anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony A77 II - jaka lampa ktora sie nie przegrzewa?

paul123-----
Użytkownik

Sony A77 II - jaka lampa ktora sie nie przegrzewa?

Mialem z A700 lampe Sony HVL-58. Obecnie do A77mk2 uzywam HVL f43m.

W obu lampach jest to samo ograniczenie - wylaczenie/zablokowanie flasza kiedy sie przegrzeje.

Denerwuje to strasznie a nie wiem jak jest u producentow niezaleznych z ktorymi nie mam doswiadczenia jesli chodzi o lampe wlasnie np metz czy sigma.

Mozecie cos polecic?

13 ODPOW. 13
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć!

 

Każda lampa się przegrzewa jeśli błyskamy często na pełnej mocy.

 

Pewnym rozwiązaniem może być zakup zewnętrznego zasilania lampy błyskowej, wówczas problem przegrzewania nie występuje tak szybko (ogniwa są poza lampą, a one też bardzo się grzeją).

 

Pozdrowienia!

paul123-----
Użytkownik

No nie... chodzi o funkcje "Overheat" ktora blokuje mi lampe.

Rozmawialem ze znajomym co ma canona i u nich nie ma takiej blokady/zabezpieczenia.

Nie chodzi mi o to ze lampa sie grzeje tylko zeby z tego powodu nie blokowano mi jej dzialania.

Cos mi sie zdaje ze Sony zbyt nadgorliwie wprowadzilo to zabezpieczenie dlatego szukam rozwiazania u innych producentow.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, Lajam w zasadzie napisał wszystko, to że takiej opcji nie ma w Canonie to nie oznacza, że lampa nie przestanie robić zdjęć. To zabezpieczenie jest po to żeby nie spalić lampy...zasilanie zewnętrzne wydłuża pracę, ale też może przez to dojść do sytuacji, że palnik zostanie spalony. A tak z innej bajki miałem 58 i trzeba było seriami tłuc na pełnej mocy żeby lampa się zagotowała, co fotografujesz, że lampa dostaje tak bardzo w kość?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja wiem o co Ci chodzi. W momencie gdy używasz zewnętrznego baterry packa a nie paluszków/ogniw w lampie, ten problem występuje znacznie rzadziej. Ciepło to nie tylko palnik - największym sprawcą przegrzania są tutaj ogniwa akumulatorowe w lampie, które grzeją się znacznie szybciej niż choćby baterie alkaliczne. I to nie jest tylko problem w lampach Sony, ale w każdej lampie - Nikona i Canona też.

 

Jak teraz patrzę, to HVL-43M nie ma wejścia do podłączenia zewnętrznego zasilania...:smileyrolleyes: trochę żenujące biorąc pod uwagę jej koszt. Pozostaje Ci więc albo HVL-60M, albo niezależni producenci, ale zwróć uwagę na możliwość właśnie zasilania zewnętrznego. 

 

 

 

paul123-----
Użytkownik

No nie moze byc tak ze w canonie nie ma takiego zabezpieczenia a w sonym jest. jesli tam nie ma to znaczy ze mozna tak zaprojektowac lampe by nie bylo takiego problemu. fotografuje w klubach nocnych, czesto przy wysokim suficie, bardzo duza ilosc zdjec z lampa, z blyskiem podbitym o 0.3 a nawet 0.7EV

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

no to ja ze swojej strony polecam coś pomiędzy lampą reporterską, a studyjną: genesis reporter 360 jest o wiele mocniejsza od zwykłych lamp, wygląda podobnie tylko jest wieksza, a akumulator jest na pasku więc nie gdzieje lampy dodatkowo (i można zamontować na stopce aparatu jak ktoś się nie boi ciężaru :wink: )

 

EDIT w sumie nie jest aż tak ciężka, niewiele więcej od 58 waży

paul123-----
Użytkownik

to jest lampa manualna, nie mam czasu zmianiac i pilnowac parametrow niemal w biegu. ta jaka mam w zupelnosci mi starczy, problemem jest tylko blokowanie sie jej z powodu przegrzania. cos dobrego z metza albo sigmy polecacie?

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

przychodzi mi do głowy tylko jeden model metza 76mz ale ona jest duża i ciężka... nie myślałeś może o tym żeby podnieść trochę iso w aparacie i przestać tłuc na pełnej mocy? 

 

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Tu raczej ciężko o kogoś, kto używa Metza czy Sigmy z nową stopką MI.

 

Poza tym, Twoim problemem są grzejące się akumulatory nie lampa. Zmień na HVL60M, zakup zewnętrzny battery pack i problem powinien zniknąć. 

 

Zastanawia mnie także jakie mogą być trudności z fotografowaniem w Manualu? To przecież banalna sprawa przy tak zaawansowanym aparacie jak A77II. Kompensujesz sobie czułością lub przesłoną (czas również, ale tu już w grę wchodzi efekt jaki chcesz uzyskać - rozmycie czy zamrożenie). Tutaj mógłbyś bez problemu używać manualnych lamp i kupić ich sobie nawet kilka w cenie HVL60M. Backup to podstawa przy fotografii na zlecenie (bo chyba tych zdjęć w klubach nie robisz za "wejście i piwo"?)

 

I kolejny raz napiszę, że w innych systemach problem przegrzewania również występuje. Nowoczesne lampy mają wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem bo chyba lepiej stracić możliwość błyskania na chwilę niż spalić kompletnie lampę.