anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Przedstawiamy zwycięzcę naszego konkursu

profile.country.DE.title
Peter_S.
Genius
308 wyświetleń

1st.jpgPoznaj bliżej zwycięzcę ostatniego konkursu i jego wskazówki, jak fotografować:

 

Kiedy spróbowałeś swoich sił w fotografii? Jakim aparatem?

Fotografią zaczęłam się zajmować, mając jakieś 55 lat. Studia ukończyłam na Gerrit Rietveld Academie, na kierunku wzornictwa i sztuk pięknych. Z powodu wypadku nie mogłam już tworzyć dużych prac i dlatego zaczęłam rozglądać się za innymi dziedzinami sztuki, z których mogłabym się utrzymywać. Zainteresowała mnie sztuka i fotografia cyfrowa. Zaczynałam od aparatu Nikon. Używałam go dotąd, aż wygrałam Sony α7. Generalnie fotografuję wszystko, co sprawia mi przyjemność, ale moimi preferowanymi formami ekspresji wizualnej są portrety i makrofotografia. Fotografowania uczyłam się sama, robiąc to, co przychodziło mi w naturalny sposób. Lubię utrwalić coś na zdjęciu dokładnie tak, jak to widzę, nie zastanawiając się, jak należałoby to zrobić zgodnie z zasadami sztuki.

 

Zrealizowałam różne duże projekty, miałam też autorską wystawę w Meksyku, na której znalazła się moja sztuka cyfrowa i zdjęcia. Dziś mam 66 lat, a fotografia stała się częścią mego życia. Nigdzie nie ruszam się bez aparatu.

 

Co czułeś, gdy dowiedziałeś się, że wygrałeś konkurs? 

Jak można się spodziewać, wiadomość o pierwszym miejscu ogromnie mnie ucieszyła. Szczerze mówiąc, po obejrzeniu niesamowitych zdjęć autorstwa innych finalistów trochę straciłam nadzieję na wygraną.

 

Opowiedz, co zainspirowało się do zrobienia tego zdjęcia. 

To zdjęcie powstało, gdy eksperymentowałam z twórczymi możliwościami. Nałożyłam na obiektyw przezroczystą folię posmarowaną wazeliną. Zasłaniała ona tylko środek obiektywu, punkt ostrości pozostał przezroczysty. Tego dnia było dość mocne słońce, ale dzięki odpowiedniemu doborowi ustawień mogłam uzyskać obraz jak ze snu.

 

Jakiego sprzętu i akcesoriów użyłeś do zrobienia tego zdjęcia? Czy je potem obrabiałeś?

Zrobiłam to zdjęcie aparatem Sony α7 z obiektywem 70–200 mm. W Photoshopie nieznacznie zwiększyłam ostrość barw i lekko skadrowałam zdjęcie.

 

Jaką radę dałbyś innym fotografom, by ułatwić im robienie wybitnych zdjęć?

Moja rada: fotografuj to, co widzi Twoje oko. Dobrze przyjrzyj się scenie przez wizjer. Stwórz własne reguły fotografii, ale dbaj o dobrą kompozycję. Miej śmiałość różnić się od innych. W fotografii chodzi o pokazanie na obrazie tego, jak widzisz lub odczuwasz sytuację.