anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Rutek68 - Moje foty

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Rutek68 - Moje foty

Witam wszystkich!!! Po raz pierwszy mam chwilę i okazję wystawienia swych zdjęć w galerii, więc zapraszam do komentowania.

Message was edited by: Rutek68

Message was edited by: Rutek68

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
447 ODPOW. 447
profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Jeszcze raz Słowacja

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

89 wygląda jak dym snujący się po skałach, a 90 mi się też podoba

------------------------------
fotoamator
Brodziu666
Początkujący

panorama bardzo fajna i 90 super:P

profile.country.en_GB.title
Michal.
Poszukiwacz

90 na prawdę udane moim zdaniem :thumbsup:

profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Dziękuje wszystkim odwiedzającym moją galerię za pozostawiony ślad (opinię) :c10
Pomęczę Was jeszcze Małą Fatrą.

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Ładne kolorki na 91 :thumbsup:
Rutek, czy ktoś Ci już powiedział, że nadmierne przysłanianie obiektywu zmniejsza ostrość?
Gdybyś w 91 dał przysłonę f/11 a nawet większą - f/8 zyskałbyś na ostrości, przy tym mógłbyś zmniejszyć ISO nawet do 200, co szczególnie w przypadku :c56 330 (matryca CCD lepiej pracuje przy niższych czułościach) ma znaczenie i jeszcze migawka byłaby wystarczająca: 1/60 lub krócej.

Przy potoczkach przymykanie jest uzasadnione. Jak nie masz szarego filtra, to żeby wydłużyć czas migawki, przysłaniasz obiektyw, nawet kosztem ostrości. Przy bardzo bliskim pierwszym planie, ewentualnie też.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Tadeusz napisał(a):


Rutek, czy ktoś Ci już powiedział, że nadmierne przysłanianie obiektywu zmniejsza ostrość?
Gdybyś w 91 dał przysłonę f/11 a nawet większą - f/8 zyskałbyś na ostrości, przy tym mógłbyś zmniejszyć ISO nawet do 200, co szczególnie w przypadku :c56 330 (matryca CCD lepiej pracuje przy niższych czułościach) ma znaczenie i jeszcze migawka byłaby wystarczająca: 1/60 lub krócej.
Przy potoczkach przymykanie jest uzasadnione. Jak nie masz szarego filtra, to żeby wydłużyć czas migawki, przysłaniasz obiektyw, nawet kosztem ostrości. Przy bardzo bliskim pierwszym planie, ewentualnie też.



Tadeuszu wiem o tym tylko inna zasada zdjęć krajobrazu (wg znanych mi mistrzów fotografii nie mnie oczywiście) twierdzi że przysłona powinna być przymknięta jak najbardziej by zwiększyć głębie (nawet do F/16 czy F/22) ISO jak najniższe i raczej długie czasy naświetlania (nawet do 2,3 sekund), dlatego tak ważnym elementem zdjęć jest statyw,który niestety przed wykonaniem kilku fotek uciekł wraz z moim synem :smileyhappy:
I do której zasady fotografii się stosować ? , bądź tu mądry Tadeusz :smileyrolleyes:

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Nie wiem Rutku, jakich mistrzów słuchałeś/czytałeś, ale jest jeszcze coś takiego jak odległość hiperfokalna. I raczej tą zależnością winniśmy się posługiwać przy zdjęciach krajobrazu.
Natomiast wraz z przymykaniem przysłony zwiększa się zjawisko ugięcia światła, zwane dyfrakcją. I ono powoduje zmniejszenie ostrości. Dlatego nie zaleca się przymykać bardziej niż to konieczne.
Zazwyczaj obiektywy mają swoje maksimum ostrości dla pewnej przysłony - i zarówno zwiększenie, jak i zmniejszenie otworu powoduje pogorszenie jakości (ostrości/rozdzielczości).
SAL1855 jest takim dziwnym obiektywem, że (widziałem na jakimś wykresie) największą ostrość ma niemal przy pełnej dziurze i po minimalnym domknięciu, a potem spada.
Chyba TUTAJ jest to pokazane.

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Tadziu bardzo dziękuję za wykres nie widziałem go jeszcze . A co do krajobrazu pisałem o Timie Fitzharrisonie. Jestem ostatnio pod dużym wrażeniem jego fotek. a tam większość fotek to np. ISO 100, 4 sek.,F/16 , albo ISO 50 , 1/30 sek, f/16. Oczywiście aparat jest z innej bajki PENTAX 645NII, obiektywy też. I teraz pytanie ? Czy przy moim sprzęcie ( Matryca APS-C, amatorskie obiektywy) można wzorować się na takiej fotografii? Czy właśnie stosować ogólne zasady o których piszesz :c37

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Rawa nocą

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8