anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Cyber-shot RX10 - filtry efektowe

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Cyber-shot RX10 - filtry efektowe

Cześć,

 

Założyłem ten wątek ponieważ ostatnio dostawałem pytania dotyczące działania filtrów efektowych w aparatach Sony. Dzięki uprzejmości  firmy Sony Polska, miałem możliwość przez kilka dni przetestować RX10, genialny aparat, ale o tym w innym temacie :wink:

 

Do rzeczy, Sony od jakiegoś czasu daje możliwość korzystania z filtrów efektowych w swoich aparatach z wymiennymi obiektywami jak i w aparatach cybershot.

W RX10 mamy do dyspozycji:

 

WYŁ. (ustawienie domyślne):
Wyłącza funkcję [Efekt wizualny].
off.jpg
Aparat zabawka
Tworzy efekt zdjęcia z aparatu zabawki z ciemniejszymi narożnikami i wyrazistymi barwami.
- norm
toy norm.jpg
- cool
toy cool.jpg
- warm
toy warm.jpg
- green
toy G.jpg
- magenta
toy M.jpg
Kolor pop
Pozwala uzyskać żywe barwy dzięki uwydatnieniu odcieni kolorów.
pop.jpg
Posteryzacja
Pozwala uzyskać obraz o silnym kontraście i abstrakcyjnym wyglądzie dzięki mocnemu uwydatnieniu kolorów podstawowych albo zastosowaniu trybu czarno-białego.
- kolor
pasteryzacja kolor.jpg
- b/w
pasteryzacja bw.jpg
Zdjęcie retro
Pozwala uzyskać wrażenie starego zdjęcia dzięki zastosowaniu odcieni sepii i przygaszonego kontrastu.
retro.jpg
High-key: Miękki
Pozwala uzyskać obraz o określonej atmosferze: jasny, przezroczysty, eteryczny, delikatny, miękki.
high key.jpg
Kolor częściowy
Pozwala uzyskać obraz z zachowanym określonym kolorem i pozostałymi barwami przekształconymi w czerń i biel.
- czerwony
kolor czesciowy R.jpg
- zielony
kolor czesciowy G.jpg
- niebieski
kolor czesciowy B.jpg
- żółty
kolor czesciowy Y.jpg
Cz.-b. duży kontrast
Pozwala uzyskać obraz o wysokim kontraście w trybie czarno-białym.
hc bw.jpg
Miękka ostrość
Pozwala uzyskać obraz z efektem wypełnienia miękkim światłem.
- low
miękka ostrość low.jpg
- medium
miękka ostrość medium.jpg
- high
miekka ostrość high.jpg
Malowidło HDR
Pozwala uzyskać wrażenie malowanego obrazu poprzez uwydatnienie kolorów i szczegółów.
- low
malowidło hdr low.jpg
- medium
malowidło hdr medium.jpg
- high

 malowidło hdr high.jpg

Cz-b o bogatej grad.
Pozwala uzyskać obraz w trybie czarno-białym z bogatą gradacją i wiernym oddaniem szczegółów.
bw o bogatej gradacji.jpg
Miniatura
Pozwala uzyskać obraz z wyraźnym uwydatnieniem obiektu i znaczącym rozmyciem tła. Ten efekt często występuje na ujęciach miniaturowych modeli.
miniatura.jpg
Akwarela
Pozwala wykonać obraz z efektami rozmycia konturów i kolorów, upodobniającymi go do obrazu namalowanego akwarelami.
akwarela.jpg
Ilustracja
Pozwala uzyskać obraz podobny do ilustracji poprzez podkreślenie konturów.
- low
ilustracja low.jpg
- medium
ilustracja medium.jpg
- high

 ilustracja high.jpg

 

 

 

3 ODPOW. 3
xrobak
Poszukiwacz

Bardzo fajna prezentacja. Mam starszego NEX-a 5 z dużo mniejszymi możliwościami jeśli chodzi o efekty, a nauczyłem się je często wykorzystywać - teraz widze ile tracę w stosunku do tego co zaprezentował Pan w artykule, trzeba pomyśleć o nowym sprzęcie :wink:

Swoją droga polecam korzystanie z efektów każdemu amatorowi takiemu jak ja. Przy niewprawnej technice fotografa, filtry uatrakcyjniają zdjęcia i mam wrażenie, że mniej nadaje się do odrzutu.

 

Z opisu wywniskowałem, że funkcja High-key ma kilka wariantów, natomiast przykładowe zdjęcie jest tylko dla jednego. Jest szansa na poszerzenie prezentacji?

W praktyce często korzystam z efektu HCBW - mocnego kontrastu czarno-białego. Efekt jest najlepszy przy dobrym oświetleniu (choć trzeba uważać na ostre światło) i występowaniu w kadrze elementów rzucających cienie. Mam wrażenie, że w zdjęciu w prezentacji nie udało się osiągnąć tego efektu "wow" jaki rzeczywiście daje ten efekt. Ciekaw jestem również zestawienia HCBW z Rich BW w takich samych warunkach. W prezentacji nie dostrzegam dużej różnicy, a spodziewałbym się właśnie tego dużego ziarna w drugim wypadku.

 

To tyle na temat moich uwag.

Przepraszam jeśli język którego użyłem w wypowiedzi wydaje się śmieszny i nieprecyzyjny, ale jak już wspomniałem w zakresie fotografii jestem amatorem i daleko mi do stwierdzenia "że się znam".

Pozdrawiam!

 

xrobak
Poszukiwacz

W poprzednim poście zapomniałem się jeszcze zapytać o efekt z częsciowymi kolorami. Zwróciło moją uwagę to, że w przypadku koloru zielonego, widoczne są różne odcienie - od jasnego po ciemny i rzeczywiście są one zróżnicowane. W pozostałych przypadkach wyświetlany jest właściwie jeden kolor. Kiedy sam korzystałem z tych efektów, aparat rzeczywiście bardzo wybiórczo obchodził się z kolorami i mam wrażenie, że właśnie nie radził sobie najlepiej z odcieniami. Zakładam, że dużo zależy od konkretnego kadru i warunków oświetlenia, ale może testował Pan ten efekt na innym przykładzie?

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

 

 

A więc po kolei :slight_smile:

 

Funkcja highkey nie ma kilku wariantów, generalnie po za efektem miniatury, który ma 7 ustawień (auto, 3 pozycje w pionie i 3 w poziomie) wszystkie pozostałe efekty są wstawione we wszystkich wariantach.

 

HCBW od RichBW różni się tym, że w pierwszym wypadku aparat bardzo podbija kontrast a w drugim wypadku wykonuje 3 zdjęcia o różnym naświetleniu tak by zdjęcie finalne miało jak największą rozpiętość tonalną i przejście od czerni przez szarości do bieli było jak najbardziej płynne (miało dużą gradację).

 

Jeśli chodzi o selektywny kolor to efekt odcieni jest spowodowany tym, że na grafitti nakłada się kolor zielony z żółtym.

 

Nie mam niestety więcej przykładów użycia filtrów efektowych.