anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

"Zacinający" się autofokus A57.

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

"Zacinający" się autofokus A57.

Witam,

Poprosze Was o radę.

Zauwazyłem ostatnio, że "zacina" się autofokus w moim aparacie.

Objawy są następujące.

1. Ostrzy bez problemów. pokazuje pola tryb AUTO.

2. W pewnym momencie kwadracik ustawia się na środku obiektywu i nic...

    Mogę zmieniać ogniskową i nie ma reakcji.

3. Odblokowanie "odpięcie" obiektywu nawet bez zdejmowanie i ponowne zatrzasnięcie rozwiązuje problem.

 

Korystam z jednego obiektywu, bez wymiany i zbędnego zdejmowania.

Gdzie może być przyczyna pboblemu?

Do teraz wszystko rdziałało bez problemów.

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Trochę mało informacji i zbyt ogólnikowe.
W jakim trybie AF pracujesz: AF-S, AF-A, AF-C?
Jaki jest wybór obszaru AF: szeroki, lokalny, punktowy?
Czy gdy "zacina" Ci się AF to któryś z punktów zmienia kolor?
W jakich warunkach "zacina" Ci się AF: w każdych, przy małym kontraście, gdy jest ciemniej?
Czy powtórne naciśnięcie spustu do "połowy" coś powoduje czy koniecznie trzeba odpiąć obiektyw?
Czy zmiana obiektu, na który ostrzysz (czyli zmiana odległości ostrzenia) powoduje wznowienie pracy AF czy musisz wypiąć obiektyw?
Co pokazuje się w wizjerze w momencie "zablokowania" AF?
profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

AF-A - pojawia się problem

na AF-S - nie zauważyłem i na niego przełączyłem.

Obszar AF - szeroki.

Świeci cię punkt środkowy na zielono i nie reaguje na zmianę ogniskowej oraz na zmianę układu zdjęcia.

Aparat jakby się "zawiesza" inne kadrowanie nic nie pomaga.

Ponowne naciśnięcie spustu do połowy nie pomaga.

 

Problem występuje tylko przy lampie błyskowej:

- wspomaganie autofokusa włączone

- pomiar TTL

Lampa SONY HVL-F43AM

Przed chilą zresetowałem lampę i aparat do ustawień fabrycznych.

 

Co do jasności nie mam zdania, muszę potestować.

Co cielawe problem pojawił się po około roku korzystania z zestawu.

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

To jeszcze wypróbuj może tryb AF-C czy na nim się blokuje czy nie.

Czy dzieje się to też na wyborze obszaru punktowy lub lokalny? Gdy masz wybrany tryb lokalny i ostrzysz na któryś z bocznych punktów i AF-A to też blokuje? A czy przy AF-A i lokalnym ustawionym na środkowy punkt też się zawiesza?

Tryb AF-A to tryb, w którym aparat sam decyduje, którego trybu (czy AF-S czy AF-C) użyć, gdy zauważy ruch w kadrze przełącza na AF-C (continious), gdy w kadrze nie ma ruchu to powinien wybrać AF-S (single) i zablokować ostrość na wybranym polu AF. Jeżeli zaświeca się któryś punkt na zielono to aparat znalazł obiekt, ustawił na nim ostrość i zablokował ją do ponownego wciśnięcia przycisku spustu do połowy. Jeżeli nie zmieniłeś kadru to ponowne wciśnięcie spustu może nic nie powodować bo aparat nadal ostrzy na ten sam obiekt, na tą samą odległość. Zmiana ogniskowej też może nic nie powodować, bo punkt centralny, na który był ustawiony AF się nie zmienił i odległość do obiektu też się nie zmieniła.

Jeszcze takie pytania: czy wyłączenie aparatu i ponowne włączenie "odwiesza" aparat? Czy masz różne obiektywy i dzieje się to na wszystkich obiektywach? Czy próbowałeś ostrzyć za pomocą przycisku AF (na tylnej ściance obudowy). Jak masz ustawiony tryb "śledzenie wybranego obiektu"?

Przepraszam, że zadaje być może i oczywiste, i denerwujące pytania ale nie znam stopnia Twojego zaawansowania dotyczącego nastaw i pracy z aparatem. Z drugiej strony nie spotkałem się z tym, aby aparat "zawieszał" się tylko w trybie AF-A a w AF-C lub AF-S nie (choć nie wykluczam tego, wszystko jest możliwe, kiedyś musi być pierwszy raz). Dlatego jeszcze mam prośbę / radę: przetrzyj może styki obiektywu i body wacikiem delikatnie nasączonym spirytusem, może jest jakiś niekontakt.

profile.country.PL.title
Artur_Boguslawski
Użytkownik

Dziękuję,

1. Zresetowałem aparat i lampę do ustawień fabrycznych.

2. Ustawiłem ponownie AF-A.

3. Obszar AF na strefa - środkowa oraz testowałem AF szeroki.

4. Pomiar lampy na ADI (Obiektyw SAM 18-135, HVL-F43AM)

I powróciło do "normy" przy zmianie ogniskowej słychać jak "pracuje" lampa i zmienia pozycję żarnika.

AF - zaczyna prawidłowo ostrzyć. Pokazuje punkty, na które ostrzy. Nie ma przypadków braku złapania ostrości.

Ostrzenie ręczne AF (przyciskiem) też działa prawidłowo.

Zastanawiem się gdzie był problem.

 

Przed resetem ustawień do fabrycznych - wyłaczenie aparatu nie pomagało.

Pomagało tylko "odpięcie obiektywu" wystarczyło lekkie przekręcenie o 2-3mm bez zdejmowanie i ponowne zatrzaśnięcie.

 

Zastanawiam się jeszcze nad opcjami:

- POZIOM ZARYSU

- KOLOR ZARYSU

Na co one wpływają, szukam w necie i instrukcji niestwty nie znalazłem nic sensownego.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


Artur_Boguslawski napisali:

 

Zastanawiam się jeszcze nad opcjami:

- POZIOM ZARYSU

- KOLOR ZARYSU

Na co one wpływają, szukam w necie i instrukcji niestwty nie znalazłem nic sensownego.


Cześć!

 

Obie opcje, o których piszesz działają w trybie manualnym i bardzo ułatwiają ustawianie ostrości.

Może wróćmy do instrukcji gdzie jest to ładnie opisane:

 

Poziom zarysu w trybie ręcznego ustawiania ostrości (MF) pozwala na uwydatnienie określonym kolorem zarysu obszarów z ustawioną ostrością.
(Wysoki/Średni/Niski/WYŁ.)

 

Kolor zarysu - ustawianie koloru wykorzystywanego w przypadku funkcji uwydatniania zarysu.