anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony RX10M4

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

Sony RX10M4

Chciałem np. przestawić zoom optyczny na cyfrowy, ale w aparacie Sony RX10M4 nie ma takiej opcji, chociaż w instrukcji są niby ustawienia. Czy to jest możliwe ?

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
Jacek_M250
Znawca

A to nie jest włączane pod -> Ustawienia fotograficzne 2 -> Zoom -> Ustawienie zoomu

?

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

Po sprawdzeniu kolejnych trybów od Auto, P,A,S,M itd okazało się, że tylko w trybie nagrywania filmów może być :  Ustawienia fotografa 2 - Zoom - Ustawienia zoomu- zmiana "Tylko zoom optyczny na Cyfrowy".  Tzn, że nie można korzystać z zoomu cyfrowego by np.; zrobić foto, jest to w pewnym sensie zrozumiałe, bo w dużym zbliżeniu zdjęcia nie miałyby dobrej jakości.

Nie bardzo zaczynam wierzyć, oglądając zdjęcia i filmy reklamujące aparat Sony RX10M4, szczególnie foto orła, czy film w zwolnionym tempie - pszczółka na kwiatku. Z opisów w książce Bryana Petersona " Ekspertyza bez tajemnic" na str. 46  "Cyfrowe Kompakty I Głębia Ostrości" wynika, że zdjęcia i filmy reklamujące RX10M4, mogły być zrobione jednak profesjonalnym aparatem z bdb obiektywem firmy Sony.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Hej, zauważ jednak że na filmach Sony masz podane parametry z jakimi nagrano dane ujęcie. Weź proszę pod uwagę, że te filmy są nagrywane przez naprawdę doświadczonych ludzi, którzy potrafią wyciągnąć maksimum z każdego sprzętu, a poza tym, umiejętnie korzystają ze światła, czyli np. nie robią ujęć w pełnym słońcu. Kolejno, spójrz na kadry - to nie są testowe ujęcia z okna czy z ręki. Kadry są ładne, dobrane tak by tło nie odwracało uwagi od obiektu (np. orzeł i pszczoła). Nie widzę powodu by producent miał „oszukiwać” co do możliwości swojego sprzętu. Dobry materiał to przede wszystkim dobry i doświadczony operator. 


Pozdrowienia! 

 

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

Witam. Pewnie masz rację - dobry i doświadczony operator, a nie amator.  Zrozumiałem, by zrobić udane foto to głównie praktyka, ale również znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie. W senioralnym wieku mam już "pozamiatane", chociaż jeszcze się nie poddaję i może się kiedyś uda.  Jeżeli będę miał uwagi co do samego aparatu, myślę że otrzymam pomoc od eksperta.

Dziękuję i pozdrawiam.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Myślę, że trzeba się zniechęcać tylko próbować. Samo studiowanie poradników czy tez dyskusja nie dadzą tego co najważniejsze - doświadczenia. Także zachęcam do próbowania, kombinowania i poszukiwania dobrego ujęcia. 

 

Powodzenia! :slight_smile:

profile.country.PL.title
ojciec2008
Użytkownik

W dalszym ciągu mam problemy dotyczące ustawień aparatu (nie zbyt pewne opisy w instrukcji), w czerwcu 2023 minie rok od zakupu, ale przedłużyłem gwarancję do 2026 i może będzie lepiej.

Dziękuję i pozdrawiam.