anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

DRO/HDR w HX90

moniuch
Nowicjusz

DRO/HDR w HX90

Witam (to mój pierwszy post tutaj)

W wielu aspektach jestem bardzo zadowolony z mojego HX90V, jednak na pewno jedna rzecz mnie rozczarowała - tryby DRO i HDR.

W trybie DRO - niezależnie od ustawienia liczby ekspozycji (EV) - dostaję zawsze jedno zdjęcie, jednak nie widze różnicy wobec zdjęcia "neutralnego" (= z wyłączonym DRO) tego samego ujęcia zrobionego w tych samych warunkach.

W trybie HDR - też niezależnie od ustawienia liczby ekspozycji (EV) - dostaję zawsze dwa zdjęcia (aparat pokazuje także komunikat Processing Image, Please wait), jednak efekt jest dość kiepski. Zanim zacznę się rozwodzić dlaczego wątpię w skuteczność tego trybu - chciałbym zrozumieć czym są te 2 zdjęcia: czy pierwsze to jest zdjęcie neutralne (0 EV) a drugie to zdjęcie po złożeniu wszystkich ekspozycji?

 

Próby z DRO/HDR robiłem w trybie "P" (jeden z nielicznych w którym ta funkcja jest aktywna).

Będę wdzięczny za objasnienie mnie w tym temacie, jako że manual jest dość powściągliwy.

 

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć!

 

W ustawieniach DRO nie ustawiasz liczby ekspozycji (EV) tylko poziom optymalizacji jasności od poziomu  Lv1 do Lv5.

 

Efekt działania DRO widoczny jest w scenach o większym kontraście - spróbuj zrobić zdjęcie np. jakiegoś drzewa/budynku oświetlonego promieniami słonecznymi tak, aby w kadrze był również obszar cienia. Wykonaj zdjęcia najlepiej z tej samej pozycji i przy różnych poziomach DRO - powinieneś dostrzec różnicę właśnie w obszarach cienia.

 

Co do HDR - masz rację. Otrzymujesz dwa zdjęcia,  z czego rejestrowane jest jedno zdjęcie z właściwą ekspozycją i jedno zdjęcie jako "składak" 3 klatek wykonanych w ustawionych wcześniej odstępach EV. Na przykład, po ustawieniu wartości ekspozycji 2,0 EV,  zostaną utworzone trzy obrazy z następującymi poziomami ekspozycji: –1,0 EV, z prawidłową ekspozycją i +1,0 EV. Aparat łączy te zdjęcia w jedno automatycznie.

 

Co do trybu w których możesz używać DRO/HDR, musisz mieć na uwadze następujące kwestie:

  • Funkcja [Auto HDR] nie jest dostępna w następujących trybach rejestrowania obrazu.
    • [Inteligentna auto]
    • [Lepsza automatyka]
    • [iRozległa panorama]
    • [Wybór sceny]
  • Opcja [DRO/Auto HDR] ma stałą wartość [WYŁ.], gdy tryb fotografowania to [iRozległa panorama] lub gdy używana jest funkcja [Wieloklatk. red. sz.]lub [Efekt wizualny].
  • Po wybraniu poniższych trybów [Wybór sceny], w pozycji [DRO/Auto HDR] na stałe ustawiona jest opcja [WYŁ.].
    • [Zachód słońca]
    • [Nocny widok]
    • [Nocny portret]
    • [Z ręki o zmierzchu]
    • [Korekcja drgań]
    • [Fajerwerki]
    Po wybraniu innych trybów [Wybór sceny] niż powyższe, ustawienie to ma stałą wartość [Optymalizator D-Range: Auto.].
  • Gdy zostanie wybrana opcja [Wieloklatk. red. sz.], nie można ustawić opcji [Auto HDR].
  • Korzystając z funkcji [Efekt wizualny], nie można wybrać funkcji [Auto HDR].
  • Nie można rozpocząć wykonywania następnego zdjęcia, dopóki nie zakończy się przetwarzanie bieżącego zdjęcia.
  • Uzyskanie pożądanego efektu może nie być możliwe ze względu na różnice luminancji obiektu i warunki otoczenia.
  • Gdy używana jest lampa błyskowa, funkcja ta ma niewielki skutek.
  • Gdy kontrast sceny jest niski lub gdy występują silne drgania urządzenia albo obiekt jest rozmyty, uzyskanie obrazu HDR dobrej jakości może nie być możliwe. Na zarejestrowanym obrazie zostanie wyświetlona ikona  sygnalizująca wykrycie rozmycia obrazu przez aparat.
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj Lajam bardzo dobrze wszystko opisał zerknij jeszcze tutaj https://community.sony.pl/t5/aparaty-cyber-shot/aparat-na-wakacje/m-p/2338826#M4096 wstawiłem zdjęcia tego samego motywu z różnymi ustawieniami dro i hdr :slight_smile: