anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

używanie obiektywów innych marek

profile.country.PL.title
marnykot
Nowicjusz

używanie obiektywów innych marek

Dzień dobry,

mam w planach przenieść się z lustrzanki Canona, na Sony a7. Chciałam wiedzieć, czy istnieje możliwość korzystania z obiektywów Canona (nawet bez przeniesienia elektroniki) przy tym bezlusterkowcu, bez dopłacania kilku stów za przejściówki?

Plus jak się sprawa ma z szkłami od analogów? Póki co korzystam z Heliosa 44-m4, z przejściówką na canona i mam zamiar inwestować w inne manualne obiektywy. Słyszałam, że z niektórymi bezlusterkowcami można ich używać bez adaptera. 

Zaznaczam, że nie zależy mi na autofocusie. 
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź :slight_smile: 

14 ODPOW. 14
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Każdy producent stosuje swoje mocowanie, swój sposób zapięcia obiektywów (tzw. bagnet) jak również komunikację z obiektywami. Dlatego bez przejściówki nie da się podpiąć obiektywu dedykowanego jednemu systemowi do innego.

W zależności od możliwości danej przejściówki jej koszt jest różny. Najdroższe są oczywiście umożliwiające pełną współpracę pomiędzy obiektywem a body. Ale są również tanie przejściówki np. umożliwiające podpięcie obiektywów "gwintowych" - M42 czy M39 do korpusu bezlusterkowca Sony. Z niektórymi obiewktywami sprawa jest trochę bardziej skomplikowana ponieważ ich przysłona jest sterowana z poziomu body (nie mają pierścienia przysłony na obudowie). Wtedy przejściówka musi mieć troszkę inną konstrukcję i umożliwiać zmianę przysłony z poziomu przejściówki (tam jest zamontowany pierscień, który poprzez układ dźwigien porusza popychacz obiektywu aby otworzyć lub przymknąć przysłonę). Jeżeli się nie mylę to w Canonie przysłona jest sterowana elektrycznie więc przejściówka musi mieć jeszcze inną konstrukcję aby umożliwić sterowanie przysłoną. Oczywiście znalazłem najprostrze adaptery bez elektroniki ale one umożliwiają pracę tylko przy otwartej przysłonie. Najdroższe są przejściówki umożliwiające pełną współpracę pomiędzy szkłem a body (przysłona, AF, pomiar światła i podgląd przy otwartej przysłonie itp).

Acha, do bezlusterkowców Sony można podpiąć praktycznie wszystkie szkła dostępne na rynku. Oczywiście szkła od urządzeń z mniejszymi matrycami (kamery przemysłowe, kamery filmowe) podpięte do body FF mogą powodować winietowanie ale ostry obraz da się uzyskać.

profile.country.PL.title
marian925
Poszukiwacz

Książkowy przyklad odpowiedzi bez zawartej w niej informacji. Ogólniki z ktorych nic nie wynika. Autor zapytania używa już Heliosa, więc taka wiedzę jak tu została wyłuszczona tamten pan zapewne posiada. Pytanie było o konkrety, a tu ni hu hu. Sam chętnie dowiedzial bym się w tym temacie coś konkretnego, bo ta moja alfa 700 szumi tam gdzie canon kolegi dopiero się rozgrzewa. Wlaśnie interesuje mnie przesiadka na te reklamowane bezlusterkowce, ale takie z stabilizacją w korpusie, bo wiadomo że w obiektywach ktore posiadam nie ma czegoś takiego i czy jest sens, bo obiektywy które posiadam są duże i ciężkie (dość dobre prawdziwe szkla) i czy przez redukcję uzyskają odpowiednią szybkość w ustawianiu ostrości i ogólnie w reagowaniu. Pozdrawiam...

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


@marian925  napisał(a):

Książkowy przyklad odpowiedzi bez zawartej w niej informacji. Ogólniki z ktorych nic nie wynika. [...] Pytanie było o konkrety, a tu ni hu hu. 


Konkret padł. O tutaj: "do bezlusterkowców Sony można podpiąć praktycznie wszystkie szkła dostępne na rynku."

 

Czy konkretem byłoby wymienianie np. całej gamy obiektywów z mocowaniem Canon EF? Albo Nikon F?

O jakości współpracy poszczególnych obiektywów decydują konkretne przejściówki. 
Niektóre obiektywy np. Canona lepiej działają z przejściówką Metabones czy Commlite, a niektóre z Sigmą MC-11.

Ale jeśli chcesz szczegółów, napisz jakie obiektywy zamierzasz używać z bezlusterkowcem. Bo "duże i ciężkie" to mało precyzyjny opis.

profile.country.PL.title
marian925
Poszukiwacz

Dzięki, to już jest trop którym mogę podążyć. Nie miałem pojęcia że istnieją takie niuanse. Na razie będę śledził wypoqwiedzi i wyciągał wnioski. Mam obawy co do szumow, więc chyba ewentualnie zdecyduję się na tak zwaną pełną klatkę, kiedyś mawiano format małoobrazkowy a co poniżej to mikro i chyba było lepiej, ale pelna klatka jak to brzmi, he he. Pozdrawiam...

profile.country.PL.title
marian925
Poszukiwacz

 Sigma Zum 75-200mm 2.8-3.5

Minolta Soligor 28-200 3.5-5.6

Tokina 11-16 2.8

DT 18-55 3.5-5.6 plastik, ale dziwnie ostry

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Podałeś listę obiektywów tyle że sigma była z różnymi mocowaniami to samo jeśli chodzi o tokinę. Generalnie jak szkła z bagnetu A, to la-ea4, dodam że tokina i 18-55, to obiektywy pod aps-c i a7 będzie działać w cropie.

profile.country.PL.title
ludwich
Poszukiwacz

Witam

Podepnę się pod temat. Też myślę o zamianie systemu z Canona jednak mnie bardzo interesuje AF ponieważ chce robić zdjęcia sportowe. Mam obiektyw Canon 70-200 2.8. Który adapter da mi w pełni wykorzystanie tego szkła?Ewentualnie pytanie jak na Sony A7III działa nowszy Tamron 70-200 2.8 i czy zapowiadana nowa Sigma 70-200 2.8 da mi w pełni satysfakcję?

profile.country.PL.title
marian925
Poszukiwacz

Witam, przepraszam że wchodzę między itd. Zainteresowało mnie zapytanie o obiektyw Sigmy do Sony 7 i przypadkiem wiem na temat  obiektywu Canon który dzisiaj kupił kolega na Allegro, chodzi o 16-35mm 2,8. Właściciel poprzedni wlaśnie przechodzi na Sony (chyba to zawodowiec) i właśnie rozmawiając z kolegą przez telefon, stwierdził że niezbyt kombinacja poprzez przejściówkę satysfakcjonowała by go (zapewne chodzi o szybkość reakcji i celność), dlatego sprzedaje oprucz body również obiektywy, tak  powiedzial. Wiem że o Sigmę chodzi, ale może być podobnie.

profile.country.PL.title
marian925
Poszukiwacz

Myślałem o 6000 i pochodne (mam nadzieję że nie pomyliłem numerów).