odłączałem obiektywu od korpusu. Czy jest możliwe aby po dwóch miesiącach robienia zdjęć w domu na wycieczce w górach czy w mieście matryca uległa zabrudzeniu? Czy aparat a6000 jest tak nieszczelny?

35 ODPOW. 35
profile.country.PL.title
pablotool84
Poszukiwacz

Znalazłem takie coś: https://www.photo4b.pl/p5997,kase-clip-in-filtr-uv-ochronny-przed-matryce-aparatu-aps-c-sony-a6400-a... Niebawem podobno ma być w sprzedaży. Ciekawe jak z ograniczeniem kadru, jakby nie było lekkim przyciemnieniem obrazu + czyszczeniem tego... Cena trochę wygórowana, ale może warto zainwestować? W kwestii wymiany obiektwów w plenerze: najlepiej w ogóle mieć 2 aparaty :slight_smile: Pozostaje temat wagi całego sprzętu...

profile.country.PL.title
pablotool84
Poszukiwacz

Dla tych, którzy jeszcze nie przerabiali tematu - nie dotykajcie do matrycy niczym dziwnym typu patyczki etc, bo efekt będzie taki... :wink:

20220712_170702.jpg

profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Nie raz czyściłem matrycę w terenie w A6000, następnie w A7 i A7 III, których aktualnie używam.
Zestaw do czyszczenia matryc np. vsgo, K&F, czy rotin, sprawdzają się bez żadnych problemów.

Przed czyszczeniem przedmuchać gruszką, następnie na jedną szpatułkę nakładamy kilka kropel płynu z zestawu, jeżeli trzeba powtarzamy czynność. Jeżeli nałożyliśmy za dużo płynu, kolejną sucha i czystą szpatułką można zebrać resztki.
Zero smug, zanieczyszczeń czy zarysowań.

Jedynym ograniczeniem czyszczenia matrycy w terenie jest pogoda. Deszcz lub silny wiatr.

PS. I nie polecam czyścić na terenie cementowni :wink:

 

Demonizowanie odkrytej matrycy, czy to czyszczenia, dla mnie jest zupełnie niezrozumiałe. Tym bardziej, że lamelki migawki są dużo bardziej delikatne niż powierzchnia filtru który znajduje się przed samą matrycą w każdym praktycznie aparacie z wymienną optyką.

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Tylko co ten filtr zmienia? On też się będzie brudził, a dodatkowo zmniejszy ilość światła docierającego do matrycy. Może również wpłynąć na ostrość zdjęć jako dodatkowy nieprzewidziany element optyczny tuż przed matrycą. Natomiast może być ciekawym rozwiązaniem do mocowania innych filtrów (np. ND) dla obiektywów o różnych średnicach.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


@pablotool84  napisał(a):

Dla tych, którzy jeszcze nie przerabiali tematu - nie dotykajcie do matrycy niczym dziwnym typu patyczki etc, bo efekt będzie taki... :wink:

20220712_170702.jpg


To po prostu tłuste smugi. Izopropanol załatwi sprawę w 2 sekundy. Aczkolwiek patyczki higieniczne, nawet nasączone, również odradzam bo zostawiają sporo syfu.

 

Co do tych filtrów przed matrycą - nie ma opcji żeby jakikolwiek dodatkowy element optyczny nie miał wpływu na jakość obrazu. Na pewno mniej będzie to widoczne na długich ogniskowych, na szerokim kącie może być już mniej ciekawie. Tak czy inaczej nie uszczelni to matrycy w 100% więc i tak będzie się brudzić. Moim zdaniem lepiej zainwestować w porządny zestaw do czyszczenia.   

profile.country.PL.title
Adam_D
Poszukiwacz

W moim przypadku(A7II) zabrudzenia na matrycy też powstają bardzo szybko mimo podpiętego na stałe obiektywu macro czyszczenie wykonuję raz na miesiąc. W moim przypadku zabrudzenie powstaje głównie przez obiektyw(nie uszczelniony)