anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

DSC-WX200 dziwne kółko na środku zdjęcia

ROZWIĄZANE
profile.country.pl_PL.title
sawanna
Poszukiwacz

DSC-WX200 dziwne kółko na środku zdjęcia

Dostałam w prezencie w/w aparat bo potrzebowałam małego aparatu do ręki, którym mogę zrobić wszędzie i szybko zdjęcie. I w zasadzie jestem z niego zadowolona - jednak mam problem... Na niektórych zdjęciach na środku widoczne jest kółko... wygląda jakby odbicie światła w obiektywie??? Nie wiem co mam o tym myśleć...czy jest to jakaś wada w aparacie?-s0.zmniejszacz.pl-DSC01513_zmniejszacz-pl_230654.jpg

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj, na obu zdjęciach mamy do czynienia z flarą/blikiem od obiektywu. 

 

Taki już niestety urok tego typu konstrukcji.

Mnie zdarza się w pewnych warunkach łapać podobne flary/bliki - mam QX10 - a to jest dokładnie ta sama optyka co w WX200. Czasem wystarczy minimalna zmiana kąta aparatu lub przysłonięcie ręką obiektywu od strony światła żeby to kółko zniknęło. (oczywiście przysłonić tak, żeby ręka nie była widoczna w kadrze).

 

Pozdrawiam :slight_smile:

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

8 ODPOW. 8
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Droga Aniu, wpatruję się przez lupę w monitor i żadnego kółka nie mogę dostrzec.

Po prostu zdjęcie jest za małe...

 

Ale mogę Ci napisać, jak mogą powstać takie zjawiska. 

Jeśli fotografujesz tak, że słońce (lub inne jasne źródło światła) znajduje się z przodu aparatu (nawet jeśli nie ma go w kadrze), to powstają odbicia na powierzchniach soczewek wewnątrz obiektywu, co może skutkować różnymi efektami świetlnymi na zdjęciu. W szczególnym przypadko może to być kółko.

Natomiast, jeśli kółko, o którym piszesz pojawiasię zawsze w tym samym miejscu i niezależnie od oświetlenia fotografowanej sceny, to może być jakaś wada, wymagająca serwisu (np. coś się przykleiło do matrycy światłoczułej - np. paproszek).

 

Pozdrawiam

 

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
sawanna
Poszukiwacz

Dziękuję za szybką odpowiedź... No zaskoczyłeś mnie tym, że nie widzisz tego kółka na środku... ale może to już moje oczy tak szwankują i jestem przewrażliwiona bo prawie na każdym zdjęciu, na środku widzę takie właśnie kółeczko, lekko fioletowe...:smileyconfused:

Tak właśnie myślałam, że może to być efektem odbicia światła... bo kolor taki trochę jak soczewka w tym aparacie... no i nie na każdym zdjęciu, ale zbija mnie z tropu to, że właśnie pokazuje się zawsze w jednym miejscu - na środku...

Postaram się wkleić jeszcze jedno zdjęcie...

Pomniejszone na forum.jpg

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj, na obu zdjęciach mamy do czynienia z flarą/blikiem od obiektywu. 

 

Taki już niestety urok tego typu konstrukcji.

Mnie zdarza się w pewnych warunkach łapać podobne flary/bliki - mam QX10 - a to jest dokładnie ta sama optyka co w WX200. Czasem wystarczy minimalna zmiana kąta aparatu lub przysłonięcie ręką obiektywu od strony światła żeby to kółko zniknęło. (oczywiście przysłonić tak, żeby ręka nie była widoczna w kadrze).

 

Pozdrawiam :slight_smile:

profile.country.pl_PL.title
sawanna
Poszukiwacz

Dziękuję! Postaram się pamietać o przysłanianiu obiektywu.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Tak, na drugim zdjęciu widać wyraźnie (teraz i na pierwszym zobaczyłem - do przeglądarki mam monitor przyciemniony, po przełączeniu w tryb rgb - widać wyraźnie).

 

Moim zdaniem to ewidentna flara od słońca odbitego wewnątrz obiektywu. Tak, jak radzi Lajam - powinno być to widoczne również na podglądzie w trakcie robienia zdjęcia - wystarczy lekko się przesunąć, by flara zniknęła, albo przysłonić dłonią - tak, by cień padał na przednią soczewkę - powinno pomóc.

Sprawdź jeszcze, czy masz czystą przednią soczewkę - czy nie ma tam śladu np po zaschniętej kropli wody.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik

Ja osobiście raczej odrzuciłbym przyczynę tego „kółka” pojawieniem się flary. Jeżeli podczas jednej sesji i dla różnych ujęć (kierunków padania światła) zawsze otrzymujesz taki efekt na zdjęciu, to raczej skłaniałbym się ku wadzie technicznej/usterce (może soczewka jest zabrudzona, a może od czyszczenia została uszkodzona, np. może wytarty jest filtr antyrefleksyjny jeżeli w tej konstrukcji występuje, itp.).

[α77]
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


JagiS----- napisali:

Ja osobiście raczej odrzuciłbym przyczynę tego „kółka” pojawieniem się flary. Jeżeli podczas jednej sesji i dla różnych ujęć (kierunków padania światła) zawsze otrzymujesz taki efekt na zdjęciu, to raczej skłaniałbym się ku wadzie technicznej/usterce.


JagiS...ale nigdzie nie było napisane, że efekt występuje zawsze..chyba nie czytałeś dokładnie:

 

"no i nie na każdym zdjęciu, ale zbija mnie z tropu to, że właśnie pokazuje się zawsze w jednym miejscu - na środku."

 

W świetnym obiektywie Sony 50/2.8 Makro sytuacja z "niebieską kropką" wygląda podobnie. W specyficznych warunkach oświetleniowych pojawia się zawsze w centrum kadru. 

profile.country.PL.title
JagiS-----
Użytkownik


Lajam. napisali:

 

W świetnym obiektywie Sony 50/2.8 Makro sytuacja z "niebieską kropką" wygląda podobnie. W specyficznych warunkach oświetleniowych pojawia się zawsze w centrum kadru. 


Tak Lajam. masz rację. Ale pomyślałem, że możliwe jest, że efekt ten występuje zawsze, ale nie na każdym zdjęciu jest dostatecznie wyraźnie widoczny. Z mojego skromnego doświadczenia nie zauważyłem, by flary, których czasami trudno jest uniknąć, zawsze pojawiały się w tym samym miejscu na zdjęciach.

Natomiast mając na uwadze Twoje doświadczenie i wiedzę, przyjmuję do waidomości to, co zacytowałem.

[α77]