anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony a7ii

profile.country.PL.title
Karol887
Nowicjusz

Sony a7ii

Witam,

Jako nowy użytkownik sony a7ii chciałbym zapytać, czy tego typu poprzeczne paski widoczne na zdjęciach w dużym powiększeniu są normalne? Dodam, że występują one na wszystkich zdjęciach nieważne jpg czy raw.Nowy obraz mapy bitowej (2)22.jpg

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
Mar_Jan
Użytkownik

Trochę mało precyzyjnie opisałeś te "paski", które Cię niepokoją.

Prawdopodobnie chodzi Ci o kolorowe przebarwienia istniejące wzdłuż białego paska poziomego, po obu jego stronach, tak jak to widać na powiększeniu tego fragmentu poniżej.

 

paski.JPG

 

Te przebarwienia to efekt aberracji chromatycznej, pojawiającej się na krawędziach pól obrazu silnie kontrastujących ze sobą. Tu masz biały pasek na tle praktycznie czerni. Jest to właściwość pochodząca od obiektywu, a konkretnie zależy od rodzaju szkieł użytych w obiektywie. Podobne efekty pojawiają się, gdy się np. fotografuje gałązki drzewa na tle jasnego nieba.

Można to próbować zmniejszyć w komputerowym programie do korekty zdjęć, lub jeśli ma taką wbudowaną korektę aparat fotograficzny. Ale warto sobie tym zajmować głowę, jeśli aberracje chromatyczne dają się zauważyć w widoku normalnym, bez specjalnego powiększania kadru. W każdym razie ja przyjąłem taką zasadę.

 

profile.country.PL.title
Karol887
Nowicjusz

Dziękuję za odpowiedź,
Dobrze wiedzieć, aczkolwiek chodziło o tą równą linię przechodzącą przez środek białego pola, którą podkreśliłem na zdjęciu poniżej czerwoną kreską. Dodam, że aparat był nowy, zakupiony w sklepie a matryca jest w stanie idealnym.Nowy obraz mapy bitowej (2)22.jpg

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Użytkownik

Najpierw opiszę, co ja widzę na załączonym zdjęciu. Otóż przez całe zdjęcie przechodzi biała linia, lekko ukośna w względem poziomu, na którą w jednej piątej od lewego końca nakłada się biała plamka szersza niż grubość linii.

Przypuszczam zatem, że pisząc o białym polu, piszesz o tej białej linii, na której środku (podkreślonym czerwoną linią) pojawia się coś, jakby kreska. Zaznaczyłem to na moim zdjęciu niebieskim prostokątem.

linia.png

Na samym środku kreska ta przechodząc przez białą linię widoczna jest, jako miejsce nieco ciemniejsze niż linia. I o to zapewne pytasz.

Warto zauważyć, że owa "podejrzana" kreska jest idealnie pozioma względem kadru. Jeżeli na innych zdjęciach, z innymi tematami, tego w tym samym miejscu kadru nie widać, to przyjąłbym, że być może wynika to z interferencji fali świetlnej w obszarze aberracji chromatycznej, a aparat dane z matrycy tak przetwarza.

 

Poobserwuj, czy taki element obrazu i w tym samym idealnie miejscu, powtarza się na innych zdjęciach. Jeżeli nie, to nie przejmowałbym się tym.

 

Zaznaczyć chciałem, że nie jestem fizykiem specjalizującym się w zjawiskach ruchu falowego, ale jako fotoamator tak właśnie bym podchodził do tematu, gdyby mnie się coś takiego przytrafiło. Może fachowcy będą mieli inne zdanie. Pozdrawiam.