anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Cyber-shot RX100M2 - mini test cz.1

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cyber-shot RX100M2 - mini test cz.1

Cześć!

 

Założyłem ten wątek bowiem od kilku dni mam przyjemność testowania aparatu RX100M2.

Aparat otrzymałem dzięki uprzejmości firmy Sony Polska, za co dziękuję.

 

DSC01237.jpg

 

Konstrukcja nie jest dla mnie jakąś specjalną tajemnicą - jeśli ktoś nie czytał, to zapraszam do mojej recenzji RX100 http://community.sony.pl/t5/Aparaty-Cyber-shot/RX100-wra%C5%BCenia-po-d%C5%82u%C5%BCszej-przygodzie-...

 

Odświeżona wersja RX100, oznaczona jako M2 (mark2) do złudzenia przypomina swojego poprzednika. Ale jednak jeśli przykrzymy się uważniej to zobaczymy drobne różnice...:smileywink:

 

DSC00024.jpg

 

Przede wszystkim widzimy stopkę Multi Interface (MI) i nieco grubszy ekran...a więc Sony posłuchało Użytkowników i dało dokładnie to, czego brakowało w RX100.

 

Możemy teraz korzystać z zewnętrznych lamp błyskowych co przekłada się na znacznie lepsze efekty zdjęciowe niż te przy użyciu lampy wbudowanej. Oczywiście optymalnym rozmiarem  dla takiego małego aparatu będzie lampa HVL-20M, ale nie ma problemu z zamontowaniem flagowej lampy HVL-60M (tylko powstaje wtedy problem za co trzymać taką konstrukcję :slight_smile: )

 

Stopka MI:

DSC01220.jpg

 

Stopka MI to jednak nie tylko możliwość stosowania zewnętrznych lamp błyskowych. Mamy szereg akcesoriów, które możemy tu zamontować (jak choćby obłędny wizjer elektroniczny FDA-EV1MK, czy znakomity mikrofon kierunkowy Sony ECM-XYST1M).

 

Wspomniałem także o ekranie - otóż w wersji M2, ekran jest uchylny! To jest ogromy plus dla Sony. Nie trzeba już kombinować podczas kadrowania z żabiej perspektywy - odchylamy ekran i można wygodnie komponować kadr!

 

DSC01244.jpg 

 

Zmiany dotknęły także port HDMI, a dokładnie jego lokalizację. Poprzednio umieszczony był dość niefortunnie od spodu aparatu, teraz jest z boku przez co aparat ZNACZNIE wygodniej podłącza się do choćby TV. Tuż obok gniazda HDMI znajdziemy port Multi służący do ładowania i stosowania dodatkowych akcesoriów (jak np. przewodowy pilot zdalnego wyzwalania).

DSC01215.jpg

 

 

RX100M2 jest cięższy niż poprzednik. Dla kogoś, kto używał wcześniejszej wersji, różnica jest odczuwalna natychmiast. Nie jest to dużo, ale jest to naprawdę odczuwalne. Obudowa oczywiście jakościowo jest tak samo  dobra jak w pierwszej wersji. Ja bym pokusił się nawet o stwierdzenie, że jest znacznie ładniejsza. Poprawiono bowiem tą naklejkę z logo ZEISS, która nie przystawała do takiego wykonania aparatu. Teraz znaczek ZEISS jest w zasadzie integralną częścią aparatu. (rozumiem, że dla pewnych osób sprawa naklejki ma trzeciorzędne znaczenie, ale dla estetów na pewno ma.)

DSC01223.jpg

 

Na obudowie pojawiły się dwa znaczki/logo: NFC i WiFi. Dokładne ich omówienie nastąpi w kolejnych częściach mini-testu.

 

Zmiany widziane gołym okiem to jednak nie wszystko. 

RX100M2 otrzymał nową matrycę.

 

DSC01247.jpg

 

Rozmiar i rozdzielczość matrycy nie uległy zmianie (czyli 1'' i 20,2 megapiksela), ale za to osiągi (szczególnie na wyższych czułościach) są jeszcze lepsze niż w pierwszej wersji RX100!

 

Już wkrótce wrzucę zdjęcia przykładowe, a na razie mój jamnik.

 

Zdjęcie powinno mieć dane EXIF, ale dla pewności podaję:

 

Tryb A 

Czas 1/250s

przysłona f/1.8

ogniskowa 10,4mm (ekwiwalent 28mm)

ISO 3200

 

 

DSC00509.jpg

Tagi (2)
20 ODPOW. 20
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


pablos110476 napisali:
Hej hej,

Dzięki za info,
Czyli rozumiem że w Twoim przypadku nie było możliwości wymiany na nowy czy po prostu nie chciałeś się szarpać?

Pozdrawiam
Paweł





O ile korzystamy z gwarancji producenta i istnieje możliwość naprawy, wymiana jest rzadkością.

Pozdrowienia :slight_smile: 

 

 

 

 

pablos110476
Poszukiwacz

hej hej,

 

powiedz prosze bo z tego co piszesz wnioskuje że miałeś wymieniany blok optyczny dwa razy?

w moim przypadku jest zamówiony blok optyczny w sontronic i czeka na części,

jesli możesz to napisz prosze na *****@******* 

pozdrawiam,

paweł

 

Powód edycji: Post zawierał prywatny adres e-mail, co jest sprzeczne z zasadami forum. Polecam korzystanie z opcji Wiadomości prywatne, któa jest dostępna na forum.

profile.country.PL.title
Polit2
Poszukiwacz

A ja mam inny problem. Na ok. 5 podłaczeń aparatu do ładowania kaumulatora, raz lub dwa nie zapala sie dioda ładowania. Nie wiem czy tylko sie nie zapala czy też faktycznie nie ładuje. Jak odłacze kabel od aparatu i podłacze ponownie dioda zapala się. Aparat ma dopiero 3 dni od zakupu w sklepie.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

cześć, próbowałeś ładować podłączając aparat do komputera, albo zmieniałeś kabel usb? Możliwe że łądowarka albo kabel są uszkodzone i tak się dzieje.

profile.country.PL.title
Polit2
Poszukiwacz

Problem najprawdopodobniej się wyjaśnił. Dioda ładowania niekiedy nie zapala się, gdy podłączam złączę mikroUSB będące jużz pod napięciem. Gdy robię odwrotnie czyli wpierw podłączam złączę do aparatu a później wtyczkę do kontaktu taki problem nie wystąpił ani razu. Teoretycznie powinno sie robić tak jak w pierwszym przypadku aby transformator "zdążył " idealnie ustabilizować prąd wyjściowy na złączu mikro USB co zabezpiecza obwody aparatu przed ewentualnymi przepięciami. Ale faktem jest, że instrukcja zaleca kolejność drugą, czyli wpierw podłączenie aparatu a dopiero potem wtyczka do kontaktu. Wydaje sie, że poprzednio występujący problem można wyjaśnić tym, iż w przypadku podłączania złącza mikro USB będącego już pod napięciem nie wszystkie styki łapią jednocześnie kontakt, co może mieć znaczenie dla procesora, który w tej sytuacji głupieje i nie robi nic. W innych markach aparatów czy telefonów komórkowych nie spotkałem się z takim zjawiskiem, i zawsze podłączenie do kontaktu w ścianie wykonywałem w pierwszej kolejności, zgodnie z instrukcjami obsługi tamtych urządzeń. Ale jeżeli instrukcja Sony zaleca odwrotnie to pewnie tak jest korzystniej w przypadku tego sprzętu.

profile.country.PL.title
werk51
Poszukiwacz

Być może,że jset to produkt już wadliwy i wszelkie naprawy i poprawiania nic tu nie zmienią.

Także z biegiem czasu należałoby się go wymienić na nowy.

Yellow_Fox
Poszukiwacz

Mam prozaiczne pytanie ale w temaci ustawień Rx100 mam ustawione: focus mode : Single shooting.  Smile/ face detect.  : Off, Steady shot : Off.  Krótko to jest poprawnie? Jakoś zauważyłem ze aparat nie ostrzy tak jak był na początku ustawiony.

jesli mógłbyś polecić poprawne ustawienia podstawowych ustawien aparatu to będę wdzięczny.

 

z góry dziekuje

yellow

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


Yellow_Fox napisali:

Mam prozaiczne pytanie ale w temaci ustawień Rx100 mam ustawione: focus mode : Single shooting.  Smile/ face detect.  : Off, Steady shot : Off.  Krótko to jest poprawnie? Jakoś zauważyłem ze aparat nie ostrzy tak jak był na początku ustawiony.

jesli mógłbyś polecić poprawne ustawienia podstawowych ustawien aparatu to będę wdzięczny.

 

z góry dziekuje

yellow


Cześć!

 

Steady Shot powinien być zawsze włączony (wyłączasz tylko kiedy aparat jest na statywie). 

 

Jesli coś pozmieniałeś i nie wiesz co i jak dalej, możesz wykonać reset aparatu do ustawień fabrycznych.

 

Pozdrawiam!

Yellow_Fox
Poszukiwacz

Dzięki za ta podpowiedz. W zasadzie chciałem poznać które ustawienia wpływają w reallu na precyzyjne ustawienie ostrości. Stąd moje pytanie. Można wrócić do ust. Farbrycznych choć nie mieszałem aż tak.

jesli mógłbyś polecić właściwe ustawiena pod kontem precyzyjnego ostrzenia na rx100 to będę wdzięczny. Oczywiście ze swojego punku widzenia.

dzieki

 

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Hej, 

 

Ja ustawiałem zazwyczaj tryb A, tryb AF-S, Strefa AF - pojedynczy czujnik (elastyczny punktowy), pomiar światła centralnie ważony, Auto ISO. Na kółku z przodu korekcja ekspozycji.

 

Opisz może szerzej na czym polega problem z ustawianiem ostrości. Może jakieś zdjęcie przykładowe?

 

Pozdrowienia! :wink: