anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Premiera nowego produkty Alpha 26.01.2021

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Premiera nowego produkty Alpha 26.01.2021

Dzisiaj firma Sony zaprezentuje nowy produkt lub produkty z rodziny Alpha.

Link do transmisji – https://youtu.be/e0lLCqmHSSg

 

 

 

 

6 ODPOW. 6
profile.country.PL.title
Ekspert_Sony
Community Team

Dziękuje za publikacje, jak wasze wrażenia po premierze?

profile.country.PL.title
Ruxpin.
Użytkownik

Super maszyna dla zawodowca (albo "dzianego" amatora). 

 

Parametrami robi wielkie wrażenie. Boję się, że ceną zrobi jeszcze większe. 

 

Jednocześnie ogromny gwóźdź do trumny dla Canonów R5/6 i Nikonów Z6ii/7ii. I dobrze, bo stymulacja tych dwóch foto gigantów na przełomie ostatniej dekady jest z jednej strony bardzo interesująca, ale też goni za nowościami i Nam, użytkownikom, miłośnikom daje szybszy dostęp do nowinek. Boję się tylko czy w dłuższej perspektywie Sony nie zabije alternatywnych producentów i i wtedy pogoń i konkurencja się zakończy. Będzie tak jak dzisiaj na przykład na rynku motoryzacyjnym: możemy kupić VW ale też możemy wybrać Porsche, Audi, Seata czy Skodę ale wciąż będziemy mieli VW, tylko w innej opakowce :slight_smile: Pamiętacie rożnice sprzed 20 lat pomiędzy tymi markami? Wtedy to były inne względem siebie samochody. Dziś są prawie takie same, a metka (marka) świadczy wyłącznie o tym w jak drogim sklepie zostały zakupione, aby uszczęśliwić poczucie bogactwa i próżność ich właścicieli. Bez urazy - sam korzystam z VW Group. 

 

Rynek fotograficzny zaś wg mnie zwariował i co znamienne, najbardziej szaleństwo dzieje się tam gdzie do niedawna modele trwały latami (jak chociażby Canon 1D czy Nikon D3), czyli w najcięższej i najdroższej klasie. Tam dzisiaj rozgrywa się walka pomiędzy koncernami. Czyżby czas wyparcia mniejszych aparatów (kompaktów, APS-C) przez telefony komórkowe był już tak bliski, że koncerny skupiają się na walce o wyłącznie profesjonalnych odbiorców (albo tych najbogatszych)?

Odnoszę wrażenia, że więcej wchodzi nowych aparatów tych najdroższych, niż "popularnych" dla amatorskiego ogółu. Hmm?

profile.country.PL.title
OczeK666
Poszukiwacz

Cena o ile wczoraj dobrze zauważyłem to ok 6500$

profile.country.PL.title
Ruxpin.
Użytkownik

6500$ - jak uczy doświadczenie, to według rodzimego oficjalnego dystrybutora będzie ze 31 990 PLN. 

Dla Kogoś, Kto wykorzysta ten sprzęt zarobkowo, nie będzie to barierą, bo sobie - mówić kolokwialnie - "odbije".

Dla amatora, czy pasjonata fotografii (co zresztą chyba przeważnie idzie w parze) taka kwota będzie w większości przypadków abstrakcyjna. Dlatego pozwoliłem sobie na podzielenie spostrzeżeniami na temat cenników foto sprzętu. Być może Ktoś mnie sprostuje, że jestem w błędzie ale o ile elektronika użytkowa wydaje się z czasem (na przełomie ostatniej dekady) tanieć, to sprzęt foto chyba wręcz przeciwnie. Pamiętam czasy kiedy najdroższe, topowe modele Canona czy Nikona dochodziły do 20k PLN, zaś większość stawki mieściła się w zakresie do 10k PLN. Teraz mam nieodparte odczucie, że okolice 10K PLN, to już cena poniżej średniej klasy w przypadku nowych body, zaś te "co lepsze" i bardziej nowoczesne w okresie premiery bez żadnego wstydu czy zająknięcia przeskakują nawet ponad 20k PLN. Jak tak patrzę wokół siebie, to mało kto podwoił swoje wynagrodzenie w tym czasie, no i z drugiej strony - co już wspomniałem powyżej - elektronika wydaje się generalnie tanieć i tak np.: 10 lat temu, za TV FHD LCD 50" zapłacić trzeba było ok. 10k PLN, a taki rozmiar - tylko 4K LED kosztował 2-3 razy więcej. Pięć lat temu kupiłem 65" 4K LED HDR (i jeszcze wiele innych dopisków) za 18k. Teraz takie 65" 4K LED można mieć za około 5-10k PLN, zaś 50" FHD, to już za pół średniej krajowej do wyboru, do koloru. W aparatach to tak - o dziwo - nie działa.  

profile.country.PL.title
OczeK666
Poszukiwacz

No ja zacząłem przygodę z fotografią bardzo niedawno tj. w 2019 i wtedy zakupiłem pierwszy bezlusterkowiec A6000. 

Ale masz rację również uważam że to sprzęt dla profesjonalisty który nim będzie zarabiać. Lub dla osób którzy nie liczą się z wydatkami.

profile.country.PL.title
Ruxpin.
Użytkownik

Nie doceniłem jednak nowego A1. 

Przepowiadałem z 6500$ cenę polskiego przedstawicielstwa na około 32 tys. zł, a okazuje się, że jest 34 999 zł !

WOW...

 

Z obiektywem/dwoma - adekwatnymi do niebagatelnych oczywiście możliwości tej maszyny, trzeba dysponować wolnymi 50 tysiączkami (przynajmniej) :slight_smile: 

Oczywiście rozumiem, że to nie będzie w zdecydowanej większości pierwszy aparat, więc raczej jakieś obiektywy powinny już stać w szafce osoby decydującej się na zakup takiego cudeńka.

 

Co do Osób zarobkujących na fotografii - też nie jestem przekonany czy rzucą się tłumnie do zakupu, bo to aparat rewelacyjny do wszystkiego, za prawie dwukrotną cenę aparatów dedykowanych - "specjalistycznych" - do określonych zadań (video/foto sport i informacja/foto studio), więc ciekawy jestem bardzo przyszłości tego modelu i jego ceny, bo obstawiam, że jednak każdy wybierze wyspecjalizowaną alternatywę za odczuwalnie mniejsze pieniądze. Bardzo jestem ciekaw jak to się rozwinie. 

 

Na pewno A1 zdeklasował konkurencję, tylko, że zdaje się za moment ma wyjść jakiś nowy, topowy Canon i wtedy zobaczymy kto będzie "królem". Zastanawiam się też, czy przypadkiem nie jest tak, że Sony miało jakieś przecieki nt. nowo wprowadzanego projektu Canona i rzutem na taśmę wykonało cios wyprzedzający, żeby mogli ogłosić, że mają jako pierwsi na świecie 50MP + 30FPS + 8K? Zwarzywszy na to czym dysponują ubiegłoroczne R6 i R5 można się spodziewać, że R1 (?) będzie się lokował bardzo blisko Sony A1. Co myślicie?