anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

pomoc w ustwieniach

krzyho4
Początkujący

pomoc w ustwieniach

witam wszystkich , i mam maly problem , trafila mi sie okazja robic fotki na 2 imprezkach , i troszke sie zawiodlem , ale do rzeczy fotki w kosciele , (ustawienia manualne , swiatlo zastane czas naswietlania ok:1/13 -1/20 , przyslona f-4,5-5,6 . iso 400- 800 ,pomiar ostrosci centralny ) nie bylo innej mozliwosci , na wyswietlaczu wyswietlalo w miare fajnie , ale po wrzucenu na kompa porazka szumy straszne , brak ostrosci przy zblizeniach lub wykadrowanu . a pytanie moje jest takie czy to wina w moich ustawieniach , czy cos nie tak z autofokusem ,dzieki za wszelkie porady. fotka przykladowa w galerii

44 ODPOW. 44
krzyho4
Początkujący

prosze o porade ,co bylo nie tak, czy to moja wina czy aparatu , nawet po zmianach ( RAW +jpg ) nie ma zamierzonego efektu .szczegulnie brak ostrosci i wysokie szumy .

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Połączyłem Ci te tematy bo trudno tak biegać po całym forum w poszukiwaniu zdjęcia.

Tak naprawdę trudno cokolwiek powiedzieć, bo zdjęcie jest marnej jakości - wychodzi kompresja jpg, nie sposób ocenić szumów i braku ostrości.


Konieczne było wspomaganie się lampą błyskową jeśli nie posiadasz jasnych szkiełek.
Generalnie trudno oczekiwać zadowalających efektów przy takich czasach naświetlania. Jeśli robiłeś w rawach, nie powinieneś mieć większych problemów z odszumieniem zdjęcia. Pamietaj, że szum powinno oceniać się na odbitce, nie na monitorze!

Zastosowałeś pomiar centralnie ważony i przez to zdjęcia są niedoświetlone. Powinieneś raczej używać punktowego.

:)

Creatoor
Początkujący

No cóż, to nie jest wina sprzętu ani ustawień lecz Twojego podejścia do tematu.
Po pierwsze oświetlenie. Trudno oczekiwać żeby nie było szumów gdy zdjęcie jest niedoświetlone i na dodatek przy 400 ISO. Zmniejszenie czułości wymaga dodatkowego światła. Lajam już wspomniał o punktowym pomiarze światła. Niestety matryca nie ma takiej rozpiętości tonalnej jak nasze oczy i musisz zdecydować który fragment ma być jasny a który ciemniejszy.
Po drugie nie oczekuj, że na monitorze nie zobaczysz szumów. Przy dużym powiększeniu nawet na 100 ISO zobaczysz kaszkę. Na szczęście szumofobia jest uleczalna i przechodzi po zrobieniu odbitki w fotolabie. Nawet takiej 21x15.
Po trzecie nie dziw się, że masz kaszanę jak nie pomyślałeś o kadrowaniu w czasie robienia zdjęć. W kadrze masz ponad połowę miejsca za dużo, wycinając to w kompie powiększasz pozostałą część a tym samym pogarszasz jakość.
Lekcja na przyszłość: dodatkowe oświetlenie, przemyślane kadrowanie i porzuć nastawienie 'mam kompa to se obrobie'.
PS. jakby co to pytaj chętnie podpowiem

profile.country.pl_PL.title
armani2414
Początkujący

Ja dorzucę od siebie: a próbowałeś z czasami 1/8? mogłeś również przestawić się na tryb A i pogrzebać w korekcji ekspozycji. iso 800 dla zdjęć ważnych - szczegółowych stanowczo odpada. Staraj się nie przekraczać 100-400.

Tak to prawda, kościół nie należy do pomieszczeń dobrze oświetlonych - a co za tym idzie wypadało by mieć jaśniejszy obiektyw (koszty) bądź posiadanie lampy reporterskiej, osobiście polecam HVL -f42AM bądź modeł wyższy w zależności od twojego portfela

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

jak już napisano - kościoły to straszne ciemnice.....
i może się wydawać, że kościół jest jasny - ale nie jest.


błysk odbity + światło zastane + zjadalne iso + jasne szkiełko + czas naświetlania do "utrzymania" i zamrożenia ludzi

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.pl_PL.title
armani2414
Początkujący

@kris - pięknie to ująłeś

światło odbite to piękna sprawa.... dobre oświetlenie = krótszy czas = ostre zdjęcia

krzyho4
Początkujący

ok dzieki za polaczenie i za odpowiedzi . ale sprawa wyglada tak ,ze lampke dodatkowa to posiadam ale zakaz byskania byl , ani podejsc blizej za bardzo nie mozna bylo ,wiec dalsze kadrowanie pozostawialem dla kompa . jechalem na czym sie dalo , staralem sie nie przekraczac iso800, ale i na 400 wyszla kasza czas 1/8 raczej odpada bo na 1/13 lekki ruch i fotka zamazana . jasne szkielko no cuz jest w planach narazie(koszty zbyt przerastajce mozliwosci amatora ) ,ale najbardzej boli mnie brak ostrosci ,czy to czasem nie wina aparatu , celowal ladnie na buzke biskupa ale brak tego na kompie , dodam ze takich malo ostrych fotek mam kilka na liczniku, wiec zastanawiam sie troche nad serwisem ale czy to sluszna decyzja

krzyho4
Początkujący

moze inna fotka z iso 800 czas 1/20, kwiatki tez malo ostre, chyba ze mnie sie tylko tak wydaje lub przesadzam ,

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

koledzy napisali już wszystko na ten temat czyli kościół +lampa+jasny obiektyw = dobre ostre zdjęcie
na ostatniej fotce nie dość że pod światło to przy 1/20 SSS się nie wyrobi więc fotka już taka niestety będzie