anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

ostrość w dsc-h50

3010-----
Początkujący

ostrość w dsc-h50

witam wszystkich serdecznie.Posiadam aparat dsc-h50 i ostatnio zauważyłem że zdjęcia wychodzą nie ostre może ktoś wie jak go dobrze ustawić żeby było ok próbowałem na wiele sposobów i nic,zaczynam myśleć że te cacko jest do bani :slight_smile:

25 ODPOW. 25
oldguest
Początkujący

Proponuję na początek przywrócić ustawienia fabryczne. Jeśli to nie pomoże skontaktować się ze sprzedawca lub serwisem ponieważ ciężko stwierdzić na odległość czy coś faktycznie dolega aparatowi. Ewentualnie prosze zamieścić link do jakiś przykładowych zdjęc

3010-----
Początkujący

Proponuję na początek przywrócić ustawienia fabryczne. Jeśli to nie pomoże skontaktować się ze sprzedawca lub serwisem ponieważ ciężko stwierdzić na odległość czy coś faktycznie dolega aparatowi. Ewentualnie prosze zamieścić link do jakiś przykładowych zdjęc


Już ok przywróciłem ustawienia fabryczne i od razu poprawa... Dziękuje za poradę .pozdrawiam :P

profile.country.pl_PL.title
egamid
Nowicjusz

Borykałem się z podobnym problemem. Skorzystałem z rady czyli "reset ustawień" . Jednak specjalnej różnicy nie zauważyłem.Zdjęcia przy ustawieniu AUTO nadal bywają rozmazane . Przykład poniżej . Ostrość zdjęć poprawiła się dopiero po ustawieniu lampy z AUTO na SL czyli oświetla cel oraz dalekie tło . Mimo to zdarzają się nieostre lub "poruszone" zdjęcia.
Może zna ktoś na to "cudowny " lek

oldguest
Początkujący

Hmm miałem podobnie ale zawsze robię zdjęcia serią ot tak 7 zdjęć jednego ujęcia. zawsze większość jest dobra ale zdarzają się dwa trzy nieostre.

oldguest
Początkujący

Z exifa można wyczytać że naświetlanie było 1/25 sec jest to już czas w którym może wyjść poruszone zdjęcie nawet przy stabilizacji optycznej. W związku z tym tak jak kolega wyżej pisał proponuję włączyć sobie serię i zrobić 3 zdjęcia któreś będzie ostre. Można też trochę przyłożyć się do trzymania aparatu tak aby podczas naciskania palcem spustu migawki nim nie poruszać. Dodatkowo dobry efekt (jeśli nie mamy statywu) daje oparcie aparatu o jakiś przedmiot np. stół, krzesło lub cokolwiek co da nam dodatkową stabilność. Ale przeważnie zrobieni 3 zdjęć załatwia sprawę. Dotyczy to robienia zdjęć bez lampy bo jeśli jest lampa ten problem powinien się już nie pojawiać.

Crash-----
Początkujący

Witam!

No niestety dobry aparat to nie lek na brak umiejętności.
Jak się nie zna podstaw fotografii to i sprzęt za 10K będzie robił rozmazane zdjęcia.
Przy ustawieniu lampy na AUTO SL migawka jest otwarta znacznie dłużej niż w standardowym AUTO. Trzeba pamiętać że bez jakiegoś oparcia (lub fotografując obiekty w ruchu) będą wychodzić nie ostre fotki.
Mam H50 i 99% zdjęć wychodzi ostrych tak jak z każdego mojego aparatu, trzeba tylko wiedzieć jak je robić.
Ustaw lampę na AUTO w tedy aparat ustawi migawkę na 1/60s, a tu już raczej jest nie wielka szansa że wyjdzie nie ostre zdjęcie. No może tylko mniej doświetlone jak obiekt będzie dalej ale na to nie ma cudownego leku. Zdjęcia seryjne z fleszem to też pomyłka bo każde zdjęcie będzie robione w odstępach ok 4s czyli tak długo jak będzie się ładować lampa. :slight_smile:
Polecam zapoznać się z terminami migawka, przysłona i ISO, a potem nauczyć się ich używać i na pewno fotki będą wychodzić znacznie lepsze bo H50 to na prawdę świetny aparat.

Pozdrawiam!

Asgard-----
Początkujący

Witam, ja z kolei chętnie "podepnę" się z pytaniem - otóż wielokrotnie zdarza się, że aparat "ostrzy" tło zamiast obiektu centralnego. Czy to jest problem dla serwisu, czy może jednak niewiedza fotografa? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Crash-----
Początkujący

Asgard napisał(a):

Witam, ja z kolei chętnie "podepnę" się z pytaniem - otóż wielokrotnie zdarza się, że aparat "ostrzy" tło zamiast obiektu centralnego. Czy to jest problem dla serwisu, czy może jednak niewiedza fotografa? Z góry dziękuję za odpowiedzi.




Kwestia tego jak masz ustawiony AF tz. centralny czy wielopunktowy i w jakim miejscu kadru znajduje się fotografowana osoba.
Jeśli masz ustawiony AF na punktowy to aparat będzie łapał ostrość tylko na obiekt w zakresie centralnego pola, wszystko inne będzie pomijane i osoba znajdująca się z boku czyli nie w centralnym polu będzie nie ostra.
Jeśli zaś AF jest ustawiony na wielopunktowy to zakres łapania ostrości jest większy, oczywiście po za skrajnymi miejscami kadru.
Pamiętaj że jak robisz zdjęcie to zielone pale AF powinno zablokować się dokładnie na tym obiekcie jaki cię interesuję w przeciwnym razie wyjdzie nie ostry.

profile.country.PL.title
RASTX.
Użytkownik

egamid napisał(a):

Borykałem się z podobnym problemem. Skorzystałem z rady czyli "reset ustawień" . Jednak specjalnej różnicy nie zauważyłem.Zdjęcia przy ustawieniu AUTO nadal bywają rozmazane . Przykład poniżej . Ostrość zdjęć poprawiła się dopiero po ustawieniu lampy z AUTO na SL czyli oświetla cel oraz dalekie tło . Mimo to zdarzają się nieostre lub "poruszone" zdjęcia.
Może zna ktoś na to "cudowny " lek


Witam,

W nawiązaniu do przypadku opisanego przez egamid, kłopot może wynikać z niezrozumienia funkcji aparatu. Po ustawieniu lampy błyskowej w tryb „SL”, aparat wykona pomiar światła zastanego, a następnie uruchomi lampę. Jeżeli fotografowana scena jest zbyt ciemna, automatycznie zostanie zwiększona czułość np. na ISO 400, a czas naświetlania wydłużony na 1/25 sec ( tak jak widać na załączonym pliku ). W efekcie otrzymamy fotografię poprawnie naświetloną, z tym, że wydłużenie czasu naświetlania spowoduje rozmazanie obrazu. Aby uchronić się, przed takim efektem, fotograf oraz fotografowane osoby nie powinny się poruszać, co nie zawsze jest możliwe.
Wyjściem z sytuacji jest użycie jeszcze większego ISO i tym samym skrócenie czasu naświetlania lub w przypadku fotografowania w gorszych warunkach oświetleniowych, fotografowanie z bliższej odległości, tak aby lampa błyskowa była w stanie poprawnie oświetlić cały kadr bez potrzeby „doświetlania” światłem zastanym ( tryb „SL” ).

Pozdrawiam,
Radek

-----------------------------------------------------------------------------
Sony Europe Limited ( Sp. z o.o. ), Oddział w Polsce;