anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony A7S III nie wspiera 25 kl/s w kodeku XAVC HS (h.265)

profile.country.PL.title
maciej_ur
Poszukiwacz

Sony A7S III nie wspiera 25 kl/s w kodeku XAVC HS (h.265)

Od niedawna jestem użytkownikiem Sony A7S III i ku mojemu zaskoczeniu, aparat ten pomimo dostępnego kodeka XAVC HS (h.265), na którym bardzo mi zależało, nie wspiera nagrywania w 25 kl/s przy wyborze tego kodeka.

Dostępne są jedynie nastepujące klatkarze: 24, 50, 60, 100, 120 kl/s. 

 

Według mnie jest to poważna wada tego modelu i istotne ograniczenie dla użytkowników nagrywających w systemie PAL. W specyfikacji aparatu oraz jego instrukcji nie ma wyraźnej wzmianki o tym, że kodek ten jest niedostępny dla 25 kl/s. Użytkownicy w systemie NTSC mają pełen zakres i mogą w pełni wykorzystywać to body.

 

Czy Sony planuje wypuścić aktualizację firmware, która usunie tę wadę? 

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

cytat ze strony Sony.pl dane techniczne aparatu...

"SYSTEM ZAPISU FILMU (XAVC HS 4K)3840 × 2160 (4:2:0, 10 bitów, NTSC) (w przybliżeniu): 120p (200 Mb/s), 60p (150 Mb/s / 75 Mb/s / 45 Mb/s), 24p (100 Mb/s / 50 Mb/s / 30 Mb/s); 3840 × 2160 (4:2:0, 10 bitów, PAL) (w przybliżeniu): 100p (200 Mb/s), 50p (150 Mb/s / 75 Mb/s / 45 Mb/s); 3840 × 2160 (4:2:2, 10 bitów, NTSC) (w przybliżeniu): 120p (280 Mb/s), 60p (200 Mb/s / 100 Mb/s), 24p (100 Mb/s / 50 Mb/s); 3840 × 2160 (4:2:2, 10 bitów, PAL) (w przybliżeniu): 100p (280 Mb/s), 50p (200 Mb/s / 100 Mb/s)* Szczegóły dotyczące liczby klatek na sekundę"

 

 

profile.country.PL.title
maciej_ur
Poszukiwacz

Rzeczywiście na stronie sony.pl w pełnych danych technicznych i charakterystyce dla tego modelu jest wskazana informacja na temat zapisu w formacie XAVC HS 4K i nie ma tam wymienionych 25 kl/s w systemie PAL.

 

Uważam jednak to za ogromne ograniczenie i dużą wadę tego modelu. Brak podstawowego klatkażu w systemie PAL dla najlepszego kodeka pod względem jakości obrazu i wielkości plików pozbawiony jest sensu i jakiegokolwiek uzasadnienia.

 

Czy ktoś orientuje się może, czy Sony planuje wypuścić aktualizację w tym zakresie? Wiele osób zgłasza ten problem na różnych forach oraz w komentarzach pod filmami na YT, które omawiają ten problem.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

a7mk3 jest możliwość zmiany z ntsc na pal menu-ustawienia-selektor ntsc/pal i zatwierdź nie wiem, czy to pomoże, ale warto spróbować.

Tagi (1)
profile.country.PL.title
maciej_ur
Poszukiwacz

Mam świadomość, że w a7smk3 jest możliwość zmiany z NTSC na PAL. Chodziło mi o to, że brak możliwości nagrywania w 25 kl/s w systemie PAL przy wybranym kodeku XAVC HS (h.265) jest ogromnym niedopatrzeniem/wadą modelu Sony A7S III.

 

Kodek XAVC HS (h.265) zapewnia lepszą jakość obrazu przy jednocześnie mniejszych plikach niż pozostałe kodeki w tym modelu. A przy obecnych MacBookach z M1 jest także dużo przystępniejszy w postprodukcji.

 

Próbuję ustalić, dlaczego Sony nie podejmuje działań w kierunku usunięcia tego problemu, szczególnie gdy jest on powszechnie znany i podnoszony przez wielu użytkowników tego modelu, którzy nagrywają w systemie PAL.

profile.country.PL.title
maciej_ur
Poszukiwacz

Dodam jeszcze dla osób, które mogą nie wiedzieć o co cały ten temat, że kodek H.265 jest nowszą wersją kodeka H.264, która zapewnia najwyższą jakość obrazu, przy jednoczesnej redukcji ilości zapisu danych o 50% (niektórzy podają nawet do 80% zaoszczędzonego miejsca na karcie pamięci).