anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

problemy z ostrością - mydlane zdjęcia

remifix
Początkujący

problemy z ostrością - mydlane zdjęcia

Temat już pewnie wałkowany ale jak wpisałem ostrosć w wyszukiwarce to miałem 150 wyników.
Problem polega na tym że zdjęcia wychodzą mi jakieś nieostre, jak to określił kolega "mydlane" Próbowałem różnych ustawień AF, strefy AF,ustawienia strefy twórczej. Nie wiem co jest. przykładowe foty:
http://picasaweb.google.com/remi130/200 ... 5552210674" target="_blank
http://picasaweb.google.com/remi130/200 ... 2014887938" target="_blank
http://picasaweb.google.com/remi130/200 ... 5407852018" target="_blank
W tych zdjęciach miałem ISO na auto więc moze dlatego ale na innych gdzie iso miałem np 100 jest podobnie tylko bez szumów.
Kiedy robie zdjecia konkretnego obiektu który wypełnia kadr to jeszcze nie jest tak źle (np. portrety czy makro) ale jak plan jest bardziej ogólny przy małej ogniskowej to ostrosc jakas taka nijaka.
Co robie źle bo to na pewno nie wina aparatu.

28 ODPOW. 28
Creatoor
Początkujący

Witam.
Podpowiedz nam trochę więcej o tych fotkach. Jaki sprzęt, obiektyw, ustawienia... Wykasowne exify więc czarna magia.

remifix
Początkujący

alpha a300, obiektyw kitowy 18-70.Ustawienia...hmm z tego co pamietam to strefa tworcza vivid nasycenie +3 ostrosc +2. Balans bieli auto, iso auto, tryb A. jestem amatorem wiec nie wiem czy się dobrze wyrażam.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Witaj,
powiedz mi z jakiego trybo w aparacie korzystasz ?
Jedną z przyczyn może być to, że korzystasz trybu auto lub po prostu sam masz włączone szerokie pole AF. Przez co aparat decyduje za Ciebie, na który z czujników ustawia ostrość.

Druga z możliwości to BF/FF na szerokich ogniskowych.
Sprawdź pierwszą opcję, a potem będziemy szukać rozwiązania ;)

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Creatoor
Początkujący

Jeszcze jedno pytanie. Te fotki które wrzuciłeś są zmniejszone, ajak wyglądają te które zgrywasz z aparatu. Masz możliwość gdzieś wrzucić orginał. Dlaczego pytam. Bo może przyczyna leży w tym, że po zmniejszeniu fotek ich nie wyostrzasz.
Niestety nie mam doświadczenia z tym obiektywem więc nie wiem czy to jego można obwiniać.
Ps. Jeśli to możliwe to wrzucaj od razu tutaj zdjęcia bez linkowania.

remifix
Początkujący

obszar af miałem ustawiony szeroki bo myśłałem ze taki powinien być do szerokiego planu. Żeby tu wrzucić zdjecie też musze je zmniejszyć a wtedy juz tak nie widać rozmycia

profile.country.en_PL.title
tompacan
Nowicjusz

remifix napisał(a):

jak to określił kolega "mydlane"



czy przypadkiem kolega nie chciał powiedzieć, że jego Canon wypuszcza super żyletę? ;)

te miniatury wyglądają całkiem normalnie, zwłaszcza jak weźmiemy poprawkę, że to z kita i jak w automacie to pewnie na pełnej dziurze.

przejdź w tyb A i operuj przysłoną z minimalnymi wartościami f/5,6 przy 18mm i f/8 przy 70mm.
jeżeli oczekujesz lepszych efektów musisz kupić lepszy obiektyw.

remifix
Początkujący

tompac napisał(a):

remifix napisał(a):

jak to określił kolega "mydlane"



czy przypadkiem kolega nie chciał powiedzieć, że jego Canon wypuszcza super żyletę? ;)

te miniatury wyglądają całkiem normalnie, zwłaszcza jak weźmiemy poprawkę, że to z kita i jak w automacie to pewnie na pełnej dziurze.

przejdź w tyb A i operuj przysłoną z minimalnymi wartościami f/5,6 przy 18mm i f/8 przy 70mm.
jeżeli oczekujesz lepszych efektów musisz kupić lepszy obiektyw.


eee Kolega nie doczytał. to w trybie A było robione tylko f22 chyba... myślałem że przez to uzyskam większą głębię ostrości

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

remifix napisał(a):

obszar af miałem ustawiony szeroki bo myśłałem ze taki powinien być do szerokiego planu.


niestety nie.
ja nie polecam tego trybu AF, bo jak już napisałem - to aparat decyduje, na który z czujników ustawić ostrość ;)

korzystaj z centralnego czujnika (punktowy) - i to co ma być ostre, ustaw na środku wizjera, wyostrz, przyblokuj AF (spust migawki do połowy), i przekadruj zgodnie ze swoim własnym upodobaniem ;)

remifix napisał(a):


eee Kolega nie doczytał. to w trybie A było robione tylko f22 chyba... myślałem że przez to uzyskam większą głębię ostrości


no właśnie ;)
użyj f/8 do 11
powyżej szkiełka różnie reagują ;)

najlepiej jest na f/8

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
remifix
Początkujący

Zastosuje sie do zaleceń i jutro zdam relacje. Dzięki za pomoc.