anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z ostrością w A68

ROZWIĄZANE
jurek.ij
Nowicjusz

Problem z ostrością w A68

Cześć,
moja puszka gubi ostrość i to dość widocznie - nie chodzi o milimetry widoczne na zbliżeniu, tylko o centymetry, które widać na ekranie komputera, widoczne zwłaszcza przy przysłonach ~F2.8.
Przez kilka poprzednich lat robiłem zdjęcia na A200 tymi samymi obiektywami, więc to raczej nie wina szkieł czy mojego oka.
No i właśnie, niedawno przesiadłem się z z dwusetki na 68 i może przeskok technologiczny jest dla mnie za duży i gdzieś w czeluściach menu można to skorygować. 
Liczę na podpowiedzi co z tym zrobić.

Pozdrawiam!

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć!

 

Jeśli aparat niepoprawnie ustawia ostrość, możesz skorzystać z opcji mikroregulacji AF dla każdego obiektywu. 

 

Regulacja AF

 

Umożliwia regulację i zarejestrowanie pozycji z autofokusem dla poszczególnych obiektywów.

  1. Wybierz MENU (Ustawienia niestandard.)[Regulacja AF].
  2. Wybierz [Ustaw. regulacji AF][WŁ.].
  3. [Wartość reg.] → odpowiednia wartość.
    • Możesz wybrać wartość pomiędzy -20 a +20. Wybranie wartości dodatniej przesuwa pozycję z automatyczną ostrością dalej od urządzenia. Wybranie wartości ujemnej przesuwa pozycję z automatyczną ostrością bliżej do urządzenia.

Uwaga

  • Wskazana jest regulacja tej pozycji w rzeczywistych warunkach fotografowania.
  • Po założeniu obiektywu, dla którego zarejestrowano już tę wartość, na ekranie pojawi się zapisana liczba. W przypadku obiektywów, dla których nie zarejestrowano jeszcze wartości, pojawia się [±0].
  • Jeśli jako wartość pojawia się [−], zarejestrowano łącznie 30 obiektywów i nie można już zarejestrować dalszych. Aby zarejestrować nowy obiektyw, załóż obiektyw, dla którego ma być usunięta rejestracja i ustaw jego wartość na [±0] lub skasuj wartości wszystkich obiektywów przy użyciu opcji [Kasuj].
  • Wykonanie polecenia [Regulacja AF] w stosunku do obiektywów innych niż Sony, Minolta lub Konica-Minolta może mieć wpływ na zarejestrowane ustawienia dla obiektywów Sony, Minolta lub Konica-Minolta. Nie wykorzystuj funkcji [Regulacja AF] z obiektywem, który nie obsługuje tej funkcji.
  • Nie można ustawić opcji [Regulacja AF] indywidualnie dla obiektywów Sony, Minolta i Konica-Minolta, które mają te same specyfikacje.

 

Jeśli zakres regulacji nie pozwala na osiągnięcie zadowalających wyników, proszę odesłać aparat do autoryzowanego serwisu na regulację układu AF. 

 

Pozdrowienia!

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

13 ODPOW. 13
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć!

 

Jeśli aparat niepoprawnie ustawia ostrość, możesz skorzystać z opcji mikroregulacji AF dla każdego obiektywu. 

 

Regulacja AF

 

Umożliwia regulację i zarejestrowanie pozycji z autofokusem dla poszczególnych obiektywów.

  1. Wybierz MENU (Ustawienia niestandard.)[Regulacja AF].
  2. Wybierz [Ustaw. regulacji AF][WŁ.].
  3. [Wartość reg.] → odpowiednia wartość.
    • Możesz wybrać wartość pomiędzy -20 a +20. Wybranie wartości dodatniej przesuwa pozycję z automatyczną ostrością dalej od urządzenia. Wybranie wartości ujemnej przesuwa pozycję z automatyczną ostrością bliżej do urządzenia.

Uwaga

  • Wskazana jest regulacja tej pozycji w rzeczywistych warunkach fotografowania.
  • Po założeniu obiektywu, dla którego zarejestrowano już tę wartość, na ekranie pojawi się zapisana liczba. W przypadku obiektywów, dla których nie zarejestrowano jeszcze wartości, pojawia się [±0].
  • Jeśli jako wartość pojawia się [−], zarejestrowano łącznie 30 obiektywów i nie można już zarejestrować dalszych. Aby zarejestrować nowy obiektyw, załóż obiektyw, dla którego ma być usunięta rejestracja i ustaw jego wartość na [±0] lub skasuj wartości wszystkich obiektywów przy użyciu opcji [Kasuj].
  • Wykonanie polecenia [Regulacja AF] w stosunku do obiektywów innych niż Sony, Minolta lub Konica-Minolta może mieć wpływ na zarejestrowane ustawienia dla obiektywów Sony, Minolta lub Konica-Minolta. Nie wykorzystuj funkcji [Regulacja AF] z obiektywem, który nie obsługuje tej funkcji.
  • Nie można ustawić opcji [Regulacja AF] indywidualnie dla obiektywów Sony, Minolta i Konica-Minolta, które mają te same specyfikacje.

 

Jeśli zakres regulacji nie pozwala na osiągnięcie zadowalających wyników, proszę odesłać aparat do autoryzowanego serwisu na regulację układu AF. 

 

Pozdrowienia!

jurek.ij
Nowicjusz

Rozwiązanie pomogło! Bardzo dziękuję!
Jednak mam pytanie, dlaczego w A200 ten problem nie występował, a w 68 już tak? Przypominam , że korzystam z tych samych obiektywów.

Pozdrawiam!

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Trudno mi precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Czasem tak po prostu jest, że niektóre aparaty wymagają korekty AF, a niektóre nie. Nie ma tutaj zasady. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie swoich obiektywów i przetestowanie ich wraz z aparatem, który planujesz zakupić. Czasem warto wybrać spośród kilku sztuk.

 

Cieszę się, że udało się Ci pomóc.

 

Pozdrowienia!

profile.country.PL.title
gomez86
Poszukiwacz

Witam, a w jakich okolicznosciach najlepiej kalibrować np na obiektywnie sigma 18-75 i sony 35mm 1.8 ?

z 10 aparatów sony a68 oglądałem na wystawach w media markt czy Sony cener i wszystki z kitowym np 18-55 tak mydlą, wiec jak to ejst z eidzie w sprzedaż aparat z kitowym obiektywem i od razu ma mydło? a nikt nic nie wie ali w salonie sony ani na infolinni ani w serwisie do którego dostałem nr ? niklt nie wie dlaczego tak się dzieje.

profile.country.PL.title
gomez86
Poszukiwacz

Witam, alpo proszę o podanie nazw obiektywów które ewentualnie powinny być kompatytbilne z tym modelem i w miarę dobrze ostrzyć oraz w rozsądnej cenie :slight_smile:

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Wszystkie obiektywy z bagnetem A są kompatybilne z tym aparatem, kwestią wtórną jest ich jakość. Chcesz mieć bardzo ostry, jasny obiektyw musisz wyłożyć więcej pieniędzy, jeśli jesteś w stanie pójśc na pewne kompromisy to zapłacisz mniej. Na stronie dxomark.com możesz porównać zachowanie obiektywów z róznymi aparatami.

profile.country.PL.title
gomez86
Poszukiwacz

Dziękuję za odpwoiedz, a jakie polecasz ? albo jak myślisz które naprawdę będą dobrze współpracowały, dawały dobrą jakosć, ale i nie wyczyściły mi portfela ?

Tagi (1)
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Łatwiej będzie jak podasz budżet jaki możesz przeznaczyć na obiektyw.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


gomez86 napisali:

Dziękuję za odpwoiedz, a jakie polecasz ? albo jak myślisz które naprawdę będą dobrze współpracowały, dawały dobrą jakosć, ale i nie wyczyściły mi portfela ?


Optymalny uniwersalny obiektyw to 16-50/2.8 SSM.  Miałem go z A77II - szybki, ostry. Bardzo miło go wspominam.