anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Obiektyw Sony 35mm f1.8 SEL35F18F.

profile.country.PL.title
piterpl_
Poszukiwacz

Obiektyw Sony 35mm f1.8 SEL35F18F.

Dzień dobry,

Zapytanie o obiektyw jak w temacie - wczoraj miałem wreszcie chwilkę na przetestowanie zestawu - w sumie aparat zdjęcia robi, ale co mnie zaniepokoiło to jak odłączyłem po sprawdzeniu obiektyw od body to chowając go do futerału usłyszałem i poczułem jakby coś przesuwało się w środku - potrząsnąłem nim delikatnie i faktycznie wygląda to tak jakby w środku ruszały się soczewki - czy to normalne??? Rozumiem gdyby to był niskiej jakości wykonania jakiś obiektyw zmiennoogniskowy wtedy mogłyby być jakieś luzy na tubusie, ale tutaj niema co się ruszać bo to obiektyw stałoogniskowy. Fotografowałem wieloma obiektywami stałoogniskowymi w różnych systemach i nigdy nie spotkałem się z czymś takim.

Pozdrawiam,

Piotr

7 ODPOW. 7
profile.country.PL.title
Ekspert_Sony
Community Team

Witam,

 

Sugeruję skontaktować się z autoryzowanym serwisem, gdzie przeprowadzą kompleksową analizę problemu i zaproponują rozwiązanie. Najbliższy serwis możesz znaleźć tu: https://locator.sony/pl_PL/servicecenters/?zoom=5&latitude=52.16045&longitude=19.33594

 

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
piterpl_
Poszukiwacz

Dzięki za odpowiedź.

Może wypowie się też ktoś z obecnych użytkowników tego obiektywu?

 

Pozdrawiam,

Piotr

Betunn
Poszukiwacz

Cześć,

 

sprawdzę dzisiaj mój egzemplarz jak dotrę do domu i dam znać.

 

Pozdrawiam,

 

Karol.

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Użytkownik

@piterpl_ 

Nie wiem, czy stuki w Twoim obiektywie są duże, czy małe, bo to jest ocena subiektywna. Mimo, że to stałka, to jednak elementy ruchome w środku ma (optyka autofokusa) i w mechanizmach ruchomej części optyki musi być luz roboczy. Te niewielkie luzy mechanizmu muszą istnieć, bo inaczej silnik autofokusa nie dałby rady pociągnąć, gdyby pasowania były zbyt ciasne. Wszystkie moje obiektywy (Sony, Minolta, Tamron, Samyang) wykazują takie lekko słyszalne robocze luzy, jak nimi obracam - bez względu na to, czy są to stałki, czy zoomy, z AF, czy tylko MF.

Więc zanim się udasz do serwisu, poproś może o opinię kogoś bardziej doświadczonego (może u miejscowego fotografa?). A możesz być zapytany, czy stan przekłada się negatywnie na jakość kadru (np. aberracje, nieostrość). W serwisie dobrze jest już coś wiedzieć samemu.

profile.country.PL.title
piterpl_
Poszukiwacz

Dzień dobry,

Konsultowałem to z kimś z czatu Sony - stuki nie są duże i faktycznie wygląda to tak jakby soczewki przesuwały się gdyż układ AF po odłączeniu obiektywu od body nie blokuje się. Stuki słyszalne są tylko gdy delikatnie potrząsa się obiektywem w osi pionowej tj. pomiędzy tylną i przednią soczewką. Gdy obiektyw podłączony jest do body i aparat jest włączony układ AF blokuje soczewki i stuków oraz wyczuwalnego przesuwania się soczewek niema - tak że to chyba normalne zachowanie.

 

Pozdrawiam,

Piotr

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Użytkownik

@piterpl_ 

Jeżeli nie ma widocznych wyraźnych efektów aberracji w powiększonym widoku kadru, to rzeczywiście jest możliwe, że te stuki, które słyszałeś, pojawiały się tylko skutkiem istnienia luzów roboczych w mechanizmie ustawiania ostrości.

W ostateczności to decydujące w sprawie jest to, czy aparat z tym obiektywem poprawnie wykonuje zdjęcia. Sprawdzałeś to?

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
piterpl_
Poszukiwacz

Tak, wszystko jest OK - zdjęcia wychodzą jak najbardziej poprawne.

Pozdrawiam,

Piotr