anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Dołożenie ramu do Vaio T13

mygumas2
Poszukiwacz

Dołożenie ramu do Vaio T13

Cześć,

 

Posiadam taki o to sprzęt;

VaioT13
http://www.sony.pl/support/pl/content/cnt-specs/SVT1311V2E/list

 

przeglądarki coraz cięższe, win10 jakoś tak nie dziala za specjalnie super szybko, a w ogóle to jakoś chciałem troche dodać lekkiego kopa mojemu vaio. W końcu komp nie jest najnowszy :slight_smile: 

 

Chcę dołożyć więcej ramu. Wwg specyfikacj mam 4gb wbudowane a max to 8gb. Zakładam, że w vaio jest 2x2gb włożone. Więc albo zostawiam jedną kość 2g i dokładam 4gb = 6gb albo usuwam 2x2gb i wkładam 2x4gb ? a może w ogóle lepiej wstawić 1x8gb?

 

Z góry dzięki za pomoc i wskazanie jakie kości powinienem zakupić :slight_smile:  np czy taka jest okey SKLEP

11 ODPOW. 11
profile.country.pl_PL.title
Sony_Polska
Community Team

Dziękujemy za zapytanie.

Wszelkie pytania dotyczące sprzętu VAIO prosimy zgłaszać do Sony Electronics. Pod poniższym linkiem znajduje się kontakt do pomocy technicznej sprzętu komputerowego Sony.

http://www.sony.pl/support/pl/hub/prd-comp

 

Pozdrawiamy, zespół Sony.

mygumas2
Poszukiwacz

dzieki za pomoc. jednak po to też zalozylem watek na forum aby pozyskac opinie lub pomoc takze innych uzytkownikow sony vaio :slight_smile: 

 

 

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Cześć, jak najbardzie możesz wymienić kości pamięci w tym laptopie. Najprawdopodobniej masz zamontowane 2x2GB. Możesz to sprawdzić odkręcając kilka śrubek na spodzie komputera. Instrukcję jak to zrobić znajdziesz w podręczniku na http://www.sony.pl/support/pl/content/cnt-man/SVT1311V2E/list

 

Najprawdopodobniej wskazane kości będą ok, ale lepiej to sprawdzić. Poszukaj oznaczeń na posiadanych kościach, a także sprawdź na stronach producentów kości pamięci, jakie będa pasować do twojego laptopa.

mygumas2
Poszukiwacz

okey dzieki za info :slight_smile:
a jak lepiej jest 2x4gb czy 1x8gb ma to jakies znaczenie, co bedzie
szybsze?

--
Pozdrawiam
mygumas2
Poszukiwacz

sprawdzilem na stronie kingstona i w sumie nie wiem czy na pewno dobrze patrzę. 

Wg wyszukiwarki na stronie kingston    https://www.kingston.com/pl/memory/search?devicetype=3&mfr=SON&line=VAIO&model=78191  

Pasujacy model pamięci 4gb to Numer katalogowy: KCP3L16SS8/4 - model ten ma 1600MHz a wg specyfikacji laptopa mam pamieć 1333MHz. Czy ta pamięć wskazana przez szukajke na pewno bedzie pasowala do mojego laptopa? Czy moge miec w laptopie jedna kosc 2gb 1333MHz i jedną kość 4gb 1600MHz? Czy muszę mieć dwie kości takie same MHz?

druga wątpliwość, rozkręciłem lapka i wg instrukcji powinna byc do wyjęcia/wymiany kość. ale z tego co widze, miejsce jest puste. tzn ze mam 4gb wbudowane gdzies indziej jest zabudowane i  moge dolozyc 4gb ram w to pole puste po prawej z czarnym tlem? tam wciskam drugą kość ramu a do pierwszej nie ma dostepu?  dobrze czaje?

2016-10-03 19.35.03.jpg

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Obie kości muszą pracować z tą samą częstotliwością. Możliwe, że płyta obsłuży wyższą częstotliwość, ale pewności nie mam.

Trochę dziwna sytuacja z tą pamięcią, normalnie pownny mieścić się w dedykowanym złączu dwie kości pamięci. W specyfikacji, do której podałeś link, jest informacja, że laptop posiada "4 GB (wbudowane)", co sugeruje, że kość znajduje się na płycie głównej i nie ma możliwości jej wymiany.

 

Po prawej stronie podanego linku znajduje się dodatkowy opis, który też sporo wyjaśnia.

kingston

mygumas2
Poszukiwacz

Ok czyli jeśli dobrze rozumiem,  4GB sa wbudowane jak piszesz i pokazuje screen.  I mogę dołożyć jeszcze maax 8GB w jednej kości?   Jeśli chodzi o dołożenie to wkładam w to miejsce o którym piszę na screenie?  Wychodzi na to,  że  lap obsłuży 12GB tak? 

 

Jeszcze jedno pytanie, jeśli 8GB jest opcja tam wsadzić lub max 4GB to przyspieszy to ogólna prace kompa? 

mygumas2
Poszukiwacz

A dziwne trochę bo pod moim linkiem jest info o max 8GB a w Twoim jest
info o max 12Gb To jak to jest naprawdę :)?
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

12 GB to raczej błąd, producent zaleca max. 8GB, czyli druga kość to też 4GB, którą należy włożyć w miejsce ze zdjęcia. Dodatkowa ilość ramu na pewno wpłynie pozytywnie na zachowanie komputera, ale czy przyspieszy pracę tego nie mogę stwierdzić (nie wiem ile twój komputer potrzebuje). Na pewno komputer nie będzie musiał posiłkować się zapisem na dysk jeśli mu ramu zabraknie. Na pewno zainwestowanie w dysk SSD przyspiesza pracę komputera.