anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z AF w trybie wideo (Sony a7s2)

profile.country.PL.title
Tomson
Nowicjusz

Problem z AF w trybie wideo (Sony a7s2)

Dzień dobry

Chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych użytkowników - z racji że raczkuję z serią Alpha - w sprawie pewnego problemu, zapewne dla Państwa nie nowego.
Przeszukawszy sieć i to forum rysują mi się w głowie prawdopodobne przyczyny, ale nie chcę uprzedzać faktów, bo może mnie wyprowadzicie z błędu (na co liczę! 🙂) - albo, że mnie utwierdzicie w moim przekonaniu (oby nie, bo w tym temacie chciałbym się mylić). Parę dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem obiektywu Samyang (18mm f/2.8) w wersji pod pełną klatkę do tytułowego body. Chciałem mieć to szkło z racji na entuzjastyczne opinie, zwłaszcza od posiadaczy różnych body z serii A7 i w końcu też się w nie zaopatrzyłem, jednak radość nie trwała długo i była tylko połowiczna.

Otóż w trybie automatycznego ustawiania ostrości - na rozmaitych ustawieniach (chyba, że są jeszcze inne jakich nie próbowałem, bo ciągle odkrywam coś nowego w menu) - nieustannie słyszalne jest hm... nie wiem jak to nazwać, powiedzmy terkotanie (dźwięk kojarzy mi się z klasycznym budzikiem, oczywiście odpowiednio stonowanym) trwające tak długo dopóki aparat nie znajdzie ostrości. W trybie filmowania przy dowolnym poruszaniu obiektywem oznacza to praktycznie nieustanne brzęczenie, a momentami zależnie od sytuacji bywa ono nawet połączone z niewielkimi wibracjami wyczuwalnymi koło mocowania obiektywu, stamtąd też zdają się dochodzić te trzeszczenia. W pierwszym odruchu myślałem, że może jakoś nierówno wkręciłem obiektyw, ale to była tylko chwila złudnej nadziei.

Problem znika natychmiastowo przy naciśnięciu spustu migawki do połowy (mam włączonego Steady Shota, ale próbowałem i bez niego) gdy następuje natychmiastowe ustawienie właściwej ostrości i wtedy rzeczywiście słychać przez krótki moment naprawdę cichutkie wyregulowanie ostrości, ale wystarczy puścić spust i nieznacznie tylko skierować aparat w inny punkt, przesuwając się dosłownie o włos i zaczyna się terkot. Problem ma miejsce także podczas nagrywania ujęć statycznych bez manewrowania statywem, choć tu na nieco mniejszą skalę. Próbowałem różnych ustawień ostrości, wspierania autofokusa etc. ale zmienianie opcji w menu nie daje żadnych efektów.

 

Natomiast problem w ogóle nie występuje w rejestracji wideo w trybie ręcznego ustawiania ostrości, obiektyw bez trudu łapie cały zakres do nieskończoności.

Dźwięki w trakcie szukania ostrości w trybie wideo są bardzo wyraźne (niezależnie czy trwa rejestracja czy tylko jest aktywny tryb wideo bez włączonego nagrywania) i rodzą we mnie obawę, czy przypadkiem nie zakupiłem obiektywu z wadliwym AF o czym czytałem w innych wątkach i z innymi body. Nie spotykałem się na ogół ze złymi opiniami jeśli chodzi o współpracę tego i podobnych szkieł Samyanga z serią A7, wręcz przeciwnie. Ze stykami na pewno nic nie dolega, wszystkie dane EXIF bez problemu są widoczne po wgraniu zdjęć na komputer (myślałem, że może body nie nawiązuje kontaktu z tym obiektywem), ale fakt, że w trybie automatycznego ustawiania ostrości w trybie wideo występuje tak namacalny terkot, trwający właściwie bez końca w razie poruszania aparatu w czasie nagrywania, czyli większości nagrań, nie jest tym czego oczekiwałem. Czasem terkotanie bywa ukrócone jak konkretnie pokręcę ostrością, ale tylko przy statycznym ujęciu na niezmienny obiekt w kadrze. Drobny ruch w pionie lub poziomie i wracam do punktu wyjścia. Na paru testowych nagraniach w pokoju terkotanie podczas uruchomionego nagrywania jestem w stanie usłyszeć stojąc dobre 3-4 metrów dalej, a przy odtwarzaniu na komputerze, zwłaszcza w słuchawkach to już jest kaplica 😭

Złe ustawienia w menu? Wadliwy egzemplarz obiektywu? A może w ogóle dać sobie z nim spokój? Będę wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć,

 

Napisz w jakim trybie filmujesz, tzn. czy masz ustawione pokrętło trybów na Film, czy np. na M i wciskasz po prostu REC. 

Obejrzałem recenzję tego obiektywu na YT i dało się słyszeć na niektórych fragmentach filmu owo terkotanie. Być może więc ten typ tak ma, aczkolwiek najlepiej jakby wypowiedział się użytkownik tego obiektywu. Na pewno w nowszych aparatach jest opcja do zmiany szybkości AF w trakcie wideo i to bardzo mocno wpływa na zmniejszenie się hałasów silnika obiektywu przy nagrywaniu wideo. W A7s2 raczej tej opcji nie ma, o ile mnie pamięć nie myli. 

pozdrawiam

profile.country.PL.title
Tomson
Nowicjusz

Witam Lajam
sytuacja jest identyczna zarówno po wybraniu na pokrętle dedykowanego trybu Film czy podczas wciskania REC w fotograficznym trybie M. Trudno mi napisać których ustawień jeszcze nie próbowałem, bo prób było dużo.


Poszperałem jeszcze w sieci po tym co napisałeś i widzę, że w A7s2 nie ma wspomnianej opcji ustawiania prędkości autofokusa. Jak wspominałem po wciśnięciu spustu migawki do połowy ostrość jest ustawiana natychmiastowo i cichutko tak jak ludzie zachwalają, sęk w tym że po puszczeniu spustu - nawet na statycznym ujęciu gdy nie doszło do rozogniskowania terkot od razu powraca. Na dłuższą metę jest to słabe rozwiązanie, bo wychodziłoby że trzeba by przytrzymywać cały czas spust migawki dla utrzymania ostrości podczas nagrywania.... To już manualny tryb ostrości z ręką na pokrętle obiektywu i ciągłym czuwaniem nad nią w razie zmiany kadru jest wygodniejszy.

Mogę wrzucić próbkę na youtube.

Pozdrawiam!

 

Edit. Wrzuciłem krótki przykład jak to "wygląda". Opis podejmowanych czynności pod próbką.

https://www.youtube.com/watch?v=2S0RILJy1q0

profile.country.PL.title
Ro3son
Poszukiwacz

Mam wrażenie, że problem dotyczy ustawienia trybu nagrywania półautomatycznego [P/A/S]. To terkotanie przypomina szybkie zamykanie i otwieranie przysłony obiektywu. Trzeba przełączyć na priorytet przysłony [A] albo w manualu ustawić przysłonę na potrzebną wartość. Najlepiej obie wartości (przysłony i czasu otwarcia migawki) ustawiać ręcznie by uniknąć niespodzianek. Natomiast w automacie zostawić można ISO - to powinno zapewnić w miarę stabilny obraz.