anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Przedstawiamy zwycięzcę naszego konkursu

profile.country.DE.title
Peter_S.
Genius
180 wyświetleń

001.jpgPrzedstawiamy zwycięzcę naszego konkursu „Życie”. Poprosiliśmy go, żeby opowiedział nam o sobie i o okolicznościach powstania nagrodzonego zdjęcia. Zapraszamy do lektury wywiadu.

 

Zacznijmy od tego, gdzie mieszkasz, co robisz i skąd wzięło się Twoje zainteresowanie fotografią? 

Mieszkam z żoną i synem w Steinmaur w Szwajcarii. Jestem inżynierem-mechanikiem w zakładach obróbki termicznej. Fotografowaniem zająłem się około sześciu lat temu, żeby przezwyciężyć stres związany z pracą. Fotografia pozwala mi przenieść się do świata natury, nabrać sił do życia, wyrwać się z codziennego kieratu. Kiedy zaczynałem, miałem już aparat Sony α58.

 

Co poczułeś, gdy dowiedziałeś się o wygranej?

Kiedy przeszedł ten mail, byłem przeszczęśliwy. Natychmiast dałem znać rodzinie. Potem zadzwoniłem do mamy i powiedziałem jej, że to zdjęcie i zwycięstwo dedykuję ojcu, który odszedł w poprzednim tygodniu. Była równie zachwycona jak ja.

 

Co natchnęło Cię do utrwalenia tego obrazu i jakiego użyłeś sprzętu?

Chodziłem wtedy na kurs fotografii. Trwało to z grubsza rok. Pewnego dnia, w Zurychu, wprawiałem się w fotografii ulicznej i czarno-białej. Obserwowałem ludzi i spostrzegłem tę kobietę. Siedziała przy kawiarnianym stoliku i w głębokim skupieniu szkicowała. Chciałem uchwycić ten moment. Zdjęcie zrobiłem aparatem Sony α7M II z obiektywem 70–200 mm F2.8 GM OSS przy następujących ustawieniach:

- 170 mm

- ISO 200

- F2.8

- 1/750 sekundy

Następnie przekształciłem zdjęcie z kolorowego na czarno-białe przy użyciu wtyczki Silver Efex Pro 2. Eksperymentowałem z różnymi filtrami, aż zdjęcie zaczęło wyglądać dokładnie tak, jak sobie wyobrażałem.

 

Co doradziłbyś innym fotografom, żeby ułatwić im robienie zdjęć wartych zgłoszenia na konkurs?

Doradziłbym, żeby wybrali się na wycieczkę przyrodniczą, mieli szeroko otwarte oczy i nie bali się eksperymentować. Polecam też portal Społeczności Sony, gdzie można publikować swoje zdjęcia i zadawać pytania. Zachęcałbym też członków Społeczności, żeby nie ograniczali się do przyznawania punktów kudo, tylko pisali komentarze do zdjęć. Jestem przekonany, że każdy, kto to robi, sam może dużo zyskać.