anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

GPS - w lustrzankach

profile.country.pl_PL.title
yonkersus
Poszukiwacz

GPS - w lustrzankach

Witam serdecznie - mam pytanie dotyczące używania wbudowanego GPS w lustrzankach Sony - jak się wam sprawdza ten gadżet, czy działa prawidłowo czy raczej idzie to jak "krew z nosa". Mi niestety nic z tym na razie nie wychodzi może coś źle robię?, może ktoś nakieruje mnie jak tego używać? - proszę o pomoc w wyjaśnieniu działania GPS w lustrzance - pozdrawiam

A77+sal18200
Tagi (1)
4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

GPS w lustrzance działa tak, jak każdy GPS. Być może niezrozumienie wynika z błędnego pojęcia słowa GPS. GPS oznacza globalny (ogólnoświatowy) system pozycjonowania. Oznacza to, że odbiornik GPS na podstawie sygnałów z satelitów wie, gdzie znajduje się w danej chwili, jaka jest jego pozycja. Teraz od oprogramowania urządzenia, w którym jest zainstalowany odbiornik GPS zależy, co zrobi z tymi danymi. W nawigacji jest wyświetlana mapa i na podstawie danych z odbiornika GPS jest pozycjonowana i wskazywany jest punkt, gdzie w danej chwili odbiornik się znajduje. W aparacie (lub np. w telefonie) w momencie wykonywania zdjęcia w odpowiednich danych dołączanych do pliku zdjęciowego jest zapisana pozycja, jaką przekazał odbiornik w momencie naciskania spustu. Tylko tyle i aż tyle. Mamy więc współrzędne możliwe do odczytania za pomocą odpowiednich oprogramowań. I teraz w zależności od naszych potrzeb możemy wyświetlić (za pomocą dodatkowego oprogramowania) mapę, gdzie były wykonywane zdjęcia, możemy odczytać tylko współrzędne itp. Ale w momencie robienia zdjęcia nie widzimy działania GPS-a.

Problemem z działaniem odbiornika może być to, że musi on odebrać sygnały z bardzo daleka. A nie ma przecież żadnej anteny wystającej z body. W związku z tym najlepiej będzie działał gdy nie będzie żadnych przeszkód pomiędzy aparatem (w tym konkretnym przypadku) a kosmosem. Więc najlepiej zadziała na dworzu, na otwartej przestrzeni, w bezchmurną pogodę. Gdy po raz pierwszy włączamy odbiornik w nowym miejscu to często musi on namierzyć pozycję. A zaczyna zawsze szukać od pozycji gdzie był ostatnio uruchamiany. Dlatego pierwsze uruchomienie i tzw. "zafiksowanie" czyli namierzenie i zatwierdzenie pozycji może potrwać jakiś dłuższy czas (nawet do kilku minut). Ale potem odbiornik może działać nawet w pomieszczeniach. I tak jak pisałem wcześniej, zapisywana jest pozycja wykonywanego zdjęcia w pliku EXIF dołączonym do pliku obrazu.

profile.country.pl_PL.title
yonkersus
Poszukiwacz

ok - wszystko łądnie pięknie.... od ładnych kilku lat używałem odbiornik gps który rejestrował zrobione fotki w a700 i w kamerce hd sony - nie było żadnego problemu. ?Tu w a77 jest problem i mimo, że czekałęm ponad 30 minut na czystym świeżym wolnym od murów powietrzu w jasny słoneczny dzień - gps nie zatrybił. Pozdrawiam

A77+sal18200
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Czy Twój aparat zawsze miał problem ze znalezieniem dobrego sygnału?


Z GPS to dziwna sprawa jest - od pewnego czasu moja zewnętrzna nawigacja Beckersa w samochodzie szuka satelit około 15 minut...







profile.country.pl_PL.title
yonkersus
Poszukiwacz

własnie jestem po info od CSI że w moim  padł moduł GPS - dlatego nie czytał nie odnajdywał satelity - wszystko jużwiadomo czemu tak było - serdeczne podziękowania za dobry kontakt dla Ekipy CSI

Message was edited by: yonkersus

A77+sal18200