anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Alpha Academy Polska – rzecz o regulaminie

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Użytkownik

Alpha Academy Polska – rzecz o regulaminie

Niedawno Expert_Sony Community Team, przy moim kolejnym wpisie poradnikowym (pt. Fotografia – sentyment, porządek i bezpieczeństwo), zaproponował mi, abym chcąc realizować podobny cel, przystąpił do nowej grupy na Facebooku o nazwie: Alpha Academy Polska. Inicjatywa wyglądała na interesującą i godną rozważenia. Dotarłem więc na początek do regulaminu grupy, który dostępny jest pod adresem: https://pl-pl.facebook.com/groups/alphaacademypolska/?ref=pages_profile_groups_tab&source_id=336356... - a także:

https://m.facebook.com/groups/2583775305229703?__tn__=%2As-R

A że jest dostępny dla każdego, to nie będę tu przytaczał jego całej treści.

 

Regulamin, jak każdy regulamin. Trzeba go przeczytać i jeśli się ma zamiar przystąpić do grupy, to trzeba go zaakceptować. I właśnie z tym jest u mnie bardzo duży problem, ponieważ ja z zasady bardzo poważnie traktuję wszelkie regulaminy. A w tym przypadku, okazuje się, że moje zasadnicze zastrzeżenia budzi przede wszystkim punkt ósmy regulaminu. Dlatego poniżej przytoczę ten punkt w całości i następnie skomentuję.

 

Regulamin Alpha Academy Sony Polska – punkt 8:

„Rozpowszechnianie treści

Zabrania się rozpowszechniania materiałów (zdjęć, grafik, tekstów, video, linków i zrzutów ekranu) opublikowanych na grupie Alpha Academy Sony Polska, poza grupą fb.”

 

Mój komentarz: Z treści owego punktu zrozumiałem, że jeśli zdecyduję się opublikować na grupie jakieś swoje własne: zdjęcia, grafiki, teksty, video i zrzuty ekranowe – czyli takie, do których mam prawa autorskie, to nie będę miał już odtąd prawa do rozpowszechniania ich poza Facebookiem. Wynika z tego, że np. takiego zdjęcia nie będę mógł już nigdy przesłać np. komuś z rodziny lub znajomych, czy gdziekolwiek indziej. To tak, jakbym wobec tych materiałów tracił swoje prawa autorskie na rzecz grupy na fb. Kogoś, kto opracowywał ten regulamin, chyba mocno poniosło w zapale ograniczania. A nawet tak mocno, że i linki internetowe włączył do listy zakazów. Zrozumiałbym i zaakceptował sens ograniczeń (ale z wyjątkiem linków), gdyby zakaz rozpowszechniania przeze mnie wymienionych materiałów dotyczył akurat tych, których nie wytworzyłem sam, czyli cudzych. Ale niestety punkt ten, w jego obecnym brzmieniu, zmuszony jestem odrzucić, jako rażąco ingerujący w moje prawa.

 

Serdecznie zatem dziękuję Sony Community Team za sympatyczne w swej wymowie zaproszenie mnie do grupy Alpha Academy Polska na fb, ale niestety nie mogę z tego zaproszenia skorzystać, jako, że nie jestem w stanie zaakceptować regulaminu jako całości, szczególnie z uwagi na punkt 8. Może ktoś władny ponownie pochyli się nad tym regulaminem i zastanowi, czy może i inne punkty, nie tylko ten ósmy, powinny pozostać zmienione? W razie czego służę swoją pomocą.

3 ODPOW. 3
profile.country.PL.title
Ekspert_Sony
Community Team

Mar_Jan

 

Grupa Sony Alpha Polska zostało założone z myślą o użytkownikach aparatów Sony Alpha i w trakcie jego działalności planujemy umieszczać tam materiały, które będą dostępne tylko dla członków tej grupy/użytkowników aparatów Sony Alpha.

 

W żadnym miejscu nie ma informacji o zbyciu / przekazaniu / przeniesieniu praw autorskich do materiałów opublikowanych na grupie. Materiały wytworzone przez członków grupy są ich własnością, co jest uwględnione w odpowiednich przepisach prawnych (Ustawa o Prawach Autorskich, etc.). Ten konkretny zapis regulaminu ma jedynie ograniczyć możliwość udostępniania treści opublikowanych na grupie (poprzez przycisk udostępnij pod treścią posta). Postaramy się doprecyzować ten punkt, aby nie budził on żadnych wątpliwości i zachęcamy do dołączenia do tej grupy i współtworzenia społeczności Sony Alpha :slight_smile:

 

Pozdrawiam serdecznie,

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Użytkownik

Dziękuję za reakcję, ale nie pozostawię odpowiedzi Państwa bez komentarza.

 

Otóż mimo, że o zbyciu praw autorskich nie było mowy, to brzmienie punktu 8 taki właśnie przynosi skutek. Dobrze zatem, że ten punkt będzie doprecyzowany.

 

Ale w odpowiedzi na mój wpis skupiliście się Państwo tylko na punkcie ósmym, ale nie on jeden wymaga uwagi i o tym mój wpis sygnalizował. Tyle, że nikt nie zdecydował się mnie o to zapytać. Doprecyzuję zatem moje uwagi, a te dotyczą punktu 10. Podając zatem za przykład punkt 11, który sygnalizuje możliwość usunięcia uczestnika z grupy za nieprzestrzeganie zasad regulaminu - przyjmuję, że jest to zapis zrozumiały, bo nadaje administratorowi uprawnienia do konkretnego działania wobec określonych przewinień. Natomiast punkt 10 nadaje administratorowi i moderatorowi uprawnienia do  usuwania wszelkiego rodzaju treści, odbierania przywilejów i usuwania użytkowników z grupy, bez uprzedniego informowania o podejmowanych działaniach. Z punktu widzenia logiki prawa karnego, katalog kar powinien być przypisany do konkretnych czynów zabronionych. Punkt 11 tę zasadę spełnia, natomiast punkt 10 grozi karami nie wiadomo za co i w dodatku dopuszcza ich stosowanie bez uprzedzenia. A w takim brzmieniu, w moim głębokim przekonaniu, nie powinien w ogóle zaistnieć.

 

Z włączeniem się do grupy wstrzymam się zatem do czasu wyjaśnienia spraw regulaminu.

profile.country.PL.title
Ekspert_Sony
Community Team

Mar_Jan,

 

Bardzo dziękujemy za przesłane uwagi. Weźmiemy je pod uwagę.

 

Pozdrawiam serdecznie,