anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Przzebieg aparatu .

Smichu
Początkujący

Przzebieg aparatu .

Ostatnio słyszałem o przebiegu aparatu, że jest np.20 tys zdjęć do zrobienia i trzeba wszystko wymieniać. Czy to prawda ? Ile trwa przebieg w :c56 230 ?

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj,

Nie ma zadeklarowanego cyklu migawki dla aparatów Entry-Level jakim jest A230.

Teoria o 20 tysiącach zdjęć jest bzdurą.
A jeśli cokolwiek jest do wymiany to najczęściej mowa o zespole migawki a nie całości.

Niemniej jak wspomniałem - nie ma podanej liczby cyklów migawki dla Twojego aparatu.
Sam posiadam wiekową A100, która te 20 tysięcy przekroczyła już dawno i pewnie nie jeden raz. Aparat nadal działa bez zarzutu :)

Proponuję nie zajmować się plotkami tylko skupić się na wykorzystaniu swojego sprzętu i fajnych zdjęciach.

Pozdrawiam,

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Smichu napisał(a):

Ostatnio słyszałem o przebiegu aparatu, że jest np.20 tys zdjęć do zrobienia i trzeba wszystko wymieniać. Czy to prawda ? Ile trwa przebieg w :c56 230 ?



Odpowiedź na pierwsze pytanie: nie, to nie prawda.
Odpowiedź na drugie pytanie: nikt nie wie.
Nie wiem dlaczego ale najpopularniejszym porównaniem na forach fotograficznych jest porównywanie do motoryzacji więc i mi od razu takie porównanie przyszło na myśl. Ile trwa przebieg w VW Polo? Nikt Ci tego nie odpowie. Na całość jest gwarancja, na niektóre części określa się przybliżony czas czy też kilometraż eksploatacji ale nikt nie zagwarantuje, że po wyjechaniu z fabryki samochód się nie zepsuje, podobnie jak po przejechaniu 10 000, 100 000 czy też 1 000 000 km. Nikt tego nie wie. Podobnie z aparatami. Nikt nie powie, że po zrobieniu 10, 1000, 10 000, 100 000 zdjęć aparat odmówi posłuszeństwa. Co prawda A230 jest dość "młodym" aparatem, poza tym w ogromie aparatów marki Sony jest pozycjonowany dość nisko (jako najprostszy aparat) więc nikt go nie wykorzystuje jako woła roboczego ale znam osoby, które aparatem A100 (czyli też nie aparat profi do zadań reporterskich) wykonali po 100 000 klatek i jeszcze dalej użytkują te sprzęty. Więc nie ma czegoś takiego jak możliwy przebieg, górna granica zrobionych zdjęć czy też gwarancja na ileś klatek. To prawda, że przy niektórych aparatach mówi się o żywotności migawki 100 000 zdjęć czy 150 000 ale to dotyczy raczej aparatów dla profesjonalistów. I zdarza się, że migawka padnie szybciej. W motoryzacji mówi się, że pasek klinowy powinno się zmieniać w zależności od modelu po ok 80 000 do 110 000 km. Ale nikt nie zapewni, że nie przejedziesz na tym pasku więcej km lub, że nagle nie zdarzy się ku-ku i pasek po 30 000 pęknie. Pasek powinien wytrzymać 80-100 000 km. A wszystko zależy od użytkowania. Podobnie zapis w instrukcji obsługi o zakresie temperatur w jakich aparat działa. Napisane jest tam 0 - 40 stopni. Czy to znaczy, że aparat przestanie działać przy niższych lub wyższych temperaturach?

Edit: Lajam szybszy. Znowu za dużo pisałem ;)