anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Jaki obiektyw ? 75-300 czy 55-200?

Kajetan-----
Początkujący

Jaki obiektyw ? 75-300 czy 55-200?

Zamierzam kupić A300 ale nie wiem jaki obiektyw do niej dodatkowo oprócz kita. Pomóżcie mi. Ewentualnie podajcie jakies swoje propozycje.

35 ODPOW. 35
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Spróbuję "łopatologicznie"
Kompakty mają to do siebie, że obiektyw jest niewymienny. Aby więc zwiększyć uniwersalność optyki stosuje się obiektywy o dużym zakresie ogniskowych (kolokwialnie: krotność zooma - cokolwiek to znaczy ;)). I tu - generalnie, im większy zoom - tym lepiej, bo zwiększa tę uniwersalność.
W lustrzankach nie ma takiego problemu - obiektyw można zmienić na inny.
Użytkownik lustrzanki powinien odpowiedzieć sobie na pytanie: jakość czy uniwersalność.
Jeżeli uniwersalność (a jakość nie jest najważniejsza) to obiektyw np. 18-250 jest najbardziej godzien polecenia - "krotność ogniskowych to x13,9 a zakres w przeliczeniu na 35mm to 27-375 czyli nieźle).
Trzeba jednak wiedzieć, że najwyższej jakości są obiektywy stałoogniskowe, lub, tuż za nimi obiektywy o niewielkiej różnicy pomiędzy najdłuższą a najkrótszą ogniskową.
Więc fotograf stawiający na jakość wybierze raczej kilka stałek; np. 16mm,35mm,85mm,200mm. Będzie miał pokryty duży zakres ogniskowych (chociaż "skokowo") i równocześnie znakomita jakość.
Można ewentualnie wybrać "krótkie" zoomy: 11-18, 16-105 (16-80) i 70-400 - cały zakres pokryty bez przerw i b. dobra jakość. Do tego specjalistyczna stałaka np. 50/1,4 lub 85/1,4 albo 300/2,8 i mamy wysoką jakość. Ale to nie jest tanie :)
Mam nadzieję, że trochę jaśniej teraz, lennox i OsiRis?

------------------------------
fotoamator
profile.country.en_GB.title
gnembon
Początkujący

poza tym zoomy 35-105, 24-70 czy 17-50 wszystkie są 3x, ale w przypadku matrycy APSC 35-105 może być najmniej uniwersalny, bo będzie brakowało szerokiego kąta i 17-50 okaże się najlepszym rozwiązaniem.
Dobrą metodą, o której pisał Tadeusz jest "zrobienie" sobie zooma z kilku obiektywów na przykład kit+75300 da ci zoom 300/18 = 17 razy, tyle, że trzeba będzie przełączyć w połowie ;-) ale jakość będziesz mial przyzwoitą.

OsiRis-----
Początkujący

świąteczny wypad do zoo z 75-300 ;)

lennox-----
Początkujący

Ja jeszcze chciałem nawiązać do tych zębatek.
Kupiłem dziś A300 z kitem 18-70, oraz Sigmą 55-200.
Kurcze nieźle się wystraszyłem jak przeczytałem że lecą zębatki w szkłach Sigmy.
Czy w tym obiektywie który ja mam tez się to działo ?

PS. Dzięki za wyjaśnienia odnośnie zooma :) pokumałem wszystko :))

Lestek------
Początkujący

lennox napisał(a):

Czy w tym obiektywie który ja mam tez się to działo ?


Zapoznaj się uważnie z instrukcją i zgodnie z nią postępuj a nie powinno się nic stać. Samo z reguły nic się nie dzieje ale jeśli człowiek temu pomoże...

OsiRis-----
Początkujący

Dzięki Tadeusz ;)