anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

HDR: Nowa jakość telewizji

m.szymanska
Użytkownik
Użytkownik
10 577 wyświetleń
 

 

Author: Sony Europe

SONY-HDR-2nd-FEB_2-1.gif

 

Wygląda na to, że frazą najczęściej powtarzaną przez miłośników telewizji w 2016 r. nie będzie słowo, ale skrót: HDR.

 

Każdy, kto w styczniu uważnie śledził doniesienia z targów CES (Consumer Electronics Show), na pewno zauważył, jak wielu dziennikarzy i przedstawicieli firm (także naszej) mówiło o HDR, czyli dużym zakresie dynamicznym.

 

Ale co to właściwie jest HDR, jak działa i dlaczego powinniśmy się tym zainteresować?

 

Co to jest HDR?

 

Bez specjalnej przesady można powiedzieć, że HDR to najbardziej fascynująca rzecz od… no cóż, od wynalezienia telewizji. Technologia HDR wyznacza nowy standard jakości obrazu, który staje się bardziej naturalny niż kiedykolwiek.

 

Mike Fasulo, prezes i dyrektor wykonawczy Sony Electronics, powiedział w czasie targów CES, że HDR to „nowy standard kontrastu i koloru”, dzięki któremu możliwe będą „zupełnie nowe, porywające doświadczenia, inne niż wszystko, co znaliśmy dotąd”.

 

Jak działa HDR?

 

Technologia dużego zakresu dynamicznego zwiększa współczynnik kontrastu i dokładność reprodukcji kolorów na ekranie telewizora do nieosiągalnego wcześniej poziomu. Różnicę widać od razu: czerń jest taka, że można się w niej zanurzyć, jasne fragmenty obrazu są naprawdę jasne, wszystko wygląda tak naturalnie, że widz ma ochotę wstać i wejść do oglądanego świata.

 

„Różnica jest taka, jak między oglądaniem zdjęcia a patrzeniem przez okno na krajobraz, który na tym zdjęciu uwieczniono” — mówi Pablo Garcia Soriano, specjalista w dziedzinie korekcji barw w stworzonym przez firmę Sony centrum Digital Motion Picture Centre Europe. Pablo spędził setki godzin, pracując z materiałami HDR. „Efekt jest podobny, jak w przypadku obrazu 3D” — komentuje. „Widz uzyskuje niezwykle realistyczne, a przy tym bardzo naturalne doświadczenie”.

 

SONY HDR 8th FEB.jpg

 

Czy telewizja HDR przypomina fotografię HDR?

 

Telewizja HDR i fotografia HDR są podobne pod tym względem, że mają podobny cel: uzyskanie obrazu tak realistycznego, jak to tylko możliwe.

 

Fotografia HDR znana jest już od lat — niestety, samo określenie zyskało przez to złą reputację, bo zdjęcia wykonane w tej technice, które można było znaleźć w Internecie, wyglądały najczęściej sztucznie i mało realistycznie. Trzeba jednak dodać, że w rękach prawdziwego fachowca mogą w ten sposób powstać naprawdę olśniewające, niezwykle realistyczne obrazy — i to właśnie chcemy osiągnąć w przypadku naszych telewizorów HDR.

 

Night scene HDR resized.jpg

 

Co zrobić, aby móc oglądać materiały wideo w technologii HDR?

 

Choć technologia ta zaczyna dopiero pojawiać się w telewizorach, profesjonalne kamery mogą nagrywać w HDR od ładnych paru lat — dlatego już teraz do dyspozycji mamy niemałą ilość materiału umożliwiającego odtwarzanie w HDR. Ostatnio nasze kamery Sony F55 posłużyły do nagrywania serialu Marco Polo, który można oglądać na platformie Netflix. W czasie kręcenia kolejnych odcinków ekipa zdjęciowa intensywnie eksperymentowała z formatem HDR, odkrywając niemal nieograniczony potencjał tej technologii.

 

Vanja Černjul ASC, jeden z trzech operatorów pracujących na planie serialu, mówił: „Przeprowadziliśmy już pierwsze testy i obraz wygląda wspaniale. HDR zapewnia lepsze światło w jasnych partiach obrazu, a większy zakres dynamiczny pozwala na więcej przy obróbce materiału”.

 

Podobnie jak w przypadku technologii 4K, a jeszcze wcześniej HD, musi minąć trochę czasu, nim filmy i programy telewizyjne w HDR staną się zjawiskiem powszechnym. Jednak przy pomocy nowej aplikacji firmy Sony zainstalowanej w naszych telewizorach 4K HDR staramy się przyspieszyć ten proces.

 

Aplikacja Sony Ultra pozwala na pobieranie z Internetu albo oglądanie w transmisji strumieniowej filmów i seriali w technologii HDR wyprodukowanych przez Sony Pictures. Oferta, dostępna najpierw w USA, a później stopniowo w kolejnych krajach, obejmie początkowo około 50 tytułów, między innymi Elizjum, Salt, Boski chillout czy Faceci w czerni.

 

Inicjatywa wspierana jest przez największe wytwórnie Hollywood, a także inne serwisy oferujące materiały wideo w transmisji strumieniowej, jak Netflix czy Amazon Instant Video. Można więc oczekiwać, że już w najbliższych tygodniach i miesiącach ilość materiałów zgodnych z tą technologią będzie rosnąć.

 

SONY HDR 11th FEB.jpg

 

Co sprawia, że technologia HDR firmy Sony jest wyjątkowa?

 

Przy okazji wprowadzania technologii 4K pisaliśmy już o naszej wyjątkowej filozofii „od planu filmowego po domowy salon” — HDR to kolejny rozdział tej samej historii. Pablo Garcia Soriano mówi: „Sony to jedyna firma oferująca kompletne rozwiązania do produkcji w HDR: kamery, profesjonalne monitory i wyświetlacze konsumenckie”.

 

Poza kamerami HDR i aplikacją Sony Ultra stworzyliśmy także Slim Backlight Drive: nową technologię podświetlenia LED. Została ona zaprojektowana specjalnie z myślą o optymalnym wykorzystaniu dużego zakresu dynamicznego — działa to w ten sposób, że światło zostaje skierowane do tych fragmentów obrazu, gdzie w danej chwili jest najbardziej potrzebne.

 

4K HDR logo.jpg

 

Najlepszy partner rozwiązań 4K Ultra HD          

 

O ile technologia 4K zwiększa liczbę pikseli na ekranie, w HDR chodzi o to, aby każdy z tych pikseli wyglądał lepiej. Dlatego zależało nam na tym, aby wszystkie nasze telewizory HDR były także zgodne z technologią 4K, tak aby każdy widz mógł korzystać ze wszystkiego, co najlepsze w obu tych światach.

 

Ale — podobnie jak w przypadku 4K — obraz HDR trzeba po prostu zobaczyć, żeby uwierzyć w jego niezwykłą jakość. Proponujemy zatem: wybierzcie się do sklepu i na własne oczy przekonajcie się, o czym mówimy.

 

Kliknij poniżej, aby poznać pełną ofertę naszych telewizorów 4K HDR.


Learn-more_EN.jpg

blogid0098
1 Komentarz