anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony RX10 + lampa Nissin i40

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
user_jgora
Poszukiwacz

Sony RX10 + lampa Nissin i40

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak odpalić tryb Wireless na RX10, i czy konfiguruje się jakieś grupy czy coś? Fajna lampa ale za boga nie potrafię wymusić, żeby bezprzewodowo zagadała z Sony 😞 Może źle coś robię? Zapinam lampę do aparatu, włączam, w menu wybieram tryb lampy WL i w tym momencie w teorii powinny się sparować. Odpinam i... nie działa 😞

1 ZAAKCEPTOWANE ROZWIĄZANIE

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć,

 

Obawiam się, że ta lampa zwyczajnie "nie ruszy" w trybie WL tak jak odbywa się to w systemowych lampach Sony.

Patrzę na specyfikację i lampa komunikuje się radiowo, a przecież WL w Sony to system komunikacji serią błysków.

 

Ale zacznijmy od podstaw.

Pierwsza sprawa to RX10, podobnie jak NEX czy nowe aparaty z bagnetem E, nie jest w stanie wyzwolić lampą wbudowaną ŻADNEJ lampy w trybie WL. Moc lampy wbudowanej jest zbyt mała by to działało poprawnie. 

 

Tryb WL jest skuteczny, gdy przymocujesz do aparatu zewnętrzną lampę błyskową z obsługą zdalnego sterowania (sprzedawana oddzielnie) i uruchomisz bezprzewodową lampę błyskową (sprzedawana oddzielnie) znajdującą się z dala od aparatu. Czyli tak naprawdę potrzebujesz dwóch lamp, nie jednej, by pracować w trybie WL.

 

Rozwiązaniem może być zakup wyzwalacza radiowego do lampy Nissin, ale przykro mi nie mam niestety wiedzy który nadajnik radiowy będzie pasował.

 

Pozdrawiam,

 

 

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Cześć,

 

Obawiam się, że ta lampa zwyczajnie "nie ruszy" w trybie WL tak jak odbywa się to w systemowych lampach Sony.

Patrzę na specyfikację i lampa komunikuje się radiowo, a przecież WL w Sony to system komunikacji serią błysków.

 

Ale zacznijmy od podstaw.

Pierwsza sprawa to RX10, podobnie jak NEX czy nowe aparaty z bagnetem E, nie jest w stanie wyzwolić lampą wbudowaną ŻADNEJ lampy w trybie WL. Moc lampy wbudowanej jest zbyt mała by to działało poprawnie. 

 

Tryb WL jest skuteczny, gdy przymocujesz do aparatu zewnętrzną lampę błyskową z obsługą zdalnego sterowania (sprzedawana oddzielnie) i uruchomisz bezprzewodową lampę błyskową (sprzedawana oddzielnie) znajdującą się z dala od aparatu. Czyli tak naprawdę potrzebujesz dwóch lamp, nie jednej, by pracować w trybie WL.

 

Rozwiązaniem może być zakup wyzwalacza radiowego do lampy Nissin, ale przykro mi nie mam niestety wiedzy który nadajnik radiowy będzie pasował.

 

Pozdrawiam,

 

 

profile.country.PL.title
user_jgora
Poszukiwacz

Hmm, przez przedbłyski to masz normalnie przez fotocelę, trudno to nazwać trybem bezprzewodowym. Nie pozostaje nic innego jak kupić F43M i przekonać się jak to tam będzie działało...

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

System WL to właśnie system sterowania bezprzewodowego z pomiarem TTL (czyli pomiar światła przez obiektyw) a komunikacja korpusu z lampą błyskową odbywa się sygnałami zakodowanymi w błysku (a właściwie kilku szybko po sobie następujących błyskach) flesza sterującego. W tym kodzie przesyłane są wszystkie informacje potrzebne do poprawnego doświetlenia sceny zgodnego z parametrami ustawionymi w body jak również mierzonymi przez korpus. Jeżeli lampa potrafi pracować w trybie WL Sony to odczyta taką serię błysków i odpowiednio ustawi parametry pracy lampy. Gdy podłączysz zwykłą fotocelę (czy to pracującą na pierwszy czy na kolejny błysk) to jedynie co uzyskasz to wyzwolenie błysku z parametrami ustawionymi na lampie. Są lampy błyskowe, które mają wbudowane fotocele i potrafią reagować na pierwszy bądź na drugi czy trzeci błysk. Ale są lampy, które komunikują się z body za pomocą błysków (nie znam żadnej fotoceli, która potrafi zadziałać z pomiarem TTL z aparatami Sony).

Co do lampy wbudowanej to ponieważ tryb WL to seria błysków to lampa wbudowana, która jest niewielkiej mocy nie miałaby wystarczającej energii aby błysnąć kilka razy w bardzo szybkim tempie (a więc nie może się doładować) z odpowiednio dużą mocą (aby dotrzeć do lampy slave).

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert


user_jgora napisali:

Hmm, przez przedbłyski to masz normalnie przez fotocelę, trudno to nazwać trybem bezprzewodowym. Nie pozostaje nic innego jak kupić F43M i przekonać się jak to tam będzie działało...


Mam poważne wątpliwości czy lampa Nissin będzie działać w trybie WL nawet z HVL43M.

 

Piotruso świetnie opisał zasadę działania tego trybu w systemie Sony. W sumie nie spotkałem innych lamp od niezaleznych producentów (opórcz Metz) działających poprawnie z trybie WL.

 

Miałem RX10 przez jakiś czas i używałem lamp Yongnuo z wyzwalaczem radiowym zamontowanym na sankach aparatu.. Wszystko szło w manualu, ale zabawa była przednia :slight_smile:

 

 

profile.country.PL.title
user_jgora
Poszukiwacz

OK, teraz wszystko jasne - jestem trochę rozczarowany, liczyłem na to że lampy współpracują radiowo tak jak w Canon/Nikon... Stosowane w Sony rozwiązanie nic mi nie daje, muszę przetestować czy problem rozwiążą dwie lampy i40 - jedna zapięta na aparat jako master i druga doświetlająca. 

Dziękuję Kolegom za wyczerpującą odpowiedź, teraz wiem na czym stoję.

 

Pozdrawiam