anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

głębia ostrości w dsc-h50

margreg81
Początkujący

głębia ostrości w dsc-h50

Witam.
Czytałem już o głębi ostrości ale nadal mam z tym problem, bo po prostu nie mogę jej wydobyć na zdjęciach, no chyba że przypadkiem hihi. Pytanko brzmi: na którym programie najlepiej się tym zająć, jak ustawić pomiar światła, wspomaganie autofocusa i co jeszcze muszę mieć na uwadze chcąc pobawić się głębią ostrości? Kupiłem H50 żeby poznać świat manualnych możliwości więc proszę o pomocne wskazówki, za które z góry dziękuję :)

9 ODPOW. 9
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Jeśli dobrze rozumiem, chodzi Ci o płytką głębię ostrości, czyli jak najmniejszą?
Czyli chcesz uzyskać efekt rozmazania tła?
W aparatach kompaktowych jest to dość trudne ze względu na dość krótkie ogniskowe takich aparatów. Najlepiej efekt ten występuje w aparatach z dużą matrycą, czyli w lustrzankach.
Co możesz zrobić?
Ano użyć możliwie długiej ogniskowej, umieścić obiekt fotografowany możliwie blisko i ponadto użyć maksymalnie otwartej przysłony. Powinno się udać (w jakimś stopniu)
Odwrotnie, gdy chcesz uzyskać dużą głębię ostrości: należy maksymalnie przymknąć przysłonę i używać możliwie krótkich ogniskowych.

------------------------------
fotoamator
margreg81
Początkujący

ok, dzięki za poradę, będę próbował. czytałem też gdzieś, że zoom jest pomocny w uzyskaniu głębi. normalne jest że zmieniając wartość przysłony przyciemnia się lub rozjaśnia zdjęcie. Jak sobie profesjonalnie poradzić chcąc zrobić zdjęcie na najmniejszej przysłonie i na największej tego samego ujęcia. Próbowałem minimalnie zmieniać ISO żeby nie powiększać szumów i zmieniałem czas naświetlania. Co Ty na to?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Do takich zabaw najlepiej użyć trybu półautomatycznego - w tym wypadku - trybu "A". Ustawić żądaną przysłonę, ustalić ISO (też ręcznie, nie na auto) i aparat sam dobierze migawkę. Trzeba uważać, bo jak będzie ciemno (np w mieszkaniu przy żarówkach) to czas bedzie niebezpiecznie długi i jak nie masz statywu, zdjęcie bedzie poruszone.

Abstrahując od głębi ostrości - do danego oświetlenia sceny i czułości ISO jest właściwa para przysłona-migawka. Jak jeden parametr zmienimy, musimy tak samo zmienić drugi (bo będzie za ciemne lub za jasne zdjęcie)(np.: f/8-1/60 = f/5,6-1/125 = f/4-1/250 = f/2,8-1/500s)
Przejrzyj sobie tę stronę: http://szerokikadr.pl/poradnik/
Tu masz o głębi: http://szerokikadr.pl/poradnik/artykul/glebia_ostrosci/
i tu: http://www.dofmaster.com/dofjs.html

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

margreg81 napisał(a):

czytałem też gdzieś, że zoom jest pomocny w uzyskaniu głębi.


Może tu czytałeś?

Co możesz zrobić?
Ano użyć możliwie długiej ogniskowej, umieścić obiekt fotografowany możliwie blisko i ponadto użyć maksymalnie otwartej przysłony. Powinno się udać (w jakimś stopniu)
Odwrotnie, gdy chcesz uzyskać dużą głębię ostrości: należy maksymalnie przymknąć przysłonę i używać możliwie krótkich ogniskowych.


:smileymrgreen:

------------------------------
fotoamator
ripride
Początkujący

w H50 odpowiednia głębie ekstremalnie ciężko jest osiągnąć nawet w trybie portretowym co do którego producent w instrukcji zapewnia że się da :slight_smile:

szczerze mówiąc mało próbowałem, ale z moich doświadczeń wynika, że nieostre tło można uzyskać tylko na fotografiach macro :slight_smile:

MDM-----
Początkujący

Ja sobie radzę właśnie zoomem ;)
I jestem zadowolona z efektów.
Dwa przykłady w załącznikach.

ripride
Początkujący

no widzisz MDM, czyli da się zrobić ostre zdjęcie w lesie (gil) :wink:

pzdr.

ps. a ja właśnie ląduje aku do świeżo zakupionej a200.

MDM-----
Początkujący

ripride napisał(a):

no widzisz MDM, czyli da się zrobić ostre zdjęcie w lesie (gil) ;)

pzdr.

ps. a ja właśnie ląduje aku do świeżo zakupionej a200.



ripride
To nie jest zdjecie z lasu :) ))
Mam jarzębinę pod oknem :) w centrum miasta zresztą ;) ))
a las sie szykuję jak będzie słońce wiosenne i świeża zieleń, wtedy daję drugąszansę H50.
A A200 szczerze zazdroszczę i czekam na opis wrażeń.

margreg81
Początkujący

witam Panowie. Chwile mnie nie było na forum, ale wróciłem. Mam dwie foty robione w domu, na których dokładnie widać zabawę głębią i to na małej odległości. Ostrość była ustawiana ręcznie na programie "A". Potem zapodam jeszcze dla porównania fotki robione na większej przestrzeni odległości i co niektórych szczególnie zainteresuje będą to foty z lasu :D :D