anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Play Memories

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Play Memories

W powyższym tytule zawarłem niejako rdzeń nazwy oprogramowania od Sony: PMH. Ale to tylko pozór, bo tekst nie będzie jednak traktować o owym programie, choć w jakimś stopniu do sensu tej nazwy nawiązuje. I jest to tylko taki mój sposób na wywołanie tematu i aby podzielić się z Wami, drodzy członkowie Społeczności, pewnymi moimi refleksjami. Bo w końcu chodzi mi o uruchomienie naszych wspomnień.

 

Pomyślałem sobie, że warto by było, aby na Forum powstało specjalne miejsce dla jego uczestników do dzielenia się swoimi pasjami fotograficznymi, wspomnieniami, uwagami, wymianą myśli i doświadczeń. Obecna formuła działów tematycznych na forum, poświęconych fotografii, nie przewiduje bowiem odrębnego miejsca prezentacji dla naszych pasji i wspomnień.

 

Rzecz w tym, że niektórzy uczestnicy chcąc swoje pasje zaprezentować, lokują opowieści o nich, gdzie się da - i skutkiem tego są one rozproszone. Mieszają się z innymi wrzutkami na forum, to o problemach technicznych, to z prośbami o poradę, itp. Efektem tego rozproszenia jest to, że nasze wspomnienia są mało widoczne. Znajduje się je tak niemal przypadkiem.

 

Brakuje mi jednolitej platformy wymiany myśli, nawiązujących do opisów naszych przygód z aparatem fotograficznym w ręku (nie chodzi jednakże o potyczki z techniką). A w końcu, to przecież wspólną cechą nas wszystkich, odwiedzających działy aparatów, kamer i obiektywów, jest fakt ich posiadania i używania, no i że są od Sony. Aspekt pomocowy jest bardzo ważną funkcją forum. W działach tematycznych, problemów jest zatem tyle, ile jest rodzajów i typów urządzeń. Mnogość problemów i ich różnorodność nie jest jednak żadnym spoiwem dla Społeczności. Ale przecież cała rodzina posiadaczy aparatów gdzieś się udaje na swoje sesje. Filmowcy także. Mają masę wspomnień, uwag i refleksji, no…. i zdjęcia. Czasem na swojej drodze, chcąc fotografować, czy filmować – napotykają na przeróżne problemy lokalne, organizacyjne, prawne, itd. Uwagi, ostrzeżenia, wskazówki, propozycje rozwiązań - mogłyby dotyczyć jednakowo wielu, jeśli już nie wszystkich, bez względu na to, czym fotografują (filmują).

 

Proponowana przeze mnie formuła takiej platformy miałaby mieć potencjał integracyjny. I o ile Community Team zaakceptuje ten zamysł i utworzy stosowny dział, to potem wypełnienie go żywą treścią zależeć będzie wyłącznie od aktywności uczestników forum. A myślę, że każdy ma jakieś wspomnienia, że wielu chciałoby podzielić się z innymi jakimś fragmentem swoich prac. Ważne jest, bowiem nie to, czym kto dysponuje i ile ma lat, ale to, co zrobił, i o czym mógłby opowiedzieć choćby w kilku słowach, wspierając to materiałem fotograficznym. Ot, byłaby to taka mała formuła olimpijska, gdzie ważny jest przede wszystkim udział, a nie złoty medal, gdzie ważny jest człowiek, a nie zasobność jego kieszeni.

 

No i podążając za sensem pewnego opowiadania o parasolach - trzeba by było ten nowy dział jakoś nazwać. Czy nazwa „Play Memories” pasuje Wam? Tak na marginesie: skoro nazwa PlayMemories Home jest znakiem zastrzeżonym firmy Sony, to mam wrażenie, że Firma nie będzie wnosić sprzeciwu dla pomysłu użycia fragmentu swojej własności, jako nazwy postulowanego działu na swoim własnym serwerze. Ale jakby nie, może jakaś inna? Ważne jest, aby nazwa działu oddawała sens jego przeznaczenia.

 

Zapraszam do udziału w dyskusji wszystkich!

9 ODPOW. 9
profile.country.PL.title
Sony_Poland_Team
Community Team

Czekamy na komentarze.

 

Pozdrawiamy, zespół Sony

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, pomysł fajny, ale niemożliwy do zrealizowania. Do rozmów ogólnych na starym forum był ten temat https://community.sony.pl/t5/luzne-rozmowy/shoutbox/m-p/469211/highlight/true#M13260 na nowym forum został założony ten https://community.sony.pl/t5/luzne-rozmowy/swiergotamy/m-p/467283/highlight/true#M7418 do tego na starym forum galeria była jak zwykły temat wstawiało się po 2-3 zdjęcia w poście, a pod nim, w kolejnych postach, inni uzytkownicy komentowali zdjęcia dawali rady itd itp. obecna platforma nie pozwala na to, można wejść do kogoś do galerii i każde zdjęcie z osobna zobaczyć i skomentować.

 

Wydaje mi się, że w działach tematycznych możnaby zrobić podfolder recenzje tak by każdy mógł w łatwy sposób znaleźć recenzje użytkowników, a nie tak jak napisałeś szukać w gąszczu tematów związanych z usterkami sprzętu.

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Miło, że pomysł jawi Ci się, jako fajny. I niech to będzie punkt wyjścia do rozmowy, ale sądząc z dalszej części Twojej odpowiedzi, nie jestem pewien, czy zostałem zrozumiany zgodnie z moją intencją.

 

Spróbowałem zajrzeć pod wskazane linki, ale nie bardzo zrozumiałem, jak się to ma do mojego pomysłu, który jakoby jest nie do zrealizowania. I czyżbym wcześniej to ja napisał coś niejasno? Może. A zatem jeszcze raz, inaczej.

 

A rzecz w tym, że ja nie proponuję zmieniać reguł na forum, a jedynie przyporządkować tematykę osobistą jakiemuś konkretnemu działowi. Przykładem takiej tematyki osobistej jest to, co zamieścił Poszukiwacz Karol: https://community.sony.pl/t5/porady-foto-i-wideo/uchwyc-mglawice-zimowego-nieba/td-p/2295887 oraz https://community.sony.pl/t5/porady-foto-i-wideo/najciekawsze-zjawiska-astronomiczne-2017-zrob-im-zd..., a także https://community.sony.pl/t5/porady-foto-i-wideo/dlaczego-znowu-zabieram-sony-a7s-za-kolo-podbieguno.... Dodanie kilku fotek (lub filmu) tak, jak zrobił to Poszukiwacz Karol (linki powyżej), nie wymaga żadnych zmian. I mnie chodzi o coś takiego samego dla każdego, tylko, aby mogło być ulokowane nie w dziale „Porady foto i video”, a w dziale o nazwie roboczej np. „Play Memories”, lub „Inspiracje foto”, czy jakoś podobnie. Przecież teksty Karola nijak się mają do formuły Porad, bo to nie są porady, a wspaniale zaprezentowana fascynacja fotografią zjawisk astronomicznych. A każdy może mieć jakieś inne fascynacje. I dokładanie komentarzy przez obserwatorów odbywać się może nadal, na takiej samej zasadzie, jak obecnie, do każdego z postów. Zasadniczo, jak się przyglądam tekstom, to faktyczne porady foto rozrzucone zostały w kilku działach. Wygląda na to, że lokowanie tematów może być dziełem przypadku, jak komuś się spodoba. I tu widzę pole do zmian. Z zasady lubię porządek i jasne reguły.

 

Jak na chwilę obecną, nie zostałem przekonany o tym, że mojego pomysłu z działem o wspomnieniach, czy inspiracjach foto, nie da się zrealizować, bo nie dowiedziałem się, dlaczego. A wg mnie, kwestia postulowanej drobnej zmiany, jest tylko problem prostej decyzji administracyjnej i nieskomplikowanej czynności informatycznej.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Teraz zrozumiałem co chciałbyś zrobić, wiesz tak naprawde na forum raptem z 5 osób stara się pisać cokolwiek po za tematami związanymi z problemami ze sprzętem ja np piszę recenzje sprzętu, który posiadam i patrząc po liczniku odwiedzin zainteresowanie jest bliskie zeru 😞 . Co do Karola Wójcickiego to zacytuje oficjalny post na FB Sony Polska: "W ramach naszej gwiezdnej współpracy, Karol Wójcicki Z głową w gwiazdach rozpoczął na naszym forum cykl, w którym systematycznie pisać będzie o tym jak robić zdjęcia nieba i jak wygląda jego przygoda z #Sonya7s. Jesteście ciekawi jego porad dotyczących astrofotografii?", to powinno Ci trochę rozjaśnić obraz sytuacji. 

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Tak, rozjaśniło. Bardzo. Czasem wystarczy kilka słów. I powiadasz, że zainteresowanie bliskie zeru.... Teraz rozumiem jeszcze więcej. Dziękuję.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

ale ja jestem jak najbardziej za tym, żebyś dalej pisał swoje posty, bo ciekawie piszesz i dobrze się to czyta :slight_smile: zdjęcia można wklejać w tekst więc nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zakładał kolejne tematy okraszone zdjęciami, czy filmami. Możliwe, że Sony wydzieli takie tematy i będzie swoisty zbiór dóbr :slight_smile:

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Cieszę się, że jesteś ekspertem nie tylko od aparatów. A Twoje jedno słowo: „ale…” budzi moje ekstra uznanie. Dziękuję. Będzie mi miło zareagować pozytywnie. To będę tym 5-tym, czy 6-tym?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Nie sposób zaprojektować drzewa kategorii/podkategorii tak, aby każdy był usatysfakcjonowany. Bazujemy na wzorcu, który jest zlbliżony dla każdego kraju w Europie. Oczywiście fajnie jeśli są sugestie zmian, ale trzeba też brać pod uwagę fakt, że obecny układ w zasadzie się sprawdza bo większość tematów jest zakładanych w poprawnych miejscach. 

 

Trzeba pamiętać o tym, że nadmierne rozbudowywanie kategorii nie służy przejrzystości. Osobiście uważam, że nazwa Play Memories jest niewłaściwa bowiem zbyt mocno kojarzy się z oprogramowaniem o tej samej nazwie i co dla mnie najistotniejsze - zupełnie nie oddaje idei jaką zaprezentował Mar_Jan.

 

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
Mar_Jan
Doradca

Lajam, miło mi, że włączyłeś się do dyskusji. Przykro mi jednak, że nie raczyłeś zwrócić się z komentarzem bardziej bezpośrednio do mnie, a jedynie „w powietrze”. A, że jestem uczestnikiem tej dyskusji, nieuprzejmie byłoby z mojej strony, gdybym nie zareagował na Twój wpis. Popraw mnie, jeśli moja forma zwracania się na „Ty” jest niestosowna.

 

Skoro użyłeś słowo „każdy”, to zapytam: A ilu faktycznie uczestników Społeczności usiłowało coś nowego zaproponować? Przyglądając się mdłej raczej aktywności pisarskiej uczestników forum nie uważam za zasadne użycie kwantyfikatora „każdy”, w aspekcie projektowania struktury forum pod satysfakcję pomysłodawców. To słowo „każdy”, w jego kontekście, w zasadzie zamyka dyskusję. Czy taka była Twoja intencja?

 

A moje sugestie zmian wzięły się właśnie stąd, że, jako osoba ze świeżym spojrzeniem, mam nieco odmienne, w relacji do Twojego, zdanie o lokowaniu tematów np. poradnikowych, ale przede wszystkim chcąc pisać teksty o moich wspomnieniach i inspiracjach związanych z pasją fotografowania, nie wiem, gdzie się z nimi „przytulić”, aby nie znaleźć się wśród wołania o pomoc, czy narzekań, że coś nie działa. Więc jeśli to jest tak dziwne, że Twoim zdaniem nie mieści się w formule europejskiej, którą przywołałeś, to może czas, abyśmy stali się awangardą w innowacjach?

 

Już wcześniej wyjaśniłem, że moją intencją jest nie jakaś „nadmierna” rozbudowa kategorii, a jedynie uporządkowanie kanału dla inwencji twórczej uczestników forum, chcących dać coś od siebie więcej, niż tylko narzekanie na problemy techniczne. To są dwie różne sprawy. Chyba, że „nadmierną” będzie jakakolwiek zmiana.

 

A przy nazwie działu wcale się nie upierałem, mało tego, w rozpoczynającym wpisie, a także w trakcie dyskusji potwierdziłem swoją elastyczność w tym względzie. Zajrzyj tam jeszcze raz. Owe Play Memories było tylko sposobem na wywołanie tematu, bo w gruncie rzeczy nazwa jest mniej istotna niż cel, któremu miałaby służyć. Choć byłoby zapewne dobrze, gdy nazwa działu oddawała ducha owych treści pochodzących z fascynacji fotografią oraz ze wspomnień (ang. memories) oraz doświadczeń. I z całą pewnością odpowiada to mojej idei.

 

I ostatecznie nie wiem już, czy mam zwinąć jeden żagiel, czy wszystkie? 

Pozdrawiam!