anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony dsc-HX20V - zabrudzony obiektyw

profile.country.pl_PL.title
kobiba
Poszukiwacz

Sony dsc-HX20V - zabrudzony obiektyw

Witam, tydzień temu zakupiłem aparat SONY dsc-hx20v i powiem szczerze że troche na niego wydałem i spodziewałem się naprawdę dobrego sprzętu a tu już przy pierwszym uruchomieniu w środku obiektywu zobaczyłem śmietek na samym środku i dwa mało widoczne po bokach. Tych śmietków nie widać na ogół lecz wyjatkiem jest słoneczna pogoda czy noc oświetlona lampami, wtedy gdy zdjęcie zrobione jest pod np. słońce widać plamy w tym samym miejscu co na innych zdjęciach.

dodam że widać także 8 czerwonych kółek, czy to normalne?
Czy opłaca się wysyłać mi aparat na gwarancję?

Dodaje zdjęcia: (fot 5 najbardziej)
foto 1
foto 2
foto 3
foto 4
foto 5
foto 6

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Witaj,

To nie jest "śmietek". To są flary/bliki.
Jest to jak najbardziej normalne zjawisko, nawet dla bardzo drogich obiektywów po kilka tysięcy złotych. Często wystarczy minimalny ruch, aby pozbyć się blików z kadru. Można też próbować osłonić obiektyw ręką, tak żeby odciąć boczne światło wpadające do obiektywu :)

dodam że widać także 8 czerwonych kółek, czy to normalne?


Tak, to normalne.
Przy niektórych ogniskowych i ustawieniu aparatu w kierunku Słońca taki efekt można zaobserwować. Te czerwone kółka są charakterystyczne dla tak małych soczewek i tak dużym zakresie zooma.

Również brak dedykowanej osłony przeciwsłonecznej (niemożliwe ze względu na "chowający się zoom") znacznie zwiększa szansę wystąpienia tego zjawiska jakim jest flara.

Przykłady:

profile.country.pl_PL.title
kobiba
Poszukiwacz

ok rozumiem no trudno że takie flary występują. A mam pytanie co do tego śmietka bo rzeczywiście jest on widoczny na 2 szkle obiektywu taki podłużny. Opłaca się wysyłać do serwisu na czyszczenie czy jest to za małe zabrudzenie?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

kobiba napisał(a):

A mam pytanie co do tego śmietka bo rzeczywiście jest on widoczny na 2 szkle obiektywu taki podłużny. Opłaca się wysyłać do serwisu na czyszczenie czy jest to za małe zabrudzenie?


Wstaw proszę zdjęcie tego "śmietka".

adamg4
Poszukiwacz

Śmietek ??

Ja to dopiero mam problem, kupiłem CYBER-SHOT DSC-HX20V, i po 2 miesiącach użytkowania, pojawiły się takie plamy, wysłałem aparat do Serwisu na gwarancji, (wykupiona 5 letnia za 540,00 zł) a oni mi odpisują, że to ja nasypałem śmieci do aparatu i odmawiają mi naprawy gwarancyjnej. W tej chwili aparat jest w serwisie, a sprawa trafi do Sądu. Nie kupujcie aparatów firmy SONY, ja kupiłem i teraz bardzo żałuję. 2000,00 zł w plecy

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


adamg4 napisali:

Śmietek ??

Ja to dopiero mam problem, kupiłem CYBER-SHOT DSC-HX20V, i po 2 miesiącach użytkowania, pojawiły się takie plamy, wysłałem aparat do Serwisu na gwarancji, (wykupiona 5 letnia za 540,00 zł) a oni mi odpisują, że to ja nasypałem śmieci do aparatu i odmawiają mi naprawy gwarancyjnej. W tej chwili aparat jest w serwisie, a sprawa trafi do Sądu. Nie kupujcie aparatów firmy SONY, ja kupiłem i teraz bardzo żałuję. 2000,00 zł w plecy


Napisz proszę co to za 5 letnia gwarancja - wykupiłeś ją w sklepie?

 

Jeśli to możliwe wstaw zdjęcia tych plam. Chętnie obejrzę jak to wygląda bo trudno mi sobie wyobrazić jak to możliwe żeby w tak krótkim czasie doszło do zabrudzenia (rozumiem po kilka latach, ale 2 miesiące?).

adamg4
Poszukiwacz

Witam

Ależ bardzo proszę , oto mój śmietek !! a właściwie śmietnik !!

 

Zaznaczam, aparat użytkowany w normalnych warunkach domowych, nigdy nie był w Egipcie, przechowywany w specjalnym etuii, aparat w tej chwili ma 10 miesięcy. Wasze też będą robić takie zdjęcia. Fajne pamiątki z wakacji, prawda ?!
Mogę wysłać więcej, np. z urodzin, z imienin .......DSC03093.JPGDSC03094.JPG