anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z lampą w DSC-H5

nieporadna
Początkujący

Problem z lampą w DSC-H5

Witam. Mam od niedawna problem z lampą błyskową w DSC-H5. Podczas robienia zdjęć robi mi się cień i psuje cały efekt :(
Kolega powiedział, że pewnie lampa się przepaliła, ale ja niestety nie wiem, co z tym robić :question:
Dziwne jest to, że w trakcie robienia zdjęcia na zbliżeniu (zoomem) tego cienia nie ma, więc to chyba nie jest spalona lampa. Zdejmowałam już wszystkie obiektywy i robiłam fotki samym korpusem, ale to nic nie zmieniło. Jestem totalnym amatorem i robię zdjęcia z czystej przyjemności, więc prosiłabym o pomoc w stylu "dla blondynki", bo fachowe pojęcia są mi obce :D

8 ODPOW. 8
ripride
Początkujący

odkrec od obiektywu oslone przeciwsloneczna (element przypominajacy tulipana) bo to ona powoduje cienie w przypadku zdjec bez zooma.




poza tym:

"Zdejmowałam już wszystkie obiektywy i robiłam fotki samym korpusem"

w cyfrowce H5? ... igrasz z ogniem.


pzdr.

Creatoor
Początkujący

nieporadna napisał(a):

Zdejmowałam już wszystkie obiektywy i robiłam fotki samym korpusem, ale to nic nie zmieniło.


Jak ty żeś to zrobiła :smileyexclaim: W DSC-H5

nieporadna napisał(a):

Kolega powiedział, że pewnie lampa się przepaliła


Z całym szacunkiem do 'kolegi' :smileyhappy: A ty nie widzisz, że lampa błyska? Skąd inaczej ten cień? To wygląda ewidentnie jak osłona.
A wcześniej nie było tego problemu?

nieporadna
Początkujący

Może źle się wyraziłam z tym "odkręcaniem obiektywów", ale naprawdę nie znam terminologii fotografów :smileyredface: ale odkręciłam to, co się dało odkręcić (czyli osłonę przeciwsłoneczną i taką tubę, do której montuje się osłonę i dodatkowy obiektyw) i nic to nie zmieniło.

ripride napisał(a):

odkrec od obiektywu oslone przeciwsloneczna

odkręcałam :D

Creatoor napisał(a):

ty nie widzisz, że lampa błyska? Skąd inaczej ten cień? To wygląda ewidentnie jak osłona.

no więc to nie może być osłona, bo była zdejmowana

Creatoor napisał(a):

Jak ty żeś to zrobiła W DSC-H5

całkiem normalnie :smileyhappy:

Creatoor napisał(a):

A wcześniej nie było tego problemu?

no więc jak już pisałam na początku problem pojawił się niedawno - aparat mam już od 1,5 roku i całkiem nieźle radzę sobie z jego obsługą (jak na totalnego amatora).
Prosiłam o odpowiedź "dla blondynki", ale zupełnym cieciem to ja nie jestem :D
Lampa błyska normalnie jak na moje oko :) Robiąc zdjęcie z bliska muszę brać poprawkę ok. 1 metra na zbliżenie, żeby było dobre, a niestety nie zawsze jest na to czas i miejsce :(
Próbowałam zmieniać parametry lampy (mocniejsze i słabsze światło), ale to też nic nie dało.
Należę do tych osób, które uczą się same i myślałam, że uda mi się jakoś ten problem rozwiązać, ale niestety się nie udało :( i dlatego piszę tutaj, ponieważ są tu ludzie, którzy się na tych tematach znają.
Liczę na Waszą pomoc :smileyidea:

ripride
Początkujący

zdjecia ktore wstawilas to encyklopedyczny przyklad efektu cienia jaki daje osłona lub konwerter np. na teleobiektyw. jezeli masz wszystko zdjete to taki efekt w cyfrowkach ma prawo wystapic robiac fotki jedynie z odleglosci kilku cm.

jezeli piszesz, ze wszystko zdjelas to... sam nie wiem. moze to kwestia ustawien w menu dot. teleobiektywu? czy lampa podnosi na ta sama wysokosc co wczesniej? moze cos ja blokuje.

Creatoor
Początkujący

No i znalazł się winny (chyba)!
Podczas korzystania z wbudowanej lampy światło może być blokowane, powodując pojawianie się cienia.
Instrukcja obsługi str.62 temat Teleobiektyw.
Sprawdź ustawienia!

oldguest
Początkujący

A może po prostu palce położone w nieodpowiednim miejscu na korpusie powodują przysłonięcie lampy?

nieporadna
Początkujący

A może po prostu palce położone w nieodpowiednim miejscu na korpusie powodują przysłonięcie lampy?



Wiedziałam, że ktoś mi to zasugeruje :smileyhappy:

Creatoor napisał(a):

No i znalazł się winny (chyba)!
Podczas korzystania z wbudowanej lampy światło może być blokowane, powodując pojawianie się cienia.
Instrukcja obsługi str.62 temat Teleobiektyw.


WIELKIE DZIĘKI !!!! UDAŁO SIĘ I JEST OK :D Jak to zwykle bywa z amatorami ... nie doczytałam :smileyredface:

Creatoor
Początkujący

nieporadna napisał(a):

WIELKIE DZIĘKI !!!! UDAŁO SIĘ I JEST OK :D Jak to zwykle bywa z amatorami ... nie doczytałam :smileyredface:


Tak bywa. Ja też mam w zestawie ten kompakt i czasem go używam, a powiem szczerze, że w pierwszym momencie na to nie wpadłem. Dopiero musiałem wrócić do instrukcji. Może dlatego, że nie używam nigdy funkcji Teleobiektyw.
Życzę udanych fotek. Pozdrawiam