anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Radioodtwarzacz Sony RSX-GS9 zmienia samochód w salę koncertową

jaylward
Użytkownik
Użytkownik
1 328 wyświetleń
 

 

Author: Sony Europe
DSC01767 (2)(GS9FullyVisible) resized.jpg

Uczestnictwo w koncercie na żywo to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Miejsce, klimat, harmonia muzyki granej przez wielu wykonawców... Połączenie tych elementów staje się źródłem niezapomnianych wrażeń.

Wyobraźmy sobie teraz, że takiego samego uczucia możemy doświadczać w samochodzie. I choć to stwierdzenie może sprawiać wrażenie naciąganego, dokładnie o to staraliśmy się podczas prac nad nowym, wysokiej klasy radioodtwarzaczem samochodowym Sony RSX-GS9.

 

GS9 to pierwszy na świecie radioodtwarzacz samochodowy, który bezpośrednio odtwarza pliki w formacie DSD. Nie są one poddane żadnej kompresji, dzięki czemu jakość dźwięku docierającego do uszu słuchacza jest dokładnie taka jak w profesjonalnym studiu nagrań. Obsługa dźwięku o wysokiej rozdzielczości pozwala słuchać w najlepszej możliwej jakości także innych formatów cyfrowych. Urządzenie jest wykonane z jednego bloku aluminium, co nadaje mu aurę luksusu. Ze względu na swój potencjał otrzymało nawet nagrodę EISA jako najlepszy „Europejski radioodtwarzacz samochodowy HD 2016–2017”.

— Model GS9 zapewnia w samochodzie wspaniałą jakość dźwięku, jakiej normalnie można by oczekiwać w odpowiednio wyposażonym pomieszczeniu odsłuchowym — mówi Hirokazu Hayashi, kierownik projektu i inżynier systemu. — Aby korzystać z zalet tego urządzenia, nie trzeba mieć talentu technicznego. Po prostu przenosi ono do samochodu jakość dźwięku, do której użytkownik przyzwyczajony jest we własnym domu.

DSC01795-Andrei resized.jpg

Łatwo zauważalną cechą jest brak napędu CD. Zrezygnowano z niego, ponieważ pliki DSD i nagrania o wysokiej rozdzielczości zapewniają o wiele lepszy dźwięk niż nośniki CD. Z myślą o słuchaniu takich nagrań z odtwarzacza muzycznego bądź dysku twardego urządzenie jest wyposażone w porty USB i Micro USB. Nie brakuje również łącza bezprzewodowego Bluetooth, a wewnątrz dużego, centralnie umieszczonego pokrętła głośności znajduje się układ NFC. Całości dopełnia tradycyjny port AUX.

Radioodtwarzacz GS9 stanowi niebywałe osiągnięcie, które — jak mówi Hirokazu — jest owocem mnóstwa wytężonej pracy. „Było tak trudno, że pełny cykl pracy nad modelem GS9 trwał dwa razy dłużej niż nad innymi urządzeniami z tej grupy! Łatwo to wyjaśnić: aby stworzyć produkt zapewniający taką jakość dźwięku, musieliśmy poświęcić bardzo dużo czasu na testy i rozwój. Nie jest tak, że istnieje jedno proste rozwiązanie gwarantujące fantastyczną jakość dźwięku z produktu”.

Hirokazu z zespołem stworzyli sześć prototypów i porównywali kolejne wersje dotąd, aż wszyscy obecni w pomieszczeniu odsłuchowym uznali rozwiązanie za satysfakcjonujące. Aby zagwarantować spełnienie wszystkich założeń i wymogów, o sześć miesięcy przesunięto nawet datę rozpoczęcia produkcji. „Przed wprowadzeniem tego produktu chcieliśmy być całkowicie pewni jakości jego brzmienia. Nie wprowadzilibyśmy go, nie mając takiej pewności”.

Choć dźwięk o wysokiej rozdzielczości należy do najważniejszych cech wielu naszych produktów audio, nigdy wcześniej nie był wykorzystywany w sprzęcie samochodowym. Do uzyskania znakomitego brzmienia z plików w zaawansowanych formatach nie jest potrzebna żadna wiedza techniczna: wystarczy przesłać je do urządzenia i włączyć odtwarzanie jak w zwykłym odtwarzaczu MP3. Jedyna zauważalna różnica to niesamowita jakość dźwięku. 

DSC02057 (Closer) resized.jpg

Mimo że Hirokazu spędził całe lata na pracy nad modelem GS9, za każdym razem, gdy słucha nagrania o wysokiej rozdzielczości, jest poruszony do głębi. „W radioodtwarzaczu GS9 zdumiewa mnie to, że przy słuchaniu muzyki w samochodzie, zwłaszcza nagrania dokonanego na żywo, czuję się jak w sali koncertowej albo w studiu nagrań. Nigdy przedtem nie zdarzyło mi się doświadczyć w samochodzie czegoś podobnego”.

— Bywa, że w sobotni wieczór zabieram ze sobą nagrania o wysokiej rozdzielczości, jadę samochodem w spokojne miejsce, słucham ulubionej muzyki i czuję się jak na koncercie. Bardzo się cieszę, że klienci będą mogli uzyskać to samo wrażenie w swoich samochodach. W swojej inżynierskiej karierze nie miałem zbyt wielu równie dobrych okazji, by oddać w ręce nabywców równie znakomity produkt.

Po wielu dniach i nocach ciężkich prób, stworzeniu sześciu prototypów i niezliczonych sesjach odsłuchowych radioodtwarzacz RSX-GS9 trafił wreszcie do sklepów i stał się absolutnym przebojem — co potwierdza także tegoroczna nagroda EISA.

— Jesteśmy bardzo dumni, to nie ulega wątpliwości — mówi Hirokazu. — Nie sądziłem, że GS9 zdobędzie w Europie tak wspaniałą nagrodę, dlatego bardzo się cieszę razem z pozostałymi inżynierami, konstruktorami i wszystkimi innymi osobami zaangażowanymi w ten projekt. Wszyscy jesteśmy szczęśliwi i dumni. GS9 to dla mnie nie produkt, tylko ktoś z rodziny. To najlepsza rzecz, nad jaką zdarzyło mi się pracować”.

Więcej o radioodtwarzaczu Sony RSX-GS9.