anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z ustawieniem przysłony SONY SLT-A58

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
angeloous
Poszukiwacz

Problem z ustawieniem przysłony SONY SLT-A58

Cześć! Jestem fotografem amatorem, uczę się robić zdjęcia od niedawna. Posiadam lustrzankę Sony SLT-A58 z obiektywem DT 3,5-5,6.  Kiedy chcę zrobić zdjęcie tak, by przedmiot na pierwszym planie był wyostrzony, a tło bardzo rozmyte pojawia się problem, ponieważ kiedy chcę ustawić najmniejszą wartość przysłony i kręcę pokrętłem wartość nie schodzi niżej niż 5.0... Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Może mi ktoś doradzić, pomóc?

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Cześć, dla tego obiektywu minimalna wartość przysłony zależy od aktualnie ustawionej ogniskowej. Zakładam, że posiadasz obiektyw sal 18-55. Ustaw pierścień ogniskowej na 18 mm i wtedy zmień przysłonę, wartość jaka powinna się wyświetlić to f/3.5, natomiast dla 55 mm wartość ta wyniesie f/5.6.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Cześć, dla tego obiektywu minimalna wartość przysłony zależy od aktualnie ustawionej ogniskowej. Zakładam, że posiadasz obiektyw sal 18-55. Ustaw pierścień ogniskowej na 18 mm i wtedy zmień przysłonę, wartość jaka powinna się wyświetlić to f/3.5, natomiast dla 55 mm wartość ta wyniesie f/5.6.

profile.country.PL.title
angeloous
Poszukiwacz

A jak ustawić pierścień ogniskowej?

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Tak jak pisał mat_czok w przypadku tego obiektywu minimalna przysłona zależy od ustawionej ogniskowej. Wartości na obiektywie oznaczają własnie skrajne ogniskowe (18-55) i odpowiadające im wartości otworu przysłony (3,5-5,6). Im ogniskowa krótsza (18 mm) to przysłona może być bardziej otwarta (f:3,5). Gdy zwiększasz ogniskową to minimalny otwór przysłony staje się coraz mniejszy aż przy ogniskowej 55 osiąga wartość f:5,6. Dlatego podejrzewam, że masz ustawioną ogniskową w okolicach 40 mm lub więcej więc nie możesz bardziej otworzyć przysłony.

Wybrałeś dość ciemny obiektyw o krótkiej ogniskowej i chcesz uzyskać efekt bardzo małej głębi ostrości. Nie jest to łatwe o ile w ogóle możliwe do wykonania. GO zależy od skali odwzorowania i przysłony (oczywiście zależy jeszcze od krążka rozproszenia czyli wielkości elementu rejestrującego jak również wielkości oglądanego obrazu ale w tym przypadku te dane możemy pominąć). Zostaje przysłona - im bardziej otwarta tym GO będzie mniejsza, łatwiej będzie rozmyć tło i skala odwzorowania. A skala odwzorowania zależy od odległości od obiektu i ogniskowej. Im dłuższa ogniskowa i mniejsza odległość od obiektu tym GO mniejsza. Wynika z tego, że zdjęcie z małą GO powinieneś robić z najdłuższą ogniskową. Ale przy najdłuższej ogniskowej otwór przysłony się zmniejsza. No i chyba (tu nie jestem pewien, nie mam tego szkła pod ręką) minimalna odległość ostrzenia jest w tym obiektywie różna dla różnych ogniskowych (dla 18 mm jest mniejsza niż dla 55 mm). Więc jest problem. Nie ma prostego przełożenia że zdjęcie z najmniejszą GO należy wykonać przy jak najdłuższej ogniskowej, z minimalnej odległości ostrzenia. Musisz eksperymentalnie wybrać najbardziej zadowalający Ciebie efekt zmnieniając przysłonę, ogniskową i odległość od obiektu. No i jeżeli tylko możesz odsuń obiekt jak najdalej od tła.

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Aż ciśnie się na usta RTFM, ale zadam ci pytanie. Ile pierścieni masz na obiektywie?

profile.country.PL.title
angeloous
Poszukiwacz

Sprawa wyjaśniona